37η αγ.: Στους ομίλους του Champions League η Μάντσεστερ Σίτι (VIDEO)

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το χρέος της με αντίπαλο τη Σουόνσι και η νίκη της με 4-2 στο "Λίμπερτι" εξασφάλισε ότι και φέτος θα τερματίσει πάνω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πως τη νέα σεζόν θα συμμετάσχει ξανά στη φάση των ομίλων του Champions League.

Οι "πολίτες" προέρχονταν από ένα σερί 4 νικηφόρων αγώνων χάρη στους οποίους ανέκτησαν τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σερί δεν έδειχνε να χαλάει μετά από το 1ο ημίχρονο, αφού ο Γιάγια Τουρέ (μετά από μεγάλο σφάλμα του Λούκας Φαμπιάνσκι) είχε ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό και ο Τζέιμς Μίλνερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του λίγο αργότερα. Το ήσυχο απόγευμα στην Ουαλία, όμως, διεκόπη απότομα από την ισοφάριση των Γκίλφι Σίγκουρντσον και Μπαφετιμπί Γκομίς.

Η διαφορά δυναμικότητας, όμως, ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο. Παρά τις ευκαιρίες εκατέρωθεν, η Σίτι ήταν αυτή που κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ, αρχικά χάρη στην ποιότητα του Τουρέ που στο 74' έφτασε τα 50 γκολ στην Premier League και στις καθυστερήσεις χάρη στην πρώην "αιχμή του δόρατος" των γηπεδούχων, Γουιλφρέντ Μπονί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Ρίτσαρντς, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Σέλβεϊ (78' Μπρίτον), Ντάιερ (73' Μπάροου), Σίγκουρντσον (83' Έμνες), Μοντέρο, Γκομίς

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Ντεμιτσέλις, Μανγκαλά, Κολάροβ, Τουρέ (85' Μπονί), Φερναντίνιο (80' Κόμπανι), Μίλνερ, Λάμπαρντ (59' Νάβας), Σίλβα, Αγκουέρο