X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

4ος γύρος: Προκρίθηκε με τη... δεύτερη η Γιουνάιτεντ (VIDEO)

Χωρίς καν να ιδρώσει, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στον επαναληπτικό με την Κέμπριτζ στο "Ολντ Τραφορντ" για το FA Cup και με τη νίκη της με 3-0 εξασφάλισε την πρόκρισή της στους "16" της διοργάνωσης.

Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήθελε να "καθαρίσει" γρήγορα την υπόθεση πρόκριση στο "Ολντ Τράφορντ", ωστόσο η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε για την Κέμπριτζ μόλις στο 1ο λεπτό. Μια πάσα στα... τυφλά από τον Ντάλεϊ Μπλιντ έδωσε την ευκαιρία στον Τομ Έλιοτ να ξεχυθεί στην αντεπίθεση και να δοκιμάσει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

Από το σημείο εκείνο τα πράγματα εξελίχθηκαν όπως ήταν αναμενόμενο. Η ομάδα του Φαν Χάαλ έδειξε την υπεροχή της στο γήπεδο, ανοίγοντας το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Μάτα, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Ρόχο έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των "κόκκινων διαβόλων". Ο Γουίλσον διαμόρφωσε στο 73' το τελικό 3-0 και η Γιουνάιτεντ πήρε την πρόκριση στους "16" του FA Cup.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3-3): Ντε Χέα, Έβανς, Ρόχο (81' Γιανγκ), Σμόλινγκ, Μακ Νερ, Φελαϊνί, Ντι Μαρία (71' Ερέρα), Μπλιντ, Φαν Πέρσι (66' Γουίλσον), Ρούνεϊ, Μάτα.

Κέμπριτζ (4-4-2): Νταν, Κούλσον, Τάιτ, Νέλσον (87' Μίλερ), Τέιλορ, Τσάντγουικ (51' Μορισέι), Ντόναλντσον, Τσάμπιον, ΜακΓκίχαν, Σίμπσον (61' Καϊκάι), Έλιοτ.

# O Χουάν Μάτα έχει συμμετοχή σε 15 γκολ σε 15 εμφανίσεις στο FA Cup (έχει σημειώσει 6 τέρματα και έχει δώσει 9 ασίστ).

# Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Μάρκος Ρόχο με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.