26η αγ.: Η Σάντερλαντ έριξε νοκ άουτ τη Μάντσεστερ Σίτι

Εκτός μάχης τίτλου θέτει τη Μάντσεστερ Σίτι η Σάντερλαντ, αφού οι "μαύρες γάτες" απέσπασαν ισοπαλία 2-2 στο "Ετιχάντ" σε εξ αναβολής αγώνα της Premier League, με συνέπεια οι "πολίτες" να μείνουν πίσω στη βαθμολογία.

Κι όμως, το παιχνίδι είχε αρχίσει με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με τον Φερναντίνιο μόλις στο 2ο λεπτό. Παρότι χρησιμοποίησε τους Σέρχιο Αγκουέρο και Άλβαρο Νεγρέδο στο βασικό σχήμα, ο Μανουέλ Πελεγκρίνι δεν πήρε τα αποτελέσματα που περίμενε και τους αντικατέστησε και τους δύο μέχρι το 69ο λεπτό.

Ο επιθετικός που σκόραρε, όμως, ανήκε στο ρόστερ του Γκας Πόγετ. Ο Κόνορ Γουίκαμ νίκησε 2 φορές τον Τζο Χαρτ μέσα σε 10 λεπτά από το 73' μέχρι το 83' και έφερε τα πάνω κάτω στο Μάντσεστερ και γενικότερα στην Premier League. Στο 88ο λεπτό, ο Σαμίρ Νασρί κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν κάτι περισσότερο και άφησαν 2 βαθμούς.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κόμπανι, Ντεμιτσέλις, Κολάροφ, Φερναντίνιο (87' Ρόντγουελ), Γκαρθία, Μίλνερ, Αγκουέρο (57' Γιόβετιτς), Νασρί, Νεγρέδο (68' Τζέκο)

Σάντερλαντ (4-2-3-1): Μανόνε, Βερχίνι, Ο' Σέι, Μπράουν, Αλόνσο, Λάρσον (68' Τζιακερίνι), Κάτερμολ, Τζόνσον, Κόλμπακ, Μπορίνι (69' Σκόκο), Γουίκαμ