Πόρτο - Μπενφίκα 1-0

Με το γκολ του Αντρέ Αντρέ λίγο πριν από το τέλος, η Πόρτο νίκησε 1-0 την Μπενφίκα στο μεγάλο ντέρμπι του "Ντραγκάο" και αποσπάστηκε με τέσσερις βαθμούς από την αιώνια αντίπαλό της.

Παρά το γεγονός ότι η ατμόσφαιρα στο "Ντραγκάο" δεν ήταν καθόλου φιλόξενη γι' αυτήν, η Μπενφίκα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έθεσε την αντίπαλη άμυνα προ των ευθυνών της.

Ειδικά ο Μήτρογλου έβαλε δύσκολα στα στόπερ της Πόρτο στο πρώτο 20λεπτο αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να επιστρατεύσουν σκληράδα και κόλπα παλαιάς κοπής για να καταφέρουν να συνέλθουν.

Οι της Μπενφίκα απάντησαν γι' αυτό και το δεύτερο 25λεπτο του πρώτου ημιχρόνου θύμιζε περισσότερο κατς παρά ποδόσφαιρο.

Η Πόρτο επιχείρησε να απαντήσει δυναμικά στις αρχές της επανάληψης όταν και είχε δοκάρι (48ο λεπτό) με τον Αμπουμπακάρ αλλά από τη στιγμή που δεν το κατόρθωσε η αβεβαιότητα κατέλαβε τους οπαδούς της. Αυτήν την αβεβαιότητα έδιωξε ο Αντρέ Αντρέ με το τέρμα του στο 86' μετά από έξοχο τακουνάκι του Βαρέλα.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Πόρτο μεγάλη νικήτρια. Εχει πλέον τέσσερις βαθμούς περισσότερους από τη μεγάλη αντίπαλό της.

Μιλώντας για ένταση στο "Ντραγκάο" δείτε και τα παρακάτω βίντεο

Πόρτο: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Μάικον, Μαρκάνο, Λαγιούν, Ιμπουλά, Ρούμπεν Νέβες (78' Ντανίλο Περέιρα), Αντρέ Αντρέ, Κορόνα (62' Βαρέλα), Μπραχιμί, Αμπουμπακάρ (82΄Οσβάλντο).

Μπενφίκα: Ζούλιο Σέζαρ, Νελσίνιο, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Αλμέιδα, Σάμαρης (87' Ραούλ Χιμένες), Γκουέντες (82' Πίτσι), Γκαϊτάν, Ζόνας (77' Ταλίσκα), Μήτρογλου.

Το live του ντέρμπι

21:10
Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Η Πόρτο κοντράρεται με τη Μπενφίκα για το πρωτάθλημα της Πορτογαλίας. Μείνετε συντονισμένοι προκειμένου να ενημερώνεστε για τη λεπτό προς λεπτό εξέλιξη του αγώνα.
21:11
Η σέντρα του αγώνα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, στο Ντραγκάο, είναι προγραμματισμένη για τις 21.15.
21:12
ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Μάξι Περέιρα, Μάικον, Μαρκάνο, Λαγιούν, Ιμπουλά, Ρούμπεν Νέβες, Αντρέ Αντρέ, Χεσούς Κορόνα, Μπραχιμί, Αμπουμπακάρ.
ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Νελσίνιο, Λουιζάο, Ζαρντέλ, Ελιζέου, Αντρέ Αλμέιδα, Σάμαρης, Γκουέντες, Γκαϊτάν, Ζόνας, Μήτρογλου
21:14
Και Σάμαρης και Μήτρογλου στο αρχικό σχήμα της Μπενφίκα.
21:16
Έτσι θα παίξουν οι δύο ομάδες.
21:17
1' Σέντρα στη σπουδαία αναμέτρηση.
21:20
Η Πόρτο έχει δέκα βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση, όπου συγκατοικεί με τη Σπόρτινγκ. Η Μπενφίκα έχει εννέα πόντους και με τρίποντο προσπερνά τους "δράκους".
21:22
Ο Ζόνας έχει σημειώσει 5 γκολ, ενώ 3 έχει ο Μήτρογλου. Ο Αμπουμπακάρ της Πόρτο έχει 4.
21:24
8' Σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τη Μπενφίκα. Ο Μήτρογλου με κεφαλιά υποχρέωσε σε πολύ δύσκολη απόκρουση τον Κασίγιας.
21:27
Βασικός δεξιός μπακ της Πόρτο ο Μάξι Περέιρα, επί σειρά ετών (2007-2015) παίκτης της Μπενφίκα.
21:29
11' Καρφωτή κεφαλιά του Λουιζάο, ο Μήτρογλου βρήκε τη μπάλα, έπεσε και έδιωξε ο Κασίγιας. Νέα μεγάλη φάση για τη Μπενφίκα, με πρωταγωνιστή τον Έλληνα στράικερ.
21:32
Υπενθυμίζεται ότι η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας κοντράρεται τη Δευτέρα (21/9, 23.00) με τη Νασιονάλ Μαδέιρα.
21:37
20' Σκληρό φάουλ του Σάμαρη στον Χεσούς Κορόνα. Ο ρέφερι Σοάρες Ντίας προειδοποίησε τον Έλληνα μέσο πως την επόμενη φορά θα του δείξει κίτρινη κάρτα.
21:39
22' Εύκολα λάθη κάνει η Πόρτο, σε αντίθεση με τη Μπενφίκα που φαίνεται να παίζει με πιο καθαρό μυαλό.
21:43
27' Σουτ του Ζόνας μέσα από την περιοχή και δεξιά, ο Μήτρογλου δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του στην πορεία της μπάλας. Η μπάλα τελικά πέρασε παράλληλα με την εστία του Κασίγιας.
21:46
Τέσσερις Βραζιλιάνοι, δύο Έλληνες, τρεις Πορτογάλοι, ένας Αργεντινός και ένας από το Πράσινο Ακρωτήρι. Αυτοί απαρτίζουν τη σύνθεση της Μπενφίκα.
21:49
Πιο... πολυπολιτισμική η Πόρτο, στην ενδεκάδα της οποίας συναντάμε Ισπανούς, Βραζιλιάνο, Ουρουγουανό, Αλγερινό, Μεξικανούς, Γάλλο και Καμερουνέζο.
21:51
Νεύρα μεταξύ Μήτρογλου - Μάξι Περέιρα. Ο Ουρουγουανός χτύπησε τον "Μητρογκόλ" κάτω από το δεξί μάτι.
21:52
35' Κίτρινη κάρτα στον Μάξι Περέιρα.
21:54
Ένταση και με τον Σάμαρη για τον Μάξι Περέιρα. Ο Έλληνας χαφ δεν άφησε τον Ουρουγουανό να εκτελέσει πλάγιο.
22:01
44' Ο Μαρκάνο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Οριακή φάση.
22:02
Χαμός με τη λήξη του πρώτου μέρους. "Άναψαν τα αίματα" στο Ντραγκάο.
22:04
Ο Μαϊκόν λίγο έλειψε να χτυπήσει με το πόδι στο κεφάλι τον Ζόνας, σε εναέρια μονομαχία, αφού ωστόσο ο διαιτητής είχε σφυρίξει το τέλος του πρώτου μέρους.
22:11
Πολύ δυνατό παιχνίδι στο Ντραγκάο. Κυριαρχούν τα σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ δεν λείπουν οι εντάσεις ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.
22:19
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγή Πόρτο και Μπενφίκα.
22:21
48' Δοκάρι για την Πόρτο με κοντινή κεφαλιά του Αμπουμπακάρ από τα τρία μέτρα.
22:29
55' Κίτρινη κάρτα στον Μάικον
22:33
59' Ο Αμπουμπακάρ περνά τον Ζούλιο Σέζαρ, αλλά γλιστράει, με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Λουιζάο και να τον αναγκάσει να σουτάρει άουτ
22:35
Ο Σέζαρ τραυματίστηκε στη φάση και δεν πατάει καλά
22:35
62' Ο Βαρέλα στη θέση του Κορόνα
22:42
68' Σουτ του Ελισέου έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η πρώτη τελική της Μπενφίκα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:44
70' Κίτρινη κάρτα στον Αντρέ Αντρέ για μαρκάρισμα στον Γκαϊτάν.
22:45
72' Κίτρινη κάρτα στον Ρούμπεν Νέβες.
22:47
73' Σέντρα του Γκουέντες από δεξιά, κεφαλιά του Μήτρογλου, ελάχιστα πάνω από το δοκάρι η μπάλα.
22:48
74' Σουτ του Μπραχιμί μέσα από την περιοχή της Μπενφίκα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Καλή στιγμή για την Πόρτο.
22:51
77' Ο Ταλίσκα αντί του Ζόνας για τη Μπενφίκα.
22:51
78' Ο Ντανίλο αντί του Ρούμπεν Νέβες.
22:54
79' Κίτρινη κάρτα στον Νελσίνιο (Νέλσον Σεμέδο).
22:56
82' Ο Οσβάλντο στη θέση του Αμπουμπακάρ για την Πόρτο.
22:56
Στο ίδιο λεπτό αλλαγή και για τη Μπενφίκα. Ο Γκουέντες πέρασε εκτός και τον αντικατέστησε ο Πίτσι.
22:57
83' Κίτρινη κάρτα στον Λουιζάο για μαρκάρισμα στον Αντρέ Αντρέ.
22:58
84' Κίτρινη κάρτα στον Μήτρογλου που "γκρέμισε" τον Μάξι Περέιρα.
23:01
87' ΓΚΟΛ 1-0 για την Πόρτο! Τρομερό τακουνάκι του Βαρέλα, που έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Αντρέ Αντρέ, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής της Μπενφίκα δεν αστόχησε.
23:02
87' Αλλαγή για τη Μπενφίκα. Ο Σάμαρης εκτός αγώνα, στη θέση του ο Ραούλ Χιμένες.
23:03
Ο Βαρέλα αποδεικνύεται "χρυσή" αλλαγή. Αυτός άλλαξε άρδην την εικόνα των "δράκων".
23:08
Τέλος στον αγώνα, στο Ντραγκάο.
23:08
Η Πόρτο ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τη Μπενφίκα. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 1-0, χάρη σε γκολ του Αντρέ Αντρέ στο 86' και ξέφυγαν με τέσσερις βαθμούς από τους "αετούς".