Σουηδία - Δανία 2-1

Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης στα τελικά του Euro 2016 πήρε η Σουηδία, η οποία επικράτησε με 2-1 της Δανίας εντός έδρας. Βασικοί αγωνίστηκαν οι Ντουρμάζ και Μπεργκ.

Με βασικούς τους "δικούς" μας Ντουρμάζ και Μπεργκ βασικούς ξεκίνησε το ματς η Σουηδία. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του, καθώς μόλις στο 4' απείλησαν την εστία του Σμάιχελ με το μακρινό σουτ του Ιμπραχίμοβιτς. Στο 18ο λεπτό ο Μάρκους Μπεργκ έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για γκολ, όμως το πλασέ του από πλεονεκτική θέση πήγε πάνω στον Δανό κίπερ.

Η άσος του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ ούτε στο 31' όταν βρέθηκε φάτσα με το τέρμα της Δανίας, καθώς έβαλε ανάποδα φάλτσα στη μπάλα και την έστειλε άουτ. Η υπεροχή των γηπεδούχων όμως μετουσιώθηκε σε γκολ με τη συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα. Ο Ντουρμάζ έδωσε με πανέμορφο τακουνάκι τη μπάλα στον Λούστινγκ, αυτός σέρβιρε στον Φόρσμπεργκ μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με σουτ άνοιξε το σκορ.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, ο Φόρσμπεργκ κέρδισε πέναλτι και ο Ιμπραχίμοβιτς από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-0, πετυχαίνοντας παράλληλα και το πρώτο του τέρμα κόντρα στη Δανία. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν το έβαλαν κάτω. Πίεσαν και κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι στο 80ο λεπτό μετά από κοντινή προβολή του Γιόργκενσεν. Το 2-1 έμεινε μέχρι το φινάλε με τις δύο ομάδες να ετοιμάζονται πλέον για μια μεγάλη "μάχη" στη ρεβάνς της Δανίας με φόντο μια θέση στα τελικά του Euro 2016.

Σουηδία (4-4-2): Ίζακσον, Λούστιγκ, Άντονσον (29' Άντονσον), Γκράνκβιστ, Μ. Όλσον, Φόρσμπεργκ, Λεβίκι, Κάλστρομ, Ντουρμάζ (68' Λάρσον), Ιμπραχίμοβιτς (82' Γκουϊντέτι), Μπεργκ

Δανία (4-3-2-1): Σμάιχελ, Κίερ, Άγκερ, Ντουρμισί, Γιάκομπσεν, Κβιστ, Έρικσεν, Κάλενμπεργκ (54' Γιόργκενσεν), Μπρέιγουεϊτ (71' Πόουλσεν), Μπέντνερ, Φίσερ (54' Χόιμπιεργκ)

(22' Γιαρμολένκο, 55' Σελεζνιόβ)

(45' Φόρσμπεργκ, 50' (πεν.) Ιμπραχίμοβιτς - 80' Γιόργκενσεν)

21:29
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μπαράζ μεταξύ της Σουηδίας και της Δανίας.
21:31
Στα χρώματα της Γαλλίας το γήπεδο "Friends Arena" όπου διεξάγεται η αναμέτρηση.
21:37

Σουηδία: Ίζακσον, Λούστιγκ, Άντονσον, Γκράνκβιστ, Μ. Όλσον, Φόρσμπεργκ, Λεβίκι, Κάλστρομ, Ντουρμάζ, Ιμπραχίμοβιτς και Μπεργκ

Δανία: Σμάιχελ, Κίερ, Άγκερ, Ντουρμισί, Γιάκομπσεν, Κβιστ, Έρικσεν, Κάλενμπεργκ, Μπρέιγουεϊτ, Μπέντνερ, Φίσερ.
21:37
Βασικοί λοιπόν ξεκινούν για την Σουηδία οι Μπεργκ και Ντουρμάζ!
21:38
Σε πολύ λίγο η έναρξη
21:38
Οι οπαδοί των δύο ομάδων πάντως είναι έτοιμοι.
21:45
Με 4-4-2 παρατάσσονται οι Σουηδοί.
21:47
Me 4-3-2-1 οι Δανοί.
21:47
Ενός λεπτού σιγή στο γήπεδο στη μνήμη των αδικοχαμένων στο μακελειό του Παρισιού.
21:48
Σέντρα στην αναμέτρηση!
21:50
2' Κόρνερ για τη Σουηδία.
21:51
Απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων.
21:52
4' Μακρινό σουτ του Ιμπραχίμοβιτς, η μπάλα άουτ.
21:53
Με μαύρα περιβραχιόνια οι παίκτες των δύο ομάδων.
21:57
Χωρίς κάποια μεγάλη φάση το ματς μέχρι στιγμής.
22:01
13' Σουτ του Ντουρμάζ, μπλοκάρει ο Σμάιχελ.
22:07
18' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Σουηδία με τον Μπεργκ! Ο Λεβίκι γύρισε άψογα τη μπάλα στον επιθετικό του Παναθηναϊκού, αυτός έκανε το πλασέ, όμως ο Σμάιχελ φώναξε "ΟΧΙ".
22:09
H μεγάλη ευκαιρία του Μπεργκ...
22:13
25' Σουτ του Μπέντνερ εντός περιοχής. Η μπάλα στην αγκαλιά του Ίζακσον.
22:14
Το μακρινό σουτ του Ζλάταν νωρίτερα..
22:16
28' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για απευθείας εκτέλεση για την Σουηδία.
22:17
29' Αναγκαστική αλλαγή για την Σουηδία. Εκτός ο τραυματίας Άντονσον, στη θέση του ο Γιόχανσον.
22:18
Εκτελεί το φάουλ ο Ιμπραχίμοβιτς, όμως η μπάλα σταματά στα σώματα.
22:19
31' Νέα χαμένη ευκαιρία για τη Σουηδία με τον Μπεργκ! Ο επιθετικός του "τριφυλλιού" έβαλε ανάποδα φάλτσα και η μπάλα έφυγε πλάγια.
22:27
Όμορφες στιγμές από τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς...
22:27
Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός του παιχνιδιού.
22:28
40' Τρομερό διαγώνιο σουτ του Ιμπραχίμοβιτς, η μπάλα μόλις άουτ.
22:33
44' Πλασέ του Μπέντνερ, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ!
22:33
45' ΓΚΟΛ! Ο Φόρσμπεργκ ανοίγει το σκορ για τη Σουηδία!
22:37
45+3' "Κεραυνός" του Ιμπραχίμοβιτς, όμως καταφέρνει και διώχνει ο Σμάιχελ.
22:56
49' ΠΕΝΑΛΤΙ κερδίζουν οι Σουηδοί!
22:57
50' ΓΚΟΛ! Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σκοράρει για πρώτη φορά στην καριέρα του κόντρα στους Δανούς
22:59
Πώς να το χάσει ο Ζλάταν;
23:10
60' Ελέγχουν τον ρυθμό οι Σουηδοί. Κρατούν μπάλα και προσπαθούν να "παγώσουν" το ρυθμό του αγώνα.
23:15
68' Αλλαγή για την Σουηδία. Εκτός ο Ντουρμάζ, μέσα ο Λάρσον.
23:18
71' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Δανία. Μέσα ο Πόουλσεν έξω ο Μπρέιγουεϊτ,
23:22
Σαν σήμερα το 2012 ο Ζλάταν έκανε αυτό...
23:27
80' ΓΚΟΛ! Ο Γιόργκενσεν με κοντινή προβολή βάζει και πάλι στο παιχνίδι τους Δανούς.
23:29
82' Kλείνει της αλλαγές της η Σουηδία. Βγαίνει ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και στη θέση του ο Τζον Γκουϊντέτι.
23:31
Το γκολ της Δανίας...
23:34
87' Πιέζουν στα τελευταία λεπτά οι Δανοί για το γκολ της ισοφάρισης.
23:37
90' Κεφαλιά του Γιόργκενσεν! Η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ίζακσον.
23:37
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:40
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης!
23:41
Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης στα τελικά του Euro 2016 παίρνει η Σουηδία, η οποία επικράτησε με 2-1 της Δανίας!