X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΠΚ 2018: Πρόκριση στα πέναλτι η Γκαμπόν, τι έκαναν οι... Έλληνες

Τα πέναλτι χρειάστηκε η Γκαμπόν για να περάσει τη Μοζαμβίκη και να φτάσει στους προκριματικούς ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ομπαμεγιάνγκ-Γκαμπόν

Η Γκαμπόν έγινε η πρώτη ομάδα που προχωράει στον 3ο προκριματικό γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 στην αφρικανική ζώνη. Η ομάδα του πρώην αρχηγού της Πόρτο και προπονητή των ΑΕ Λεμεσού και Ανόρθωσης μεταξύ άλλων, Ζόρζε Κόστα, επικράτησε στα πέναλτι με 4-3 της Μοζαμβίκης, μετά από 118 λεπτά δίχως γκολ.

Η ισοφάρισε του 1-0 του πρώτου αγώνα έγινε μόλις στο 2ο λεπτό από τον Μαλίκ Εβουνά και έκτοτε ουδείς κατάφερε να σκοράρει ξανά, ούτε καν ο πιο φορμαρισμένος επιθετικός των τελευταίων εβδομάδων, ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι κι εκεί ο φορ της Ντόρτμουντ ευστόχησε στην καθοριστική εκτέλεση, μετά από δύο επεμβάσεις του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ντιντιέ Οβονό, με συνέπεια να δώσει το σύνθημα του πάρτι στη Λιμπρεβίλ.

# Ο δανεικός από τον Ολυμπιακό στη Σταντάρ Λιέγης Ματιέ Ντοσεβί αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα του Τόγκο από την Ουγκάντα με 1-0.

# Ο Μοχάμεντ Γιουσούφ της Βέροιας πέρασε ως αλλαγή στο 89' στην εντός έδρας "λευκή" ισοπαλία των Νησιών Κομόρος με την Γκάνα.

# Ο Γκάρι Ροντρίγκες του ΠΑΟΚ αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα 1-0 του Πράσινου Ακρωτηρίου από την Κένυα. Ο Καρλίτος του Ηρακλή αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για τους ηττημένους.

# Ο Μεχντί Αμπέντ του Παναθηναϊκού παρακολούθησε από τον πάγκο την αντεπίθεση της Αλγερίας, η οποία βρέθηκε δύο γκολ πίσω από την Τανζανία, αλλά με τον Ισλάμ Σλιμανί μέσα σε τρία λεπτά (72'-75') απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία 2-2.

# Ο Αμρ Γουαχντά του Παναιτωλικού πέρασε αλλαγή στο 82' από τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ στην εκτός έδρας ήττα 1-0 της Αιγύπτου από το Τσαντ.

# Ο Ουσμάν Κουλιμπαλί του Πλατανιά αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας ήττας με 2-1 του Μάλι από την Μποτσουάνα. Ο Σαμπού Γιαταμπαρέ, δανεικός στη Σταντάρ από τον Ολυμπιακό, παρακολούθησε την ήττα από τον πάγκο.