X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παίρνει μπρος η Μπρόντμπι

Η Μπρόντμπι γνώρισε τη συντριβή στην Τούμπα, ωστόσο στην Superligaen δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της, αφού επικράτησε 1-0 της Σοντέρισκε και πανηγύρισε τη δεύτερη -συνεχόμενη- νίκη της σε έξι αναμετρήσεις.

Μπρόντμπι

Η 100ή συμμετοχή των Φρέντερικ Χολστ και Ντάριο Ντούμιτς με τη φανέλα της Μπρόντμπι συνδυάστηκε με εντός έδρας νίκη, δεδομένου ότι η Σοντέρισκε παρατάχθηκε με οκτώ απουσίες (οι δύο μακροχρόνιες).

Μάλιστα, η ομάδα του Τόμας Φρανκ ήταν διαφοροποιημένη κατά τα 4/11 συγκριτικά με το ματς της Τούμπας, αφού οι Χολστ, Μάρτιν Άλμπρεχτσεν, Γιόχαν Ελμάντερ και Μάρτιν Έρνσκοβ έμειναν στον πάγκο.

Οι δύο ομάδες έχασαν από μία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο (στο 20' οι φιλοξενούμενοι, στο 37' οι γηπεδούχοι), προτού ο Ελμπασάν Ρασάνι ανοίξει το σκορ στο 55ο λεπτό, έπειτα από ωραία ενέργεια του Τέεμου Πούκι.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα πλέι οφ του Europa League άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 75' με τον Πούκι (σ.σ. η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή), ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Σοντέρισκε πλησίασε στην ισοφάριση, όταν ο Φρέντερικ Ρένοου απέκρουσε την κεφαλιά του Τόμι Μπέχμαν.

Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ Ρασάνι θα έπρεπε να αποβληθεί στο φινάλε για μία αντιαθλητική ενέργειά του στον Πιερ Κάνστρουπ, αλλά ο διαιτητής Κεν Χάνσεν του έδειξε μόνο κίτρινη κάρτα.

Τελικά, η Μπρόντμπι διατήρησε το 1-0, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε έξι αγωνιστικές και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η σύνθεση της Μπρόντμπι (4-3-3): Ρένοου, Άγκερ, Ντούμιτς, Λάρσον, Ντούρμισι, Ρασάνι (89' Ελμάντερ), Νέργκααρντ (68' Έρνσκοβ), Φίρι, Πούκι, Σβαρτς (81' Χολστ), Έρικσον.