Η αποτυχία του Φαν Πέρσι σε πέναλτι

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι οδήγησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε νίκη απέναντι στη Σαουθάμπτον χάρη σε χατ-τρικ που σημείωσε στο "Σεντ Μέρις", ωστόσο θα μπορούσε να χριστεί αρνητικός πρωταγωνιστής, εάν έμενε στο πέναλτι αλά Πίρλο που εκτέλεσε με αποτυχία.

Στο 67ο λεπτό της συνάντησης κι ενώ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ των "Αγίων", ο Ολλανδός επιθετικός κέρδισε πέναλτι από το συμπατριώτη του Γιος Χουίφελντ. Την ευθύνη της εκτέλεσης την ανέλαβε ο ίδιος, ωστόσο επέλεξε τη... μόδα της εποχής, το "σκαφτό" πέναλτι. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Κέλβιν Ντέιβις, έπεσε μεν, αλλά κατάφερε να διώξει την μπάλα με το ένα χέρι.

Περίπου ένα 20λεπτο αργότερα, ο Φαν Πέρσι εξιλεώθηκε με ακόμα 2 γκολ, που οδήγησαν στην ανατροπή και στη νίκη τους "κόκκινους διαβόλους".