Μπάνβιντ - Άρης 96-84

Ο Αρης κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και πλήρωσε τα πολλά λάθη στην άμυνα, αλλά και την απουσία του Ουάιτ με 5 φάουλ, με αποτέλεσμα να χάσει 96-84 από την Μπάνβιτ. Δεύτερη ήττα των "κίτρινων" στο Eurocup.

Η καλύτερη άμυνα του Eurocup (αυτή του Άρη) είχε δεχθεί 24 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και ενώ το ματς φαινόταν να πηγαίνει στα μέτρα του, με αποτέλεσμα η μάχη με τη Μπάνβιτ να αποκτά χαρακτήρα ντέρμπι. Βέβαια, σε αυτό έπαιξε ρόλο το γεγονός πως η ομάδα του Πρίφτη είχε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ενώ τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ έδιναν επιθέσεις στους γηπεδούχους και ευκαιρίες να κρατούν τα ηνία της αναμέτρησης. Με λίγα λόγια, η προσπάθεια του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο είχε πεταχτεί στο καλάθι των αχρήστων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης είχε να αντιμετωπίσει και τα φάουλ. Ο Ουάιτ βρέθηκε υποχρεωτικά στον πάγκο με 5 (χρεώθηκε γρήγορα δύο στην τρίτη περίοδο), ενώ ο Πρίφτης δεν μπορούσε να βρει λύσεις με τον απίστευτο Τζόνσον που περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε μετρούσε 25 πόντους με 5/8 τρίποντα, 5/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Όσες φορές οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν κοντά στο σκορ και απείλησαν τη Μπάνβιτ, αυτή απαντούσε με σερί και άνοιγε τη διαφορά ψαλιδίζοντας τις ελπίδες της ελληνικής ομάδας. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν υπερδιπλάσιους πόντους στην τελευταία περίοδο από τον Αρη που δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που έχει ως κύριο χαρακτηριστικό την άμυνα.

Με όλα τα παραπάνω η ήττα δεν μπορούσε να αποφευχθεί. Η Μπάνβιτ απόλαυσε τους καρπούς της προσπάθειάς της φτάνοντας στο τελικό 96-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 39-33, 65-63, 96-84

Μπάνβιτ: Ουλουσόι, Φόρτσον 13 (1 τρίπ., 11 ριμπ., 10 ασ.), Τζόνσον 27 (5), Σλότερ 14 (1), Γκετσίμ, Στίφενς, Σίμονς 11 (1), Βίντμαρ 24 (12 ριμπ.), Μοερμάν 5 (1), Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ 2.

Άρης: Ξανθόπουλος 4, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 8 (2), Ουότερς 20 (4 τρίπ., 10 ασ.), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 10, Κοέν 14 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16 (4).

Στα άλλα ματς του ομίλου:

- η Ούνιξ επανήλθε στις επιτυχίες χάρη στο 78-64 επί της Τράμπζονσπορ με 15 πόντους του Κιθ Λάνγκφορντ και 14 του Λατάβιους Ουίλιαμς. Ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

- η Στεάουα επικράτησε 81-75 της Μπουντούτσνοστ χάρη σε 18 πόντους από τον Μάρκο Μαρίνοβιτς και 15 από τον Μπιλ Έιμις. Ο Τάντια Ντραγκίτσεβιτς είχε 20 για τους χαμένους.