Καλή αρχή ο Ολυμπιακός, 13-7 τη Βουλιαγμένη

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και πρωταγωνιστή τον Δεληγιάννη ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 13-7 της Βουλιαγμένης στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο των ανδρών, αποκτώντας πλεονέκτημα στη μάχη για τον τίτλο.

Στο κεκλεισμένων των θυρών κολυμβητήριο του Πειραιά, ο ΝΟΒ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους νωθρούς στο ξεκίνημα Πειραιώτες. Μετά μάλιστα το ισορροπημένο πρώτο οκτάλεπτο (3-3) προηγήθηκε 4-3 χάρη σε γκολ του Τίγκα.

Οι "ερυθρόλευκοι" αντιλήφθηκαν ότι η Βουλιαγμένη δεν θα παραδώσει εύκολα τα όπλα και σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους. Ο Δεληγιάννης σταμάτησε κάθε αντίπαλη προσπάθεια, η άμυνα ακολούθησε και μετά το 6-5 του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός άρχισε να απομακρύνεται. Στο 10-6, από γκολ του Γούνα στον παραπάνω, όλα είχαν πια κριθεί, αφού οι φιλοξενούμενοι απογοητεύτηκαν και σκόραραν μόνο με το πέναλτι του Τίγκα, με αποτέλεσμα η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ν' ανοίξει κι άλλο την υπέρ της διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 4-1, 3-1

Ολυμπιακός: Γούνας 3, Φουντούλης 1, Ποντικέας 1, Μουρίκης 2, Μάλιαρακ 4, Βλαχόπουλος 2.

Βουλιαγμένη: Κοπελιάδης 1, Αφρουδάκης 1, Χρυσοσπάθης 2, Μιράλης 1, Τίγκας 2

18:49
Καλησπέρα σας.
18:51
Ο Ολυμπιακός σε περίπου δέκα λεπτά υποδέχεται τη Βουλιαγμένη στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο των ανδρών.
18:52
Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν έχοντας από μία απουσία.
18:52
Ο Βαγγέλης Δελακάς δεν θα αγωνιστεί για τον Ολυμπιακό λόγω ενός τραυματισμού.
18:53
Την ίδια ώρα η Βουλιαγμένη θα παίξει σε όλη τη σειρά των τελικών χωρίς τον Ελμισιάν.
18:55
Επίσης να θυμίσουμε ότι ο αγώνας είναι κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας του Ολυμπιακού, ενώ δεν υπάρχει και τηλεοπτική κάλυψη.
18:59
Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Δεληγιάννης, Γούνας, Καπότσης, Φουντούλης, Πρέκας, Ποντικέας, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος, Μάλιαρακ, Σχίζας, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Γούβης, Βελώνιας, Κοπελιάδης, Κουλιεράκης, Αφρουδάκης, Καρούντζος, Χρυσοσπάθης, Μιράλης, Τίγκας, Μασμανίδης, Ζερδεβάς, Ποταμιάνος, Καπετανάκης.
19:03
1-0 Το πρώτο γκολ στον τελικό είναι για τον Ολυμπιακό από τον Βλαχόπουλο.
19:04
Αστοχεί η Βουλιαγμένη σε παίκτη παραπάνω.
19:06
1-1 Τη δεύτερη φορά που κέρδισαν αποβολή δεν αστόχησαν οι παίκτες της Βουλιαγμένης με τον Χρυσοσπάθη να σκοράρει.
19:08
2-1 Απαντά και πάλι ο Ολυμπιακός με τον Βλαχόπουλο.
19:08
sada : den to exei live streaming pouthena?
19:08
Δεν υπάρχει πουθενά φίλε sada αφού δεν υπάρχει τηλεοπτική μετάδοση.
19:08
Περίπου τρία λεπτά για το τέλος του πρώτου οκταλέπτου.
19:10
Αστοχεί από καλή θέση ο Μουρίκης για να κάνει το 3-1 σε παίκτη παραπάνω.
19:13
2-2 Ισοφαρίζει και πάλι ο Χρυσοσπάθης.
19:14
2-3 Ωραίο γυριστό από τον Κοπελιάδη.
19:14
Παίκτης παραπάνω για τον Ολυμπιακό και τάιμ άουτ από τον Βλάχο.
19:20
Παίκτης παραπάνω για τον Ολυμπιακό, αλλά αστοχούν οι γηπεδούχοι.
19:20
DON o kontos : file sada o gnwstos eisai? sport24 se efxaristoume gia to live. forza nov
19:21
Ο Κολόμβος κέρδισε το πέναλτι με τον Λοράντο να διαμαρτύρεται.
19:21
Απόκρουση του Τσολκάνη στην εκτέλεση του Ντόσκα.
19:22
3-4 Από τον Τίγκα.
19:22
Ο Ολυμπιακός έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί και τον τιμώρησε η Βουλιαγμένη.
19:22
Sardela : Πολυ παραξενη η τιμωρια της εδρας του ΟΣΦΠ. Σαν καποιος να μη θελει να του στερησει το πρωταθλημα...
19:25
4-4 Εξαιρετική κίνηση από τον Μάλιαρακ ο οποίος ελευθερώθηκε και σκόραρε μετά από ωραία πάσα από τον Ποντικέα.
19:25
5-4 Πρώτη κόντρα για τον Ολυμπιακό και ο Φουντούλης σκοράρει.
19:26
Περίπου τρία λεπτά για το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.
19:27
5-5 Απαντά αμέσως ο Μιράλης. Εξαιρετικό παιχνίδι μέχρι τώρα...
19:29
Κάρτα στον Λοράντο για διαμαρτυρία και παίκτης παραπάνω για τη Βουλιαγμένη.
19:29
Στο δοκάρι σταματά το σουτ του Μιράλη.
19:30
Να ενημερώσουμε ότι στην προηγούμενη φάση ο προπονητής της Βουλιαγμένης ζήτησε πέναλτι με τους δύο διαιτητές να δίνουν μόνο αποβολή.
19:30
Παίκτης παραπάνω για τον Ολυμπιακό.
19:30
6-5 Σκοράρει ο Γούνας στον παίκτη παραπάνω.
19:31
Αποβάλλεται ο Σχίζας, τάιμ άουτ για τον Λοράντο.
19:33
Μεγάλη απόκρουση του Δεληγιάννη σε προσπάθεια του Χρυσοσπάθη.
19:33
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
19:37
Μεγάλο βάρος έχουν ρίξει και οι δύο ομάδες στην άμυνά τους. Η Βουλιαγμένη λόγω και της απουσίας του Ελμισιάν προσπαθεί με ζώνη να μην περάσει η μπάλα στον φουνταριστό. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός υπήρξαν στιγμές που πίεσε σε όλη την πισίνα αλλά δεν έχει καταφέρει να σταματήσει τα περιφερειακά σουτ της Βουλιαγμένης.
19:38
Ξεκίνησε το τρίτο οκτάλεπτο...
19:38
Πρώτη επίθεση για τον Ολυμπιακό.
19:40
7-5 Στο +2 ο Ολυμπιακός με εντυπωσιακό γύρισμα του Μουρίκη.
19:41
Με δύο παίκτες παραπάνω η Βουλιαγμένη.
19:42
7-6 Σκοράρει ο Χρήστος Αφρουδάκης.
19:42
Μεγάλο παιχνίδι το οποίο παρακολουθούν δυστυχώς ελάχιστοι τυχεροί που είναι στο κολυμβητήριο....
19:43
8-6 Για ακόμα μία επίθεση ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει την μπάλα στον Μουρίκη ο οποίος σκοράρει.
19:44
Περίπου τέσσερα λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου.
19:46
9-6 Εξαιρετική πάσα από τον Καπότση με τον Ποντικέα σκοράρει.
19:47
Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά περνά μπροστά στο σκορ με τρία τέρματα.
19:48
Αποβάλλεται με αντικατάσταση ο Μυλωνάκης.
19:50
10-6 Ο Γούνας σκοράρει στον παίκτη παραπάνω και δίνει μεγάλο προβάδισμα πια στον Ολυμπιακό.
19:51
4-1 το επί μέρους σκορ για τον Ολυμπιακό σε αυτή την περίοδο μέχρι τώρα με τον Δεληγιάννη να έχει κατεβάσει ρολά.
19:53
Παίκτης παραπάνω για τη Βουλιαγμένη και τάιμ άουτ από τον Λοράντο. Σίγουρα ο κόουτς του ΝΟΒ θέλει γκολ τώρα για να μειώσει στα τρία τη διαφορά η ομάδα του.
19:55
Και πάλι ο Δεληγιάννης είναι εκεί για να σταματήσει τους παίκτες της Βουλιαγμένης.
19:55
Τέλος τρίτου οκταλέπτου.
20:00
11-6 Μεγαλώνει το προβάδισμα του Ολυμπιακού ο Μάλιαρακ.
20:01
Κερδίζει το πέναλτι ο Μασμανίδης.
20:01
11-7 Ευστοχεί ο Τίγκας
20:02
Περίπου τέσσερα λεπτά για το τέλος του αγώνα.
20:02
12-7 Και πάλι ο Μάλιαρακ.
20:05
13-7 Η διαφορά μεγαλώνει και άλλο με τον Γούνα να σκοράρει.
20:08
Μπήκαμε πια στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.
20:09
Τέλος αγώνα.
20:10
Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά και το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.