Θρίαμβος της Λαμίας, πέρασε από τα Ψαχνά ο Παναιγιάλειος, προελαύνει η Ζάκυνθος
Η Λαμία συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο 2ο όμιλο της Football League, καθώς επικράτησε 3-0 του Πιερικού, η Ζάκυνθος πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς (1-0 τον Φωκικό), ενώ στον 1ο όμιλο, ο Παναιγιάλειος πέρασε από τα Ψαχνά (2-1 τον τοπικό Ηρακλή).
1ος όμιλος
Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Νοτίου ομίλου αναρριχήθηκε ο Παναιγιάλειος, ο οποίος παρατάχθηκε με διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε να επικρατήσει 2-1 του Ηρακλή Ψαχνών στην Εύβοια. Ο Τζημογιάννης άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με σουτ κι ο Πολ Ουρτάδο διπλασίασε το προβάδισμα στο 53ο με πλασέ, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με σουτ του Έρικ Γουόρντεν στο 78'.
Η ανοδική πορεία των Χανίων συνεχίζεται, δεδομένου ότι η Καλλιθέα δεν μπόρεσε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση επί κρητικού εδάφους (2-1), ο Αχαρναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη (3-1 τον Πανηλειακό), ενώ νωρίτερα η Ερμιονίδα έκαμψε την αντίσταση της Επισκοπής με 1-0, σε μία επεισοδιακή αναμέτρηση με δύο αποβολές στην εκπνοή και μία τρομερή ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 93'.
2ος όμιλος
Υπό το βλέμμα περίπου 2.000 φίλων της, η Λαμία θριάμβευσε 3-0 του Πιερικού και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Football League (σ.σ. ο Ηρακλής έχει έναν αγώνα λιγότερο). Ο Άντονι Φατιόν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 10ο λεπτό, ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης βρήκε δίχτυα με τον ίδιο τρόπο στο 37ο κι ο Κώστας Νεόφυτος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με προβολή στο 39ο.
Την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε η Ζάκυνθος (1-0 τον Φωκικό με γκολ του Κώστα Οικονόμου, ο Αιγινιακός έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα Καλαμαριάς με το ίδιο σκορ, ενώ ο Αγροτικός Αστέρας νίκησε τον Τύρναβο με ανατροπή (2-1) και, πλέον, το μέλλον του Άγγελου Διγκόζη στον πάγκο της θεσσαλικής ομάδας κρίνεται αβέβαιο.
Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής
1ος όμιλος
Παρασκευή 7 Νοεμβρίου
18:00 Φωστήρας - Παναχαϊκή 1-2
(66' Τσεμπέτσι - 5' Πατινιώτης, 78' Μαρουκάκης)
Κυριακή 9 Νοεμβρίου
14:00 Ερμιονίδα - Επισκοπή 1-0
(45' Βλαχόπουλος)
15:00 Αχαρναϊκός - Πανηλειακός 3-1
(26' Ιορδανίδης, 77' Καλαμιώτης, 84' πέν. Γέσιτς - 68' Τσίτας)
15:00 Χανιά - Καλλιθέα 2-1
(16' Κοντέων, 45' Πάγκαλος - 76' Μασάντο)
15:00 Ηρακλής Ψαχνών - Παναιγιάλειος 1-2
(78' Γουόρντεν - 23' Τζημογιάννης, 53' Ουρτάδο)
Δευτέρα 10 Νοεμβρίου
18:00 Απόλλων Σμύρνης - Άλιμος
Ρεπό: ΑΕΚ
2ος όμιλος
Κυριακή 9 Νοεμβρίου
15:00 Αιγινιακός - Απόλλων Καλαμαριάς 1-0
(72' Κουτσοσπύρος)
15:00 Λαμία - Πιερικός 3-0
(10' Φατιόν, 37' Βασιλόγιαννης, 39' Νεόφυτος)
15:00 Τύρναβος - Αγροτικός Αστέρας 1-2
(16' Ζυγκερίδης - 74' Μίλιτς, 83' Πέεφ)
15:00 Ζάκυνθος - Φωκικός 1-0
(32' Οικονόμου)
18:00 Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 2-0
(76' Θέος, 90' Νικολιάς)
Δευτέρα 10 Νοεμβρίου
16:00 Αναγέννηση Καρδίτσας - Εθνικός Γαζώρου
Ρεπό: Ηρακλής