Ολυμπιακός - Λεβαδειακός 3-1

Ο ορμητικός Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου δεν άφησε περιθώρια στον Λεβαδειακό και με το πεντακαθαρό 3-1 στο Καραϊσκάκη έκανε 17 τις νίκες του σε ισάριθμες αγωνιστικές της Super League και κατέρριψε το ρεκόρ της ομάδας του Σόλιντ. Ιντέγε, Πάρντο και Ντομίνγκες τα γκολ των πρωταθλητών, μείωσε ο πρώην "ερυθρόλευκος" Μπεν.

Ολυμπιακός Λεβαδειακός

Τα παιδιά του Πειραιά ήταν τα παλικάρια της αναμέτρησης. Σαν να χρωστούσαν μια γεμάτη εμφάνιση οι "ερυθρόλευκοι", έπαιξαν το Λεβαδειακό σαν οι γάτοι με τα ποντίκια.

Συντριπτική κατοχή της μπάλας, διαρκής κίνηση στον κενό χώρο, ανάπτυξη από τα πλάγια, εναλλαγές ακριβείας, ντρίμπλες και φάσεις. Η μία μετά την άλλη, πριν και μετά από το 1-0 του Ιντέγε στο 16' και το 2-0 του Πάρντο στο 42'. Ο πρώτος πλάσαρε σε κενό τέρμα, μετά την ασίστ του Ντομίνγκες, και ο δεύτερος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του γκολκίπερ Βερέμκο που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Στο μεσοδιάστημα ο κρυφός κυνηγός Καμπιάσο πατούσε περιοχή και απειλούσε με το κεφάλι, ενώ ο Νιγηριανός φορ σπατάλησε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες να σκοράρει από θέση βολής!

Ο Λεβαδειακός των απουσιών είχε μονάχα μια αξιόλογη επίθεση στο ενεργητικό του και παρά τις δύο αλλαγές του Άκη Μάντζιου (Παππάς και Μερεμπασβίλι) μετά την ανάπαυλα, είχε ρόλο συμπληρωματικό στο ματς. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Βοιωτοί έπαιζαν τόσο πίσω που μέχρι και οι στόπερ του Ολυμπιακού ανέβαιναν πάνω από το κέντρο, έχοντας άπλετο χώρο ν' ανέβουν, για να συμμετάσχουν στο επιθετικό σχέδιο. Το 3-0 στο 56' από τον Ντομίνγκες που τέλειωσε ιδανικά την μπαλιά του Ντουρμάζ ήρθε ως φυσική συνέχεια της εικόνας του αγώνα στο πρώτο, αν και οι "ερυθρόλευκοι" περισσότερο διαχειρίστηκαν το αποτέλεσμα παρά πίεσαν.

Ο Σίλβα έβαλε Κολοβό και Μανιάτη, αργότερα και τον Σεμπά, ουσιαστικά πάντως η ομάδα του απείλησε μονάχα στο 81' με τον Σαλίνο να φτιάχνει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ουδόλως απασχόλησε αυτό τον κόσμο στο Καραϊσκάκη που αποθέωσε παίκτες και προπονητή για το χορταστικό θέαμα. Όπως αποδοκίμασε έντονα που κόπηκε με ανύπαρκτο οφ σάιντ ο Σεμπά στο 87' και χειροκρότησε τον πρώην "ερυθρόλευκο" Μπεν στο 88' που σκόραρε στη δεύτερη τελική του Λεβαδειακού και πρώτη εντός εστίας.

Ο υγιής και φρέσκος Τσόρι Ντομίνγκες παραμένει... έφηβος παρόλο που βαδίζει στα 35. Απίθανες εμπνεύσεις από το βιρτουόζο Αργεντινό, δεν χορταίνεις να τον βλέπεις να παίζει, να κινείται στο χώρο, να φτιάχνει το πρώτο γκολ και να τελειώνει με υπέροχο τρόπο το δεύτερο.

Ο Σανέλ Γιάχιτς δεν είχε τον τρόπο ν' αντιμετωπίσει τον αεικίνητο Ιντέγε παρά την προσπάθεια που κατέβαλε. Ο 34χρονος Βόσνιος στόπερ έχει χάσει τη σπιρτάδα του και στο ματς του Καραϊσκάκη δεν προέβλεπε τις φάσεις, ενεργούσε καθυστερημένα και στις προσωπική μονομαχίες έβγαινε μονίμως χαμένος.

Ο Ολυμπιακός βρήκε κίνητρο στην κατάρριψη του ρεκόρ και συνδυάζοντας το θέαμα με την ουσία πραγματοποίησε μια πειστική εμφάνιση. Η τριάδα Τσόρι-Πάρντο-Ντουρμάζ έκαναν υπέροχα πράγματα κι αν ο Ιντέγε ήταν πιο εύστοχος, το σκορ θα είχε πάρει διαστάσεις. Το 3-1 δεν αποτυπώνει με ακρίβεια την εικόνα ενός αγώνα που η ομάδα του Μάρκο Σίλβα σφυροκόπησε τον Λεβαδειακό και δημιούργησε πολλαπλάσιες τελικές προσπάθειες. Το γκολ του Μπεν με κίνηση μεταξύ των στόπερ ήταν το μοναδικό μελανό σημείο στην απόδοση των πρωταθλητών. Γιατί μέχρι τότε ο Λεβαδειακός ήταν - δεν ήταν στο γήπεδο.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Καμπιάσο (74' Μανιάτης), Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκες (71' Κολοβός), Πάρντο (82' Σεμπά), Ντουρμάζ, Ιντέγε

Λεβαδειακός: Βερέμκο, Μουλόπουλος (46' Παππάς), Γιάχιτς, Τριποτσέρης, Μεντί, Μαχαίρας, Στάθης, Μίνγκας, Τσουρίκοφ (46' Μερεμπασβίλι), Μπεν, Ντομοφτσίσκι (70' Καψάσκης)

18:49
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε περίπου 40 λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
18:51
Ας δούμε τους έντεκα που επέλεξε ο Μάρκο ΣίλβαΡομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκες, Πάρντο, Ντουρμάζ και Ιντέγε.
18:56
Ο Πορτογάλος τεχνικός άφησε εκτός τους: Φινμπόγκασον, Ελαμπντελαουί, Φουστέρ και τον Κώστα Φορτούνη με σκοπό να ξεκουραστεί. Μέσα είναι ο Μανιάτης που πήρε χρόνο στο Κύπελλο με τα Χανιά και μάλιστα σκόραρε.
18:59
Ας δούμε και τους έντεκα του Λεβαδειακού: Βερέμκο, Μεντί, Στάθης, Τριποτσέρης, Μουλόπουλος, Γιάχιτς, Μαχαίρας, Μίνγκας, Μπεν, Τσουρίκοφ και Ντομοβτσίνσκι.
19:02
Ο Άκης Μάντζιος έχει αφήσει εκτός τους Μιλιάζες, Μπελγκαζουανί, Φαβάλι, Ρομέου, Ουόν (τραυματίες) και τους τιμωρημένους Γιακουμάκη, Μάντζιο.
19:02
Περίπου 6000 φίλοι του Ολυμπιακού αυτή την ώρα στο "Καραϊσκάκης".
19:17
Ο Κώστας Μανωλάς ήταν να ξεκινήσει στο βασικό σχήμα για τον Λεβαδειακό, όμως τραυματίστηκε τελευταία στιγμή και τη θέση του πήρε ο Μεντί Τζάκσον. Εξαιρετική περίπτωση ο Γάλλος αμυντικός.

19:29
Ντεμπούτο θα κάνει φέτος ο Τσουρίκοφ για τον Λεβαδειακό. Ανακοινώθηκε πριν λίγες ημέρες.
19:30

1':

Σέντρα στο παιχνίδι μας!
19:31
Τέσσερα σερί παιχνίδια αήττητος ο Λεβαδειακός στο πρωτάθλημα με τρεις νίκες και μία ισοπαλία σε αυτό το διάστημα.
19:31

2':

Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Ολυμπιακό.
19:32
Με το καλημέρα ο Ολυμπιακός πιέζει ασφυκτικά για ένα γκολ.
19:32
Και παραλίγο να το πετύχει με τον Καμπιάσο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από όμορφη σέντρα του Μιλιβόγεβιτς.
19:34
Βασικός για τον Λεβαδειακό ο Μπεν. Άτυχος ο Αφρικανός άσος που υπέστη ρήξη χιαστών. Ο Ολυμπιακός τον έδωσε δανεικό στους Βοιωτούς και περιμένουμε να δούμε αν θα συνέλθει σε αυτό το διάστημα.
19:34
Ο Λεβαδειακός ισορρόπησε λίγο το παιχνίδι και προσπαθεί να κρατήσει μπάλα.
19:35
Ο Τζίμι Ντουρμάζ στα αριστερά της επίθεσης. Ο Σίλβα έτσι ξεκινάει τον Σουηδό και μετά τον αλλάζει πλευρά.
19:36
Στην πλευρά του Ντουρμάζ ο έμπειρος Μουλόπουλος. Και οι δυο έχουν πυκνό μούσι αλά... Τσακ Νόρις. Είναι της μόδας τελευταία.
19:37
Μία φάση μέχρι στιγμής, αυτή του Καμπιάσο στο ξεκίνημα του αγώνα.
19:38
Έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα λειτουργήσει σήμερα ο Ιντέγε. Πάνω του δυνατά κορμιά όπως οι Γιάχιτς, Μεντί και Στάθης.
19:39
Αντεπίθεση για τον Λεβαδειακό με δυο παίκτες να φεύγουν έξυπνα στην κόντρα. Θα το δούμε πολλές φορές στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός πάντως είναι κυρίαρχος στο παιχνίδι.
19:40

10':

Ωραία δυνατή σέντρα του Μαζουακού από τα αριστερά, ο Βερέμκο θα διώξει με το ένα χέρι.
19:41
Σφυροκόπημα στην περιοχή του Λεβαδειακού. Τελειώνει με φάση οφσάιντ του Τσόρι.
19:42
Ο Ιντέγε έπεσε στο έδαφος και φαίνεται να πονάει αρκετά. Θα δοκιμάσει να συνεχίσει για λίγο.
19:43

14':

Καλό γύρισμα του Τσόρι από τα δεξιά, ο Μουλόπουλος θα βρει με το πόδι σωτήρια μπροστά από τον Ντουρμάζ και κόρνερ!
19:44

14':

Κεφαλιά του Σιόβα στο κόρνερ και η μπάλα ελάχιστα άουτ!
19:44
Ωραίες παρουσίες στο "Καραϊσκάκης"
19:45

15':

Γκοοοοοολ 1-0 ο Ολυμπιακός με τον Ιντέγε Μπράουν!
19:45
Ο Ολυμπιακός έφυγε στην κόντρα με τρεις. Ο Πάρντο έδωσε στον Τσόρι, αυτός πάλι στον Πάρντο που γύρισε στο πίσω δοκάρι και ο Ιντέγε σε κενό τέρμα έκανε το 1-0.
19:47
Τα 7 γκολ σε 13 ματς έφτασε ο Ιντέγε στην Super League
19:48
Έχουν χάσει την ψυχραιμία τους οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ και κάνουν πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή.
19:49

20':

Καλή φάση για τον Λεβαδειακό. Ο Μίνγκας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε μπροστά από πολλά πόδια και ο Μπεν από κοντά δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα.
19:50
Και ο Σιόβας έχει πρόβλημα, οπότε ετοιμάζεται ο Μποτία.
19:51
Ο Τσόρι έκανε ένα φιλόδοξο σουτ από μεγάλη απόσταση με τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
19:52
Και ο Τσόρι πρόβλημα! Θυμίζουμε πως παραπονέθηκαν για ενοχλήσεις Ιντέγε και Σιόβας.
19:53
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 2-3 λεπτά. Ο Λεβαδειακός πάντως παραμένει σε παθητικό ρόλο.
19:54

25':

Ο Βερέμκο με το ένα χέρι θα πετάξει σε κόρνερ μία καταπληκτική κεφαλιά του Καμπιάσο.
19:55
Ο Σιόβας στην εξέλιξη της φάσης δεν θα μπορέσει να σκοράρει από κοντά! Και νέο κόρνερ.
19:55
Δύσκολες στιγμές για την άμυνα του Λεβαδειακού, αφού οι Βοιωτοί δεν μπορούν να κρατήσουν καθόλου τη μπάλα.
19:57

27':

Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τσόρι με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή γύρισε στο ύψος του πέναλτι. Εκεί ο Ιντέγε δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού ο Βερέμκο έδιωξε. Στην συνέχεια ο Μουλόπουλος σε κόρνερ!
19:58

28':

Και νέα μεγάλη ευκαιρία! Ο Ιντέγε με προβολή σε κενό τέρμα έστειλε τη μπάλα άουτ!
20:00
Ο Ολυμπιακός "πυροβολεί" από τα άκρα με σέντρες και γεμίσματα στην περιοχή του Λεβαδειακού. Φωνάζει ο Μάντζιος από τον πάγκο να ξυπνήσουν οι παίκτες του.
20:02
Φάση διαρκείας στην περιοχή του Λεβαδειακού με τη μπάλα να βγαίνει κόρνερ από τον Τριποτσέρη.
20:02
Σιόβας και Μπεν σε μία μονομαχία
20:03
Ανάσα τώρα για τους φιλοξενούμενους που περνούν δύσκολες στιγμές στο "Καραϊσκάκης".
20:04
Ο Ολυμπιακός κάνει ότι θέλει στο παιχνίδι. Φωνές ξανά από τον Μάντζιο.
20:06

36':

Τρομερή φάση! Ο Τσόρι άφησε ωραία τη μπάλα κάτω από τα πόδια του για τον Πάρντο, όμως το σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Βερέμκο.
20:07
Εξαιρετικός ο Βερέμκο απόψε. Έχει σώσει πολλές φορές τον Λεβαδειακό.
20:08
Μπερδεύτηκε ο Μαζουακού και έχασε τη μπάλα από τα αριστερά. Προσπάθησε για το κάτι παραπάνω.
20:09
Συμπληρώσαμε 40 λεπτά αγώνα και ο Ολυμπιακός δείχνει πως δεν θα έχει πρόβλημα για το 17 στα 17.
20:10
Οι παίκτες του Ολυμπιακού ζήτησαν πέναλτι για μία φάση με τον Τσουρίνκοφ. Ο διαιτητής έδειξε "παίζεται" το παιχνίδι.
20:12

42':

Γκοοοοοολ 2-0 ο Ολυμπιακός με τον Φελίπε Πάρντο.
20:12
Ο Τσόρι έδωσε ωραία στην περιοχή, με τον Βερέμκο να κάνει μοιραίο λάθος και να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια! Ο Πάρντο την πήρε και σε κενή εστία έγραψε το 2-0.
20:14
Δεύτερο γκολ για τον Φελίπε Πάρντο στο πρωτάθλημα
20:16
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας! Ο Ολυμπιακός κερδίζει με 2-0 τον Λεβαδειακό και θα μπορούσε να είχε πετύχει άλλα τόσα γκολ.
20:18
Σπουδαίο παιχνίδι ο Τσόρι Ντιμίνγκες απόψε. Όλα ξεκινούν από τα πόδια του.
20:30
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του δεύτερου μέρους.
20:32

46':

Σέντρα στο δεύτερο μέρος!
20:32

46':

Παππάς και Μερεμπασβίλι μέσα στη θέση των Μουλόπουλου και Τσουρίκοφ.
20:33

20:34
Ορεξάτοι οι παίκτες του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα.
20:36
Ίδια εικόνα. Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και πιέζει για το γκολ. Οι παίκτες του Λεβαδειακού δεν μπορούν να κρατήσουν τη μπάλα με τίποτα.
20:37
Πάρντο, Ιντέγε και Τσόρι πανηγυρίζουν
20:39
Παρατηρήσεις από τον διαιτητή της αναμέτρησης στον Ντα Κόστα, που πάτησε με τις τάπες τον Μπεν. Έπρεπε να δει κάρτα εδώ ο παίκτης του Ολυμπιακού.
20:42
Κολοβό και Σεμπά έχει σηκώσει για ζέσταμα ο Μάρκο Σίλβα.
20:42

56':

Γκοοοοοολ! 3-0 ο Ολυμπιακός με τον Τσόρι Ντομίνγκες.
20:43
Ο Ντουρμάζ ανέβηκε από τα αριστερά και γύρισε στην περιοχή, εκεί ο Τσόρι με όμορφη ενέργεια ξεπέρασε τον Βερέμκο και έγραψε το 3-0.
20:44
Μεντί και Πάρντο παραλίγο να πιαστούν στα χέρια! Τράβηξαν ο ένας τον άλλο, είπαν και κάτι "γαλλικά". Τέλος καλό, όλα καλά.
20:44
58':
Από μία κίτρινη σε Πάρντο και Μεντί.
20:46
Για να δούμε αν θα κρατήσει μανιάτικο κανείς από τους δυο. Έχουν από μία κάρτα θυμίζουμε.
20:48
Δίλεπτο "φωτιά" για τον Ολυμπιακό που ζήτησε και πέναλτι σε ένα κράτημα του Μεντί στον Σαλίνο. Έχει και κάρτα ο Γάλλος.
20:49

63':

Κακό σουτ του Πάρντο, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ,
20:51
Το γνώριμο σκηνικό. Ο Ολυμπιακός στην επίθεση, ο Λεβαδειακός περιμένει. Δεν έχουν απειλήσει καθόλου οι φιλοξενούμενοι.
20:52

66':

Ωραίο σουτ του Καμπιάσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.
20:54

67':

Κόρνερ για τον Λεβαδειακό. Το πρώτο στο ματς για τους Βοιωτούς.
20:56
Τέταρτο γκολ φέτος στο πρωτάθλημα για τον Τσόρι
20:56

70':

Καψάσκης μέσα, έξω ο Ντομοβτσίνσκι
20:57

70':

Τσόρι έξω (εν μέσω αποθέωσης), μέσα ο Κολοβός.
21:00

74':

Μανιάτης μέσα, έξω ο Καμπιάσο.
21:01
Μετά το ματς Κυπέλλου και στο πρωτάθλημα ο Μανιάτης που ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τραυματισμούς.
21:02
Έχει ρίξει ρυθμούς ο Ολυμπιακός και το εκμεταλλεύονται τώρα οι φιλοξενούμενοι.
21:04
Νωρίτερα ο Κολοβός ξεπέρασε εντυπωσιακά δυο αντιπάλους.
21:06
Οι παίκτες του Ολυμπιακού κρατούν την μπάλα και πάνε σε αργό τέμπο.
21:07

81':

Φοβερή φάση! Σέντρα του Σαλίνο από τα δεξιά, Κολοβός και Ιντέγε δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με προβολή.
21:08

81':

Πάρντο έξω, Σεμπά μέσα.
21:10
20(11) -- 1(0) οι τελικές υπέρ του Ολυμπιακού.
21:11
Φάουλ για τον Ολυμπιακό μετά από χέρι του Παππά έξω από τη μεγάλη περιοχή.
21:13
Κλωτσιές εκεί στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο διαιτητής αφήνει το πλεονέκτημα. Τελικά το έδωσε. Για τον Λεβαδειακό.
21:14
Ο Σεμπά έφυγε στην κόντρα, όμως ο βοηθός έδωσε λάθος οφσάιντ.
21:15

88':

Γκοοοολ 3-1 ο Λεβαδειακός με τον Μπεν.
21:15
Ο Μίνγκας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπεν με όμορφο πλασέ νίκησε τον Ρομπέτο.
21:16
Φάουλ για τον Λεβαδειακό τώρα σε καλό σημείο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ο Μπεν πάνω από τη μπάλα.