"Χ"αμένη ευκαιρία για ΑΕΛ

Την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά της από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης "πέταξε" στα Χανιά η ΑΕΛ, μένοντας στο 0-0 με την ομώνυμη ομάδα.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στην έδρα των Χανίων δοκιμάστηκε η ΑΕΛ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Football League, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο (0-0) που θα αύξανε τη διαφορά της από τον δεύτερο Απόλλωνα Σμύρνης. Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν κακό με ελάχιστες φάσεις, ωστόσο στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε.

Οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, ενώ στο 54' σημειώθηκε η φάση που σήκωσε αντιδράσεις. Ο Μασάδο με κάθετη πάσα βρήκε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ τον Γκέσιο με τον επόπτη να σηκώνει λανθασμένα τη σημαία του αφού ο Κομεσίδης τον κάλυπτε. Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει ψάχνοντας το γκολ που θα της χαρίσει τη νίκη κι από την άλλη οι γηπεδούχοι ήταν επικίνδυνοι στις στημένες φάσεις. Τελικά γκολ δεν σημειώθηκε με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους.

Α.Ο. Χανιά:Πρίφτης, Παγώνης, Ιωαννίδης, Διαμαντόπουλος, Καρτσαμπάς, Ρίκκα, Μασάδο (79' Μπριλάκης), Δεινόπαππας, Τσούτσης (74' Χατζηλιάδης), Νάκας (68' Σάντερσον), Γκέσιος.

ΑΕΛ:Ξενοδόχοφ, Μασούρας, Μονιάκης, Βέρτζος, Κομεσίδης, Μπανούσης, Αναστασόπουλος (58' Λαμπρόπουλος), Ουρτάδο, Κουτσιανικούλης (71' Ροβίθης), Μπουντόπουλος (77' Κρητικός), Μπόγιοβιτς.