X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 2-2 (VIDEOS)

Το γκολ του Κεβίν Γκαμερό στο 84ο λεπτό έβαλε φωτιά στη μάχη του τίτλου, αφού η Σεβίλλη ισοφάρισε σε 2-2 την Μπαρτσελόνα, η διαφορά της οποίας μειώθηκε στους δύο βαθμούς από την Ρεάλ Μαδρίτης, επτά αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Primera Division.

Η Σεβίλλη άσκησε πίεση στα πρώτα λεπτά, αλλά η Μπαρτσελόνα έμελλε να σκοράρει πρώτη χάρη σε ένα υπέροχο πλασέ του Λιονέλ Μέσι στο 14ο λεπτό, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Νεϊμάρ, ο οποίος διπλασίασε το προβάδισμα των "μπλαουγκράνα" με εκτέλεση φάουλ στο 30'.

Ο Λουίς Σουάρες έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ και μαζί την ευκαιρία να τελειώσει πρόωρα το ματς στο 33' και στη συνέχεια ανέβαλε δράση η Σεβίλλη, καθώς ο Βισέντε Ιμπόρα έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 34' και ο Έβερ Μπανέγα μείωσε με δυνατό σουτ στο 37'.

Το πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου επεφύλασσε δύο καλές ευκαιρίες του Σουάρες (στο 50' και το 69'), ενώ στον αντίποδα, ο Ουνάι Έμερι έκανε μέσα σε πέντε λεπτά και τις τρεις αλλαγές του, προκειμένου η ομάδα του να φτάσει στην ισοφάριση.

Η δικαίωση των γηπεδούχων ήρθε στο 84ο λεπτό, όταν μετά από λάθος του Ζεράρδ Πικέ, ο Αλέις Βιδάλ μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Κλαούντιο Μπράβο και ο νεοεισελθών Κεβίν Γκαμερό διαμόρφωσε το τελικό 2-2, προς τέρψιν (και) των οπαδών της Ρεάλ που είδαν τη διαφορά να μειώνεται στους δύο βαθμούς.

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε, Παρέχα, Καρίσο, Τρεμουλινάς, Μπανέγα, Κριχόβιακ, Βιδάλ, Ιμπόρα (70' Μπιά), Βιτόλο (70' Ρέγες), Μπάκα (75' Γκαμερό).

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Ινιέστα (86' Πέδρο), Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ (74' Τσάβι).