Πήραν το προβάδισμα οι Ράπτορς

Οι Τορόντο Ράπτορς ήταν ανώτεροι και νίκησαν στο πέμπτο παιχνίδι τη Μαϊάμι Χιτ με 99-91, παίρνοντας το προβάδισμα στη σειρά με 3-2.

Βροντερό παρών δήλωσαν στο πέμπτο ματς της σειράς κόντρα στη Μαϊάμι Χιτ, οι Τορόντο Ράπτορς. Οι "δεινόσαυροι" επικράτησαν με 99-91 και πήραν το προβάδισμα στη σειρά με 3-2, σε ένα ματς όπου οι ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν και Κάιλ Λάουρι έδωσαν ρεσιτάλ.

Οι δύο σταρ της ομάδας του Τορόντο είχαν μαζί 19 πόντους με 6/28 σουτ στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς, στο πέμπτο όμως ήταν εκπληκτικοί. Ο ΝτεΡοζάν έβαλε 24 από τους 34 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, είχε 11/11 ελεύθερες βολές, 11/22 σουτ και όλα αυτά σε λιγότερο από 34 λεπτά, μιας και χτύπησε εκ νέου τον αριστερό αντίχειρα στην τέταρτη περίοδο, πριν επιστρέψει στο παρκέ για τα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Όσο για το φινάλε, ήταν υπόθεση του Λάουρι. Ο 30χρονος πόιντ γκαρντ πέτυχε δύο τεράστια σουτ στο τελευταίο λεπτό, σε ένα χρονικό σημείο που το Toronto δεν έβρισκε λύση στην επίθεση, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.