X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Προημιτελικά: Προβάδισμα πρόκρισης η Ατλέτικο

Με γκολ του Ντιέγκο Γκοδίν στο φινάλε του πρώτου μέρους, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο "Βιθέντε Καλδερόν" και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του Copa del Rey.

Το ματς είχε καλό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν στα πρώτα λεπτά, εν συνεχεία το τέμπο χαμήλωσε, αλλά η Ατλέτικο ήταν πιο απειλητική και ευτύχησε να προηγηθεί λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 40' ο Κόκε βρήκε με υποδειγματική μπαλιά τον Αντριάν Λόπεθ, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ με τον Ιάγο Ερερίν, ένα λεπτό αργότερα όμως ο Κόκε έβγαλε ακόμα μία ωραία σέντρα και ο Ντιέγκο Γκοδίν άνοιξε το σκορ με καρφωτή κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φαρμακερές πάσες του Κόκε συνεχίστηκαν, αλλά η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε απέφυγε το δεύτερο γκολ και διατήρησε ζωντανές αρκετές ελπίδες για την ανατροπή στον επαναληπτικό της 29ης Ιανουαρίου.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-2-3-1): Κουρτουά, Χουανφράν, Αλντερβέιρελντ, Γκοδίν, Φ. Λουίς, Κόκε, Γκιλαβογκί (46' Γκάμπι), Κόκε, Α. Λόπεθ (59' Τουράν), Κ. Ροντρίγκες (78' Βίγια), Ν. Κόστα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ερερίν, Ιράολα, Γκουρπέγκι, Λαπόρτε, Μπαλενθιάγκα, Ιτουράσπε, Μ. Ρίκο, Ν. Μάρκος, Ι. Γκόμεθ (46' Σουσαέτα), Σόλα (61' Αντούριθ), Ερέρα (80' Μπενιάτ).

# Μήνυμα στήριξης στον Ρανταμέλ Φαλκάο από τα μάτριξ του "Βιθέντε Καλδερόν"

# Στις τελευταίες επτά αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων επικράτησε η γηπεδούχος ομάδα

21:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σανταντέρ 3-1

(4', 33' Γκονθάλεθ, 62' Βέλα - 83' Κονέ)

23:00 Λεβάντε - Μπαρτσελόνα 1-4

(31' Ελ Ζαρ - 53' αυτ. Χουανφράν, 57', 81', 86' Τέγιο)

2. Εσπανιόλ ή Ρεάλ Μαδρίτης - Ατλέτικο Μαδρίτης ή Αθλέτικ Μπιλμπάο

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου κι οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου.