Το κατά Μάρκον του Θρύλου

Σε 870΄ αγωνιστικά λεπτά ο Μάρκο Πάντελιτς πρόλαβε να φτάσει τα 15 γκολ. Στο Φάληρο υπήρχε παγωνιά λοιπόν χθες βράδυ. Αλλά ο Μάρκο έκανε ότι ακριβώς έπρεπε προκειμένου ο Ολυμπιακός (να επιχειρήσει) να ξαναφτιάξει το κέφι του.

Μετά το σοκ της Δράμας...

Θα μπορούσε η φετινή διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας να φέρει το όνομα του. Ή έστω να τον "βαπτίσει" ταχυδρόμο. Διότι στο κύπελλο ο Μάρκο Πάντελιτς χτυπάει πάντα δύο φορές . Με τον Πιερικό, στον επίλογο του 2011 και σε ένα γήπεδο-βούρκο. Με τον Θρασύβουλο στο Φάληρο λίγα 24ώρα μετά το σοκ της Δράμας.

Aπέναντι στον μαχητικότατο Πανιώνιο. Ξανά με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται από την επήρεια σοκ. Διότι όπως υποστηρίζει ότι οι Ερυθρόλευκοι έχουν ξεπεράσει τόσο εύκολα την ήττα στην Ξάνθη και το γεγονός ότι πλέον είναι και επίσημα στο μείον πέντε από τον Παναθηναϊκό προφανώς δεν κατανοούν το ακριβές της ψυχολογίας μιας ομάδας που ο πρωταθλητισμός είναι τρόπος ζωής.

Οι αποδοκιμασίες σε παίκτες και ο Μάρκο...

Στο Φάληρο υπήρχε παγωνιά λοιπόν χθες βράδυ. Αλλά ο Μάρκο έκανε ότι ακριβώς έπρεπε προκειμένου ο Ολυμπιακός (να επιχειρήσει) να ξαναφτιάξει το κέφι του. Σε ένα παιχνίδι που κατά την παρουσίαση της ομάδας ακούστηκαν αποδοκιμασίες για παίκτες (Μαρκάνο, Αμπντούν) αλλά για πρώτη φορά και (χλιαρότερα είναι η αλήθεια) για τον Ερνέστο Βαλβέρδε.

Σε ένα παιχνίδι που οι Πειραιώτες μάλλον για μια ώρα είχαν… μπελάδες. Είτε διότι εκείνοι δεν πατούσαν τόσο καλά. Είτε διότι ο νεανικός Πανιώνιος που απέκλεισε και τον Παναθηναϊκό, είχε στόχο να κάνει ζημία και στον άλλο "αιώνιο".

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως ο Σέρβος στράικερ έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα μόλις στο 11΄. Και με ένα γκολ σέντερ φορ στο 65΄… καθάρισε τη μπουγάδα και έθεσε τις βάσεις για το εμφατικό 4-0, που ξαναλέμε ότι δεδομένα καταγράφεται σαν η "πρώτη αντίδραση" για τους Πειραιώτες. Ο Πάντελιτς με τα γκολ αυτά έφτασε στα 15 κατά τη σεζόν που διανύουμε. Έχει εννέα στο πρωτάθλημα (μέσα από 18 τελικές προσπάθειες μάλιστα), έχει και έξι στο κύπελλο. Το συγκλονιστικό της υπόθεσης όμως είναι ο χρόνος συμμετοχής.

Γκολ, γκολ, γκολ...

Στη Σούπερ Λίγκα φέτος έχει αγωνιστεί 638΄λεπτά. Στο κύπελλο μετρά 231΄λεπτά. Άρα στη σούμα; Έχει παίξει 869΄αγωνιστικά λεπτά συμμετοχής. Και ήδη 15 γκολ. Σα να λέμε; Ο 34άχρονος στράικερ σκοράρει στις εγχώριες διοργανώσεις ένα γκολ κάθε 58΄ αγωνιστικά λεπτά. Σχεδόν εξωπραγματική απόδοση. Πόσο μάλλον αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για έναν ποδοσφαιριστή που δεν είναι καν βασικός. Που δεν έχει τον αγωνιστικό ρυθμό που προσδίδει η συνεχόμενη παρουσία στο αρχικό σχήμα…

* Θέμα συζήτησης σε ότι αφορά στο γκολ; Σίγουρα και ο Λουίς Ντιόγκο. Ο Βραζιλιάνος που έχει επιστρέψει πραγματικά με διάθεση να διεκδικήσει μια δεύτερη ευκαιρία στον Ολυμπιακό, άνοιξε το λογαριασμό του απέναντι στον Πανιώνιο. Πρώτο γκολ από τις 3 Οκτωβρίου του 2009 (Λεβαδειακός-Ολυμπιακός 0-3). Άρα ξανά δίχτυα έπειτα από 27 ολόκληρους μήνες.