31η αγ.: "Καθάρισε" από νωρίς η Βαλένθια (VIDEOS)

Η Βαλένθια επιβλήθηκε 3-0 της Λεβάντε στο τοπικό ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής στην Primera Division και παραμένει στα νώτα της Ατλέτικο Μαδρίτης, δίνοντας μάχη για την 3η και τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που δίνει απευθείας "εισιτήριο" για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Οι "νυχτερίδες" προέρχονταν από δύο σερί ισοπαλίες, με συνέπεια οι "ροχιμπλάνκος" να προσπεράσουν. Η θετική εκκίνηση στον αγώνα του "Μεστάγια" ήταν επιβεβλημένη και ο Πάκο Αλκάθερ φρόντισε γι' αυτό με γκολ στο 16ο λεπτό. Είχε προηγηθεί ένα κανονικό γκολ του Σοφιάν Φεγκουλί, το οποίο ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, ωστόσο αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους και τον Αλγερινό, ο οποίος βρήκε δίχτυα για 17η φορά στη σεζόν στο 36' (με φάση στην οποία υπήρχε... οφσάιντ στην αρχή της).

Με δεδομένο ότι η πρώτη ομάδα που σκόραρε στο ντέρμπι δεν έχανε (14 νίκες, 2 ισοπαλίες), η ομάδα του Λουκά Βύντρα (βασικός) και του Νίκου Καράμπελα (εκτός αποστολής) δεν είχε ιδιαίτερες ελπίδες. Πόσο μάλλον όταν η αντίδρασή της ήταν μηδαμινή. Η νίκη έμοιαζε βέβαιη, ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο έριξε στο παιχνίδι και τον Άλβαρο Νεγρέδο για να γράψει το 3-0 στις καθυστερήσεις και η Βαλένθια πήρε εκδίκηση για την ήττα του 1ου γύρου.

Βαλένθια (4-1-4-1): Άλβες, Κανσέλο, Μουστάφι, Βέζο, Ορμπάν, Φουέγο, Φεγκουλί (66' Μπαραγάν), Παρέχο, Γκόμες (66' Ντε Πάουλ), Ροδρίγο, Αλκάθερ (73' Νεγρέδο)

Λεβάντε (4-4-2): Μαρίνιο, Μοράλες, Βύντρα, Ράμις, Τόνιο (46' Ιβάν), Ελ Ζαρ (58' Ούτσε), Μάρι, Σιμάο, Ίβανσιτς (74' Γκαρθία), Μπαράλ, Κασαδεσούς