X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

35η αγ.: Ο Καρνέζης δεν άντεξε κόντρα στην Ίντερ

Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν εξαιρετικός, ωστόσο ο Στέφαν Γιόβετιτς τον νίκησε δύο φορές στη νίκη της Ίντερ επί της Ουντινέζε.

Ικάρντι-Γιόβετιτς-Ουντινέζε-Ίντερ WWW.IMAGEPHOTOAGENCY.IT

Σε ένα παιχνίδι όπου γράφτηκε ιστορία, αφού οι δύο ομάδες παρέταξαν 22 αλλοδαπούς ποδοσφαιριστές για πρώτη φορά σε αγώνα της Serie A, η Ίντερ έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ουντινέζε με 3-1 και πλησίασε την 3η θέση και της Ρόμα στους τέσσερις βαθμούς με αγώνα περισσότερο, σε μία ύστατη προσπάθεια να προλάβει το Champions League μέσω των πλέι οφ. Οι "μπιανκονέρι" άρχισαν καλύτερα, αφού μόλις στο 8ο λεπτό προηγήθηκαν με όμορφο σουτ στην κίνηση του Σιρίλ Τερό, που βρήκε ανοιχτή την άμυνα των "νερατζούρι". Η Ίντερ πίεσε και κατάφερε να απαντήσει με τον Στέφαν Γιόβετιτς στο 36' κι ενώ ο Ορέστης Καρνέζης είχε προλάβει να πει "όχι" σε ορισμένες ευκαιρίες της.

Ναγκατόμο-Εντενίλσον-Ίντερ-Ουντινέζε ANSA

Το 2ο μέρος άρχισε ξανά με την Ουντινέζε στο προσκήνιο, με μία ευκαιρία στο 47' κι ένα δοκάρι στο 50' με τον Μπρούνο Φερνάντες. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο, εγκαταστάθηκαν έξω από την περιοχή του Καρνέζη ο οποίος συνέχισε να κρατάει την ισοπαλία, μέχρι το 75ο λεπτό, όταν ο Γιόβετιτς από κοντά έκανε το 2-1. Η Ουντινέζε έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας και στην αντεπίθεση, ο Έντερ σημείωσε το πρώτο τέρμα του με τους "νερατζούρι" στους οποίους μεταγράφηκε τον Ιανουάριο.

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Ναγκατόμο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ζεζούς (64' Πέρισιτς), Κοντογκμπιά, Μέλο, Μπρόζοβιτς, Γιόβετιτς, Μπιαμπιανί (85' Ντ' Αμπρόζιο), Ικάρντι (80' Έντερ)

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Γουαγκέ, Ντανίλο, Φελίπε (81' Μάτος), Γουιντμέρ, Μπαντού, Κουζμάνοβιτς, Φερνάντες (85' Χάλφρεντσον), Εντενίλσον (76' Πασκουάλε), Σαπάτα, Τερό

# Παρουσία των Κινέζων υποψήφιων επενδυτών στην Ίντερ ο αγώνας με την Ουντινέζε.

# Σάββας Γκέντσογλου και Αντώνης Πετρόπουλος έμειναν για ακόμα μία αναμέτρηση της Μπάρι (εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μόντενα) εκτός αποστολής.

# Ο Γιώργος Μακρής παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία της Πίζα με τη Ματερατέζε, που κρατά την ομάδα του Τζενάρο Γκατουζο στη 2η θέση του 2ου ομίλου της Lega Pro, έναν πόντο πάνω από την αντίπαλό της.