Έχασε βαθμούς ο Ηρακλής
Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Πιερικός και Ηρακλής στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Football League.
Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης όπου ο Ηρακλής ήταν ελαφρώς καλύτερος και στο 12ο λεπτό έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία όταν το πλασέ του Σάββα Σιατραβάνη πέρασε άουτ.
Μετά την ανάπαυλα και όσο περνούσε η ώρα ο "γηραιός" ενέτεινε την πίεση προς τα αντίπαλα καρέ, απειλώντας ουκ ολίγες φορές την εστία του Χρήστου Λαμπάκη.
Στο 67ο λεπτό το σουτ του Λίμα πέρασε άουτ και στο 74ο ο Λαμπάκης απέκρουσε το σουτ του Σιατραβάνη, ενώ στον αντίποδα ο Φώτης Κηπουρός δεν επέτρεψε στον Γιώργο Μανίκα να χριστεί σκόρερ.
Οι συνθέσεις
Πιερικός: Λαμπάκης, Νίκου, Ιασωνίδης, Ντόικιτς, Κρουσταλέλλης, Σερέτης, Αποστολίδης (61' Κέρι), Ιορδανίδης Γ., Καθάριος (71' Παπατόλιος), Ελευθεριάδης, Μανίκας (86' Στεφανίδης).
Ηρακλής: Κηπουρός, Σαββίδης, Μπριλάκης, Κοντοδήμος, Μπουκουβάλας, Μπάμπα, Λίμα, Σιατραβάνης, Κυριάκος (72' Πουρτουλίδης), Ματσούκας (46' Ζαχόρα), Ονουάτσι (82' Τσιλιανίδης).
Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής
Νότιος όμιλος
Κυριακή 13 Οκτωβρίου
Αχαρναϊκός - Επισκοπή (16:00)
Γλυφάδα - Παναιγιάλειος (16:00)
Ηρακλής Ψαχνών - Φωκικός (16:00)
Ολυμπιακός Βόλου - Καλλιθέα (16:00)
Πανηλειακός - Αστέρας Μαγούλας (16:00)
Βύζας Μεγάρων - Φωστήρας (16:00)
Παναχαϊκή - Χανιά (20:00)
Βόρειος όμιλος
Πιερικός - Ηρακλής 0-0
Κυριακή 13 Οκτωβρίου
Αναγέννηση Γιαννιτσών - Αιγινιακός (16:00)
Εθνικός Γαζώρου - Ζάκυνθος (16:00)
Απόλλων Καλαμαριάς - Βατανιακός (16:00)
Τύρναβος - Δόξα Δράμας (16:00)
Κέρκυρα - Νίκη Βόλου (18:00)
Δευτέρα 14 Οκτωβρίου
Αναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα (18:00)
Στιγμές από την Κατερίνη
ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Πιερικός: Λαμπάκης, Νίκου, Ιασωνίδης, Ντόικιτς, Κρουσταλέλλης, Σερέτης, Αποστολίδης, Ιορδανίδης Γ., Καθάριος, Ελευθεριάδης, Μανίκας.
Ηρακλής: Κηπουρός, Σαββίδης, Μπριλάκης, Κοντοδήμος, Μπουκουβάλας, Μπάμπα, Λίμα, Σιατραβάνης, Κυριάκος, Ματσούκας, Ονουάτσι.
1ος όμιλος
Κυριακή (13/10)
Ηρακλής Ψαχνών- Φωκικός (16.00)
Αχαρναϊκός- Επισκοπή (16.00)
Βύζας Μεγάρων- Φωστήρας (16.00)
Ολυμπιακός Βόλου- Καλλιθέα (16.00)
Γλυφάδα- Παναιγιάλειος (16.00)
Πανηλειακος- Αστέρας Μαγούλας (16.00)
Παναχαϊκή- ΑΟ Χανιά (20.00, OTE TV)
2ος όμιλος
Κυριακή (13/10)
Τύρναβος- Δόξα Δράμας (16.00)
Εθνικός Γαζώρου-Ζάκυνθος (16.00)
Απόλλων Καλαμαριάς- Βατανιακός (16.00)
Αναγέννηση Γιαννιτσών- Αιγινιακός (16.00)
Κέρκυρα-Νίκη Βόλου (18.00, OTE TV)
Δευτέρα (14/10)
Αναγέννηση Καρδίτσας- Καβάλα (18.00, OTE TV)
1. Ολυμπιακός Βόλου 6
2. Πανηλειακός 6
3. Παναιγιάλειος 6
4. Επισκοπή 4
-------------------------------------------------
5. Ηρακλής Ψαχνών 4
6. ΑΟ Χανιά 3
7. Παναχαϊκή 2
8. Καλλιθέα 2
9. Αστέρας Μαγούλας 1
10. Φωκικός 1
11. Αχαρναϊκός 1
-------------------------------------------------
12. Φωστήρας 1
13. Βύζας Μεγάρων 0
14. Γλυφάδα 0
1. Κέρκυρα 6
2. Νίκη Βόλου 6
3. Απόλλων Καλαμαριάς 6
4. Ηρακλής 3
-------------------------------------------------
5. Δόξα Δράμας 3
6. Αναγέννηση Καρδίτσας 3
7. Τύρναβος 3
8. Εθνικός Γαζώρου 3
9. Ζάκυνθος 3
10. Καβάλα 3
11. Πιερικός 1
-------------------------------------------------
12. Αιγινιακός 1
13. Αναγέννηση Γιαννιτσών 0
14. Βατανιακός 0
1ος όμιλος
Κυριακή (13/10)
Ηρακλής Ψαχνών- Φωκικός (16.00)
Αχαρναϊκός- Επισκοπή (16.00)
Βύζας Μεγάρων- Φωστήρας (16.00)
Ολυμπιακός Βόλου- Καλλιθέα (16.00)
Γλυφάδα- Παναιγιάλειος (16.00)
Πανηλειακος- Αστέρας Μαγούλας (16.00)
Παναχαϊκή- ΑΟ Χανιά (20.00, OTE TV)
2ος όμιλος
Κυριακή (13/10)
Τύρναβος- Δόξα Δράμας (16.00)
Εθνικός Γαζώρου-Ζάκυνθος (16.00)
Απόλλων Καλαμαριάς- Βατανιακός (16.00)
Αναγέννηση Γιαννιτσών- Αιγινιακός (16.00)
Κέρκυρα-Νίκη Βόλου (18.00, OTE TV)
Δευτέρα (14/10)
Αναγέννηση Καρδίτσας- Καβάλα (18.00, OTE TV)
1. Ολυμπιακός Βόλου 6
2. Πανηλειακός 6
3. Παναιγιάλειος 6
4. Επισκοπή 4
-------------------------------------------------
5. Ηρακλής Ψαχνών 4
6. ΑΟ Χανιά 3
7. Παναχαϊκή 2
8. Καλλιθέα 2
9. Αστέρας Μαγούλας 1
10. Φωκικός 1
11. Αχαρναϊκός 1
-------------------------------------------------
12. Φωστήρας 1
13. Βύζας Μεγάρων 0
14. Γλυφάδα 0
1. Κέρκυρα 6
2. Νίκη Βόλου 6
3. Απόλλων Καλαμαριάς 6
4. Ηρακλής 4
-------------------------------------------------
5. Δόξα Δράμας 3
6. Αναγέννηση Καρδίτσας 3
7. Τύρναβος 3
8. Εθνικός Γαζώρου 3
9. Ζάκυνθος 3
10. Καβάλα 3
11. Πιερικός 2
-------------------------------------------------
12. Αιγινιακός 1
13. Αναγέννηση Γιαννιτσών 0
14. Βατανιακός 0