X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Θρίαμβος της Λαμίας, πέρασε από τα Ψαχνά ο Παναιγιάλειος, προελαύνει η Ζάκυνθος

Η Λαμία συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο 2ο όμιλο της Football League, καθώς επικράτησε 3-0 του Πιερικού, η Ζάκυνθος πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς (1-0 τον Φωκικό), ενώ στον 1ο όμιλο, ο Παναιγιάλειος πέρασε από τα Ψαχνά (2-1 τον τοπικό Ηρακλή).

1ος όμιλος

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Νοτίου ομίλου αναρριχήθηκε ο Παναιγιάλειος, ο οποίος παρατάχθηκε με διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε να επικρατήσει 2-1 του Ηρακλή Ψαχνών στην Εύβοια. Ο Τζημογιάννης άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με σουτ κι ο Πολ Ουρτάδο διπλασίασε το προβάδισμα στο 53ο με πλασέ, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με σουτ του Έρικ Γουόρντεν στο 78'.

Η ανοδική πορεία των Χανίων συνεχίζεται, δεδομένου ότι η Καλλιθέα δεν μπόρεσε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση επί κρητικού εδάφους (2-1), ο Αχαρναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη (3-1 τον Πανηλειακό), ενώ νωρίτερα η Ερμιονίδα έκαμψε την αντίσταση της Επισκοπής με 1-0, σε μία επεισοδιακή αναμέτρηση με δύο αποβολές στην εκπνοή και μία τρομερή ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 93'.

2ος όμιλος

Υπό το βλέμμα περίπου 2.000 φίλων της, η Λαμία θριάμβευσε 3-0 του Πιερικού και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Football League (σ.σ. ο Ηρακλής έχει έναν αγώνα λιγότερο). Ο Άντονι Φατιόν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 10ο λεπτό, ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης βρήκε δίχτυα με τον ίδιο τρόπο στο 37ο κι ο Κώστας Νεόφυτος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με προβολή στο 39ο.

Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε η Ζάκυνθος (1-0 τον Φωκικό με γκολ του Κώστα Οικονόμου, ο Αιγινιακός έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Καλαμαριάς με το ίδιο σκορ, ενώ ο Αγροτικός Αστέρας νίκησε τον Τύρναβο με ανατροπή (2-1) και, πλέον, το μέλλον του Άγγελου Διγκόζη στον πάγκο της θεσσαλικής ομάδας κρίνεται αβέβαιο.