Ο Σωτηρίου με χτύπημα "σαμουράι" χάρισε τίτλο στον Σκίμπε

Ο Πιέρος Σωτηρίου με δύο γκολ στις καθυστερήσεις ήταν ο κεντρικός πρωταγωνιστής της κατάκτησης του Λιγκ Καπ από την ομάδα του την Χιροσίμα.

Η Χιροσίμα νίκησε την Οσάκα στις καθυστερήσεις με 2-1 με τον Πιέρο Σωτηρίου να είναι ο κεντρικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Σωτηρίου μπήκε στον τελικό του Λιγκ Καπ στο 63ο λεπτό με την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ 1-0 από το 52ο λεπτό.

Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Λουντογκόρετς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και βολέ μέσα από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έφερε το ματς τούμπα και χάρισε στην ομάδα του και τον προπονητή του Μίκαελ Σκίμπε τον τίτλο, κάτι που το κλαμπ περίμενε για 52 χρόνια.