Μακάμπι - Κίμκι 80-79

Γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα πλέι οφ μπήκε η Μακάμπι μετά το 80-79 επί της Κίμκι στο Τελ Αβίβ.

Για την ισραηλινή ομάδα το ματς ήταν δίχως αύριο, αφού σε περίπτωση ήττας οι πιθανότητες πρόκρισης θα μειώνονταν στο ελάχιστο. Γι' αυτό και οι παίκτες του Μπλατ μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια. Δεν μπόρεσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους, τουλάχιστον όχι στο πρώτο ημίχρονο, δεν άφησαν όμως και την Κίμκι να ξεφύγει.

Όλο αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να έχουν ξεσπάσματα, αλλά ταυτόχρονα να συμβαδίζουν και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Μακάμπι ξέφυγε 54-44 και 60-48 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Κίμκι επέστρεψε γρήγορα και μετά το 73-73 η νίκη κρίθηκε στα τελευταία 2:30 λεπτά. Λόγκαν και Χίκμαν πέτυχαν έξι σερί πόντους για το 79-73, η Κίμκι ξέμεινε από λύσεις στο πιο κρίσιμο σημείο και παρά τα σερί τρίποντα στα τελευταία δέκα δεύτερα απλώς μάζεψε τη διαφορά χωρίς να απειλήσει.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-40, 60-56, 80-79

Μακάμπι: Λόγκαν 7(1), Τζέιμς 9, Σμιθ 16(7ρ), Χίκμαν 30(4), Ελιάου, Ροθ 2, Πνίνι 3(1), Κέινερ-Μέντλι 5(7ρ), Οχιαγιόν 6(1τρ, 6ασ), Πλάνινιτς 2

Κίμκι: Όγκουστιν 10(9ρ), Φριντζόν 16(4/5τρ), Κόπονεν, Βιάλτσεφ 5(1), Λόντσαρ 8(9ρ), Ρίβερς 11(3), Μόνια 3(1), Χβοστόφ, Πλάνινιτς 13(1τρ, 9ασ), Ντέιβις 13(1τρ, 9ρ)