Σκόνταψε με αυτογκόλ η Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε τη βοήθεια της διαιτησίας για να νικήσει τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, αλλά ο... ποδοσφαιρικός Θεός την εκδικήθηκε άμεσα, αφού το αυτογκόλ του Σίμον Κίερ χάρισε ττο βαθμό στην Ρίζεσπορ (1-1).

Φενέρμπαχτσε

Η Ρίζεσπορ ήταν πιο επιθετική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, αλλά ο Ρόμπιν φαν Πέρσι έμελλε να σκοράρει στην πρώτη τελική του προσπάθεια (σ.σ. άρχισε την καριέρα του στην Φενέρμπαχτσε με δύο γκολ σε ισάριθμες τελικές, αν συμπεριληφθεί κι εκείνη κόντρα στον Ατρόμητο ).

Οι γηπεδούχοι είχαν "χρυσή" ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 30ό λεπτό, αλλά ο Βολκάν Ντεμιρέλ απέκρουσε το πέναλτι του Ντενίζ Καντάχ.

Η Φενέρμπαχτσε απείλησε σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Σίμον Κίερ σκόραρε σε λάθος εστία στο 74ο λεπτό, με συνέπεια το ματς να λήξει 1-1.

Η σύνθεση της Φενέρμπαχτσε (4-4-2): Ντεμιρέλ, Εζμπαϊρακλί, Κίερ, Μπρούνο Άλβες, Καλντιρίμ, Νάνι, Σόουζα, Τοπάλ, Ντιέγκο (72' Τουφάν), Φαν Πέρσι (65' Σο), Φερναντάο (46' Ποτούκ).