Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 2-0

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Football League και χάρη στο 2-0 επί της ΑΕΛ στο ΕΑΚ πλησίασε τις πρώτες τρεις θέσεις του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου.

Οι αλλεπάλληλες διακοπές και οι δυνατές μονομαχίες συνέθεσαν το ντεκόρ του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι γηπεδούχοι δημιούργησαν κάποιες (μικρο)ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στην τελευταία φάση του (το σουτ του Νέστορα Στεφανίδη αποκρούστηκε από τον Αλέξανδρο Κασμερίδη).

Το πρώτο ημίωρο του δευτέρου ημιχρόνου δεν επεφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις, αλλά στο 76ο λεπτό, ο Γιώργος Θέος άνοιξε το σκορ στην πρώτη επαφή του με την μπάλα (με σουτ στην κλειστή γωνία, έπειτα από ασίστ του έτερου νεοεισελθόντα Αλέξανδρου Νικολιά).

H ΑΕΛ κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά με εξαίρεση ένα σουτ του Περίκο (η απόδοσή του έπεσε στο δεύτερο μέρος) δεν κατάφερε να αγχώσει τον Κασμερίδη. Τουναντίον, ο Χεσούς Μέζα έκανε μία υπέροχη ενέργεια στο 90ό λεπτό κι ο Νικολιάς με κεφαλιά έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός Βόλου (Παντέλης): Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Ρόκας (75' Θέος), Κορνελάτος, Πινάρες, Μπιτάνγκ (54' Νικολιάς), Μέζα (91' Μπάρμπας), Κούτσι.

ΑΕΛ (Γράφας): Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος (46' Μελισσάς), Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά (59' Μπλέντι), Στεφανίδης, Περίκο, Τσιλιγκίρης (71' Βερδού).

Καλωσήρθατε στο live του θεσσαλικού ντέρμπι μεταξύ του Ολυμπιακού Βόλου και της ΑΕΛ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Football League.
17:50
Ολυμπιακός Βόλου: Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Μακρυδημήτρης, Γιαλούσης, Ρόκας, Κορνελάτος, Πινάρες, Μπιτάνγκ, Μέζα, Κούτσι.

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπιλά, Στεφανίδης, Περίκο, Τσιλιγκίρης.
17:53
Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου, όπου ο Ολυμπιακός Βόλου είχε προκριθεί χάρη στη νίκη του με 1-0 στο Αλκαζάρ (η ρεβάνς είχε λήξει 0-0).
17:56
Η παράδοση είναι συντριπτικά υπέρ των "ερυθρολεύκων", καθώς σε 17 αναμετρήσεις στην έδρα τους έχουν σημειώσει εννέα νίκες κι επτά ισοπαλίες. Η μοναδική επιτυχία των "βυσσινί" καταγράφηκε στις 27 Μαΐου 1990 σε αναμέτρηση για την Α' Εθνική.
17:57
Μία νίκη και μια ήττα μετρά εντός έδρας ο Ολυμπιακός Βόλου, μια νίκη και μια ήττα μετρά εκτός έδρας η ΑΕΛ στο εφετινό πρωτάθλημα.
18:00
Πριν από τη σέντρα ο Γιώργος Τόρης, αντιπρόεδρος του Ολυμπιακού Βόλου, τίμησε τον παλαίμαχο άσο και προπονητή Αντώνη Παππά.
18:02
Το ντέρμπι άρχισε
18:03
Σύντομη διακοπή, προκειμένου να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα.
18:04
Συνέχεια στο ματς.
18:06
5ο λεπτό: Ο Κούτσι στρώνει, ο Πινάρες σουτάρει και στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αποστολίδη.
18:10
9ο λεπτό: Αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Περίκο κάνει το γύρισμα και η μπάλα απομακρύνεται.
18:12
11ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Μπιτάνγκ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
18:18
H AEΛ δείχνει ικανή να απειλήσει στην κόντρα, δεδομένου ότι η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων δεν εμπνέει ιδιαίτερη σιγουριά.
18:24
Οι δυνατές μονομαχίες αποτελούν το βασικό ντεκόρ του πρώτου 25λέπτου. Δύο τελικές έχει καταγράψει ο Ολυμπιακός Βόλου.
18:25
Η ΑΕΛ δεν δίνει πολύ χώρο στους γηπεδούχους.
18:30
27ο λεπτό: Ψαλιδάκι του Κούτσι, ο Μουλόπουλος μπαίνει στην πορεία της μπάλας και παραχωρεί κόρνερ.
18:36
35ο λεπτό: Λάθος του Κοντοδήμου, ο Κούτσι ολιγωρεί και δεν το εκμεταλλεύεται.
18:37
Νέα διακοπή λόγω παρατεταμένης χρήσης καπνογόνων που προκαλούν ομίχλη.
18:38
Επίδεσμος τοποθετείται στο κεφάλι του τραυματία Σαρακατσάνου.
18:38
18:41
40ό λεπτό: Σουτ του Κούτσι, η μπάλα κοντράρει στον Πινδώνη και καταλήγει σε κόρνερ.
18:41
Αλλεπάλληλες διακοπές λόγω τραυματισμών και καπνογόνων.
18:44
44ο λεπτό: Σουτ του Μπιτάνγκ από πλεονεκτική θέση, η μπάλα πολλά μέτρα πάνω από την εστία της ΑΕΛ.
18:45
45ο λεπτό: Τρομερή ενέργεια του Περίκο από αριστερά, οι αμυνόμενοι παραχωρούν κόρνερ.
18:46
Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
18:50
Κίτρινη σε Πινδώνη και Στεφανίδη.
18:51
Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Μπιλά.
18:52
45+6ο λεπτό: Φάουλ για την ΑΕΛ, ο Νεμπεγλέρας στρώνει στον Στεφανίδη, η μπάλα κοντράρει στο τείχος κι αλλάζει πορεία, αλλά ο Κασμερίδης δηλώνει παρών.
18:52
Ημίχρονο: Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 0-0
19:09
Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
19:12
46ο λεπτό: Ο Μελισσάς στη θέση του Κοντοδήμου.
19:13
49ο λεπτό: O βοηθός σταματά, λανθασμένα, τον Κούτσι (τον κάλυπτε ο Σαρακατσάνος). Κίτρινη στον Φινλανδό για διαμαρτυρίες.
19:14
51ο λεπτό: O Περίκο ετοιμάζεται να πλασάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Ζέρης τον σταματά με τάκλιν.
19:16
Οι δύο ομάδες σε παράταξη και πίσω το... χάος
19:17
54ο λεπτό: Ο Νικολιάς στη θέση του Μπιτάνγκ.
19:22
55ο λεπτό: Κίτρινη στον Γιαλούση.
19:22
59ο λεπτό: Ο Μούτσα στη θέση του Μπιλά.
19:32
65ο λεπτό: Σουτ του Μέζα, ο Αποστολίδης μπλοκάρει.
19:32
66ο λεπτό: Kίτρινη στον Μαργαρίτη.
19:40
71ο λεπτό: Ο Βερδού στη θέση του Τσιλιγκίρη.
19:41
75ο λεπτό: Ο Θέος στη θέση του Ρόκα.
19:41
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 1-0
19:42
Στιγμές μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Θέος δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό Βόλου με σουτ στη δεξιά κλειστή γωνία. Αυτή ήταν η πρώτη επαφή του με την μπάλα!
19:44
Το γνωστό ομιχλώδες ντεκόρ στο ΕΑΚ ύστερα από το γκολ των "ερυθρόλευκων".
19:53
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 2-0
19:54
91ο λεπτό: Ο Μπάρμπας στη θέση του Μέζα.
19:56
Ωραία ενέργεια και σέντρα του Μέζα από δεξιά, ο αμαρκάριστος Νικολιάς διπλασιάζει σαν σε προπόνηση το προβάδισμα του Ολυμπιακού Βόλου με κεφαλιά.