30ή αγ.: "Λυτρώθηκε" στο τέλος και ξέφυγε η Τσέλσι (VIDEOS)

Το γκολ του Λοΐκ Ρεμί έδωσε τους 3 βαθμούς της νίκης στην Τσέλσι απέναντι στη μαχητική Χαλ και το 3-2 ανοίγει τη διαφορά των πρωτοπόρων από τη Μάντσεστερ Σίτι στους 6 βαθμούς, μετά από 30 αγωνιστικές στην Premier League.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ πιο απλά για τους "μπλε", εάν διατηρούσαν το προβάδισμα 2 τερμάτων που πήραν στο πρώτο 10λεπτο. Ένα μακρινό σουτ του Εντέν Αζάρ και ένα φαλτσαριστό από δύσκολη θέση του Ντιέγκο Κόστα (έφτασε τα 20 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις) έφεραν σε θέση οδηγού την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, η οποία μέσα σε 2 λεπτά κατέστρεψε αυτήν την εικόνα. Στο 26' ο Αχμέντ Ελμοχαμαντί βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενουμένων και με τάκλιν μείωσε σε 2-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Τιμπό Κουρτουά... δώρισε την ισοφάριση στον Άμπελ Ερνάντες.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν γίνει χειρότερα στο 2ο ημίχρονο, όταν η Χαλ έχασε τριπλή ευκαιρία, στην οποία ο Κουρτουά έδειξε τον πραγματικό εαυτό του, αυτόν που διεκδικεί τον τίτλο του κορυφαίου εν ενεργεία τερματοφύλακα στον κόσμο. Τα λεπτά κυλούσαν για τους Λονδρέζους, η είσοδος του Οσκάρ δεν είχε αποτέλεσμα κι ο Special One αποφάσισε να αντικαταστήσει τον Κόστα με τον Ρεμί. Ο Γάλλος φορ βρήκε δίχτυα μόλις 93 δευτερόλεπτα μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και έδωσε το "τρίποντο" στους φιλοξενούμενους.

Χαλ (3-5-2): Μακγκρέγκορ, Ντόσον, Μπρους, Μακσέιν, Ελμοχαμαντί, Λίβερμορ, Μέιλερ (80' Κουίν), Ραμίρες (80' Μπρέιντι), Ρόμπερτσον (81' Αλούκο), Εντόι, Ερνάντες

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Λουίς, Φάμπρεγας, Μάτιτς, Ραμίρες (61' Οσκάρ), Γουιλιαν (80' Ζουμά), Αζάρ, Κόστα (75' Ρεμί)