36η αγ.: Πρωταθλήτρια η Παρί Σεν Ζερμέν

Η εντός έδρας ισοπαλία της Μονακό με την κυπελλούχο Γκινγκάμπ (1-1) έστεψε αυτόματα πρωταθλήτρια Γαλλίας την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχασε 2-1 από την Ρεν, αλλά δεν στεναχωρήθηκε ιδιαίτερα.

Τρία λεπτά χρειάστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν για να πάρει το προβάδισμα με τον Εζέκιελ Λαβέτσι και να βρει δίχτυα για 26ο σερί εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (σ.σ. από τις 11 Ιανουαρίου 2013 έχει να μην σκοράρει).

Η χαρά των πρωταθλητών Γαλλίας απλώς μετριάστηκε μέσα σε ένα τετράλεπτο, αφού οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα χάρη στα γκολ των Φουέντ Καντίρ (23') και Πολ-Ζορζ Ντεπ (27'), ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η εστία του Σαλβατόρε Σιρίγκου παραβιάστηκε για πρώτη φορά στο "Παρκ ντε Πρενς" μετά από τις 22 Δεκεμβρίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να ισοφαρίσει (στο 91' είχε δοκάρι ο Άλεξ), με συνέπεια να υποστεί την πρώτη της εντός έδρας ήττα από τις 17 Νοεμβρίου 2012 και αφού προηγήθηκαν 29 αναμετρήσεις.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Ζαλέ (28' Μαρκίνιος), Άλεξ Κόστα, Τιάγκο Σίλβα, Μάξγουελ, Μότα (58' Λούκας), Καμπάιγ, Ματουιντί, Παστόρε, Λαβέτσι (57' Ιμπραχίμοβιτς), Καβάνι.

Ρεν (4-3-3): Κοστέλ, Ουντοντζί, Μπόιγ, Αρμάν, Μορέιρα, Μπακαγιόκο, Ντουκουρέ, Παζό, Καντίρ (69' Ντανζέ), Ντεπ (82' Αλεσαντρινί), Ολιβέιρα (71' Τοϊβόνεν).

Η Μονακό αποχαιρέτησε πρόωρα τον τίτλο μετά το 1-1 του "Λουί Ντε" επί της Γκινγκάμπ.

Μία καλή στιγμή καταγράφηκε στο ανιαρό πρώτο ημίχρονο κι αυτή καταγράφηκε στο 42ο λεπτό (σουτ του Τιμπό Ζιρές), ενώ στο ίδιο τέμπο κύλησε και το πρώτο ημίωρο του δευτέρου μέρους.

Η Μονακό άνοιξε το σκορ στο 77ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ, έπειτα από σέντρα του Ντοριάν Λεβέκ, αλλά η κυπελλούχος Γαλλίας ισοφάρισε στο 85ο με ωραίο σουτ του Φατίχ Ατίκ και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μουσταφά Ντιαλό στο 88ο λεπτό (έριξε αγκωνιά στον Ζερεμί Τουλαλάν).

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Ράτζι, Καρβάλιο, Αμπντενούρ, Έλντερσον, Μουτίνιο, Τουλαλάν (90' Ζερμέν), Κοντογκμπιά, Ροντρίγκες (75' Ντιράρ), Μπερμπάτοβ (83' Οκάμπος), Ριβιέρ.

Γκινγκάμπ (4-4-2): Σαμασά, Σανκό, Κερμπρά, Σορμπόν, Λεβέκ, Μποβί (62' Ατίκ), Ματί, Σανκαρέ, Ζιρές (80' Λανζίλ), Μαντάν (67' Ντιαλό), Γιαταμπαρέ.