Γαλλία - Ρουμανία 2-1

Ένα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ γκολ του Ντιμιτρί Παγέ στο 89' χάρισε τη νίκη στη Γαλλία επί της Ρουμανίας στο παιχνίδι που άνοιξε το Euro 2016. Προηγήθηκαν με τον αμφισβητούμενο τέρμα του Ζιρού οι Γάλλοι, ισοφάρισαν με πέναλτι του Στάνκου προσωρινά οι Ρουμάνοι.

Το live της αναμέτρησης

20:31
Καλησπέρα. Είμαι ο Ηλίας Καλλονάς και μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση μεταξύ της Γαλλίας και της Ρουμανίας που ανοίγει την αυλαία του Euro 2016.
20:32
H σπουδαία διοργάνωση διεξάγεται στα γήπεδα της Γαλλίας, ενώ για πρώτη φορά στην τελική φάση αγωνίζονται 24 αντί για 16 ομάδες.
20:35
Όμορφη ατμόσφαιρα έξω από το γήπεδο, με τους φίλους των δύο ομάδων να... βολτάρουν αγκαλιασμένοι.
20:36
Η Γαλλία κι η Ρουμανία βρίσκονται στο 1ο γκρουπ μαζί με τις Αλβανία κι Ελβετία.
20:40
Οι "τρικολόρ" προκρίθηκαν ως διοργανωτές, ενώ οι Ρουμανοί τερμάτισαν δεύτεροι στον 6ο όμιλο, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Βόρεια Ιρλανδία.
20:41
Αξίζει να σημειωθεί πως η Ρουμανία ήταν στον ίδιο όμιλο με την Εθνική Ελλάδα.
20:42
Ο Μαρσέλ Ντεσαγί το... ζει στους δρόμους του Παρισιού.
20:42
H ομοσπονδία της Ρουμανίας έστειλε 15.000 σημαίες στο "Σταντ ντε Φρανς".
20:44
Κι ο Νταβίντ Γκέτα στο γήπεδο. Ο γνωστός DJ δημιούργησε το τραγούδι της διοργάνωσης.
20:44
Η αναχώρηση της αποστολής της Γαλλίας για το γήπεδο.
20:45
Περίπου 75 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα διαβάστε την ανάλυση των δύο αντιπάλων.
20:47
Όπως βλέπετε, όλοι ζουν στο ρυθμό της μεγάλης διοργάνωσης.
20:48
xrhstos.24 : καλησπέρα ηλια εχεις καμοια ιδεα για το πως θα παραταχθουν οι δυο ομαδες;;
20:48
Καλησπέρα Χρήστο. Μόλις βγήκαν οι αρχικές ενδεκάδες.
20:50
Για τη Γαλλία: Γιορίς, Σανιά, Ραμί, Κονσιελνί, Εβρά, Καντέ, Ματουιντί, Πογκμπά, Παγέ, Γκριεζμάν, Ζιρού.
20:51
Οι "τρικολόρ" παρατάσσονται με σύστημα 4-3-2-1.
20:52
Για τη Ρουμανία: Ταταρουσάνου, Σαπουνάρου, Κίρικες, Γκριγκόρε, Ρατς, Χόμπαν, Στάνκιου, Πιντίλι, Πόπα, Στάνκου, Αντόνε.
20:55
Τα αποδυτήρια της Γαλλίας.
20:56
Οι ενδεκάδες, όπως τις παρουσίασε, ο επίσημος λογαριασμός του Euro.
20:58
Σιγά-σιγά γεμίζει το "Σταντ ντε Φρανς".
20:58
Οι Ρουμάνοι στις εξέδρες του γηπέδου δίνουν βροντερό παρών.
21:00
Σε περίπου μία ώρα γίνεται η σέντρα στον εναρκτήριο αγώνα του Euro. Μέχρι τότε, μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο του Θέμη Καίσαρη για την πιο διασκεδαστική ομάδα της διοργάνωσης. Την Αγγλία.
21:01
Η διάταξη των "τρικολόρ" μέσα από ένα εξαιρετικό gif.
21:01
Kαι πώς να μην είσαι με τη Γαλλία μετά;
21:04
Το Euro, όπως φαίνεται, χρόνια δεν κοιτά!
21:05
Όποιος θέλει μπορεί να στείλει το σχόλιο ή την εκτίμησή του, πατώντας πάνω στο πορτοκαλί πλαίσιο που βρίσκεται ακριβώς πάνω από το liveblog.
21:14
xrhstos.24 : ισως θα μπορουσε ο ντεσαν να παιξει με επιθετικο διδυμο μπροστα τον ζινιακ και τον ζιρου
21:15
Καλοί οι στόπερ της Ρουμανίας, Χρήστο, αλλά με δύο κολώνες μπροστά η Γαλλία θα έχανε σε έκρηξη και ταχύτητα.
21:16
Γενικά, είμαστε μία ωραία ατμόσφαιρα στο "Σταντ ντε Φρανς".
21:17
καγκουρας : Ποιος βαραει τα πεναλτυ μαγκες?
21:19
Απ' τη Γαλλία πιθανότατα οι Γκριεζμάν και Παγέτ. Για τη Ρουμανία στα προκριματικά τα χτυπούσε ο Μαρικά, ο οποίος όμως είναι εκτός αποστολής.
21:19
καγκουρας : 3-1 σκορ μαγκες 2 γκολ παγιετ
21:26
Για καθέναν Ρουμάνο αντιστοιχούν τουλάχιστον πέντε σημαίες.
21:27
Βασιλης : Σε πιο καναλι το παιζει;
21:27
Καλησπέρα Βασίλη. Στην ΕΡΤ1 δίνει την αναμέτρηση.
21:28
H εντυπωσιακή μπάλα της διοργάνωσης. Κυρίες και κύριοι η "Beau Jeu".
21:28
γιατρός : Θα το πάρει φέτος η Γαλλία; ή θα έχει την τύχη των υπόλοιπων χωρών που διοργάνωσαν Εuro αλλά τελικά δεν κατάφεραν να το κατακτήσουν;
21:31
Η Γαλλία φαντάζει αυτή την στιγμή το φαβορί, όχι μόνο λόγω... έδρας, αλλά κι επειδή διαθετεί έναν καλό προπονητή και πολλούς φορμαρισμένους ποδοσφαιριστές. Παρόλα αυτά, δεν πρέπει να υποτιμάμε παραδοσιακές δυνάμεις, όπως η Ισπανία κι η Γερμανία. Προσωπικά, θεωρώ πως η Πορτογαλία μπορεί να αποτελέσει την έκπληξη της διοργάνωσης.
21:33
xrhstos.24 : ηλια τι πιστευεις ότι θα κανει η αγγλια στο φετινο euro;;
21:35
Η Αγγλία αρχίζει πάντα με μεγάλες φιλοδοξίες, αλλά καταλήγει σε... σπραπάτσα. Ο Θέμης Καίσαρης έχει αναλύσει τους λόγους που η Αγγλία είναι η πιο διασκεδαστική Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου στον κόσμο.
21:35
στελιος : Η ρουμανια ειναι φορμαρισμένη θεωρώ και επικίνδυνη επιθετικά.πιστευω θα σκοράρει πρώτη και θα αγχώσει ακομα περισσότερο τη γαλλια
21:36
Η προθέρμανση των Γάλλων.
21:37
Ένα ενδιαφέρον στατιστικό: Η Ρουμανία δεν έχει νικήσει ποτέ το πρώτο παιχνίδι των ομίλων σε τελική φάση Euro.
21:38
Adrianos : Καλημέρα από Νυρεμβέργη, πιστεύω 3-0 η Γαλλία λόγο και του κοινού που θα είναι Γάλλοι... Έτοιμα τα Σουβλάκια;;!!
21:38
Βεβαίως. Αναμένουμε, από λεπτό σε λεπτό, τον ντελιβερά!
21:39
Η διάταξη της Ρουμανίας.
21:42
"Τρέλα" και μέσα στο γήπεδο.
21:43
Η Γαλλία διαθέτει έναν από τους πιο φορμαρισμένους γκολκίπερ της Ευρώπης την εφετινή σεζόν.
21:43
Ο αρχηγός, Πατρίτς Εβρά δίνει σύνθημα νίκης!
21:44
Κιτσος : Άνετα η γαλλια
21:44
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει η τελετή έναρξης.
21:46
Μία φωτογραφία, πολλά κιλά μπάλα.
21:48
Όμορφο το σκηνικό.
21:49
Στο κέντρο του γηπέδου ο γνωστός DJ, Νταβίντ Γκέτα δίνει το... ρυθμό.
21:51
Εντυπωσιακές σκηνές στο "Σταντ ντε Φρανς".
21:52
Πριν το τελετουργικό, ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Λουτσιάν Σανμαρτεάν πρόλαβε κι έβγαλε μία... selfie.
21:53
Ρε, τι γίνεται;
21:55
Η κυρία Σανιά ανυπομονεί για την έναρξη του αγώνα.
21:55
Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
21:56
Η παρουσίαση της ενδεκάδας της Γαλλίας σε βίντεο.
21:56
Γίνεται η ανάκρουση του εθνικού ύμνου της Ρουμανίας.
21:57

21:57
Σειρά του εθνικού ύμνου της Γαλλίας. Δονείται το γήπεδο.
21:58
Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.
21:59
O Ούγγρος Βίκτορ Κασάι είναι διαιτητής της αναμέτρησης.
22:00
Μαχητικά αεροσκάφη δημιούργησαν πάνω από το "Σταντ ντε Φρανς" τη σημαία της Γαλλίας.
22:00
Όλα έτοιμα για να αρχίσει ο αγώνας.
22:01
Δεν έλειψαν και τα μπαλέτα.
22:02

1'

Έναρξη του αγώνα.
22:02

1'

Σουτ του Ματουιντί, μπλόκαρε ο Ταταρουσάνου.
22:04
Η Γαλλία έχει αναλάβει τα ηνία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
22:06

4'

Τεράστια ευκαιρία για τη Ρουμανία! Απίθανη απόκρουση του Γιορίς σε κοντινό πλάσε του Στάνκου!
22:07

5'

Κεφαλιά του Αντόνε, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πάνω από την εστία του Γιορίς.
22:10
Η τεράστια ευκαιρία της Ρουμανίας.
22:11

10'

Σουτ του Γκριεζμάν, η μπάλα κόντραρε στον Κίρικες και πέρασε κόρνερ.
22:12

10'

Καλή στιγμή για τη Γαλλία! Σέντρα του Παγέ, κεφαλιά από τον Ζιρού, η μπάλα λίγο έξω από δεξί δοκάρι του Ταταρουσάνου.
22:13
Ο πρωταγωνιστής, μέχρι στιγμής, του παιχνιδιού με την εντυπωσιακή επέμβαση στο 4'.
22:16

14'

ΔΟΚΑΡΙ για τη Γαλλία! Ο Σανιά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά κι ο Γκριεζμάν με διπλή προσπάθεια έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Ταταρουσάνου!
22:17
Η εντυπωσιακή επέμβαση του Γιορίς πίσω από την εστία.
22:18
To δοκάρι του Γκριεζμάν.
22:21
Τρομερός Γκέτα στην τελετή έναρξης.
22:22
Ο Ντιμιτρί Παγέ έχει δημιουργήσει δύο ευκαιρίες για γκολ στους συμπαίκτες του στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού.
22:26
Η Γαλλία ασκεί ασφυκτική πίεση, κυνηγώντας το πολυπόθητο γκολ.
22:27
Το δοκάρι του Γάλλου επιθετικού.
22:29

27'

Μακρινό σουτ του Πογκμπά, η μπάλα ψηλά άουτ.
22:31
Κατοχή: 54% - 46%
22:32
"Μηχανάκι" στο χώρο του κέντρου ο Ενγκολό Καντέ.
22:33
Η Γαλλία έχει την κατοχή, αλλά δυσκολεύεται να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία. Οι "τρικολόρ" στηρίζονται σε μεγάλο βαθμό στις εμπνεύσεις των Πογκμπά και Παγέ.
22:33

32'

Κίτρινη κάρτα στον Κίρικες.
22:36
Δεν έχει μπει στο κλίμα του αγώνα ο Ζιρού, όπως φαίνεται και στο γράφημα.
22:38

36'

Ευκαιρία για τη Γαλλία! Ωραίο γύρισμα του Παγέ στον Γκριεζμάν, αλλά το σουτ του δεύτερου κόντραρε στον Σαπουνάρου και κατέληξε κόρνερ. Ο Κασάι δείχνει λανθασμένα άουτ.
22:40
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Αντόνε.
22:42
Η Ρουμανία ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και δεν αφήνει τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν επικίνδυνες στιγμές μπροστά από τα καρέ του Ταταρουσάνου.
22:46

44'

O Πογκμπά προσπάθησε να κάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά δεν βρήκε την μπάλα, με αποτέλεσμα να περάσει άουτ.
22:46

45'

Κίτρινη κάρτα στον Ρατς.
22:47
Την ίδια ώρα ο Καρίμ Μπενζεμά παρακολουθεί την αναμέτρηση από το σπίτι του.

Bonne chance /force

A photo posted by Karim Benzema (@karimbenzema) on

22:48
Θυμίζουμε πως ο Γάλλος άσος τέθηκε εκτός πλάνων του Ντιντιέ Ντεσάμπ εξαιτίας της ανάμειξής του στο ροζ σκάνδαλο με πρωταγωνιστή τον Ματιέ Βαλμπιενά.
22:49

45 +1'

Ο Παγέ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
22:49

45 +2'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες με 0-0 στα αποδυτήρια.
22:51
Η Γαλλία είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά δεν έχει καταφέρει -μέχρι στιγμής- να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στον αντίποδα, οι Ρουμάνοι είχαν την μεγαλύτερη ευκαιρία του παιχνιδιού στο 4ο λεπτό με τον Στάνκου, αλλά ο Γιορίς έδειξε την ποιότητά του, κρατώντας όρθια την ομάδα του.
22:51
Μανωλης : Στην πρεμιερα των τελευταιων 3 EURO (2004,2008,2012) οι διοργανωτριες χωρες εχασαν!! Θα αλλαξει κατι σημερα?!
22:54
Καλησπέρα Μανώλη. Η εικόνα του αγώνα δείχνει πως η Γαλλία έχει πολλές πιθανότητες τα πετύχει το πολυπόθητο γκολ, ειδικά λόγω της ποιότητας του Ντιμιτρί Παγέ. Παρόλα αυτά, οι Ρουμάνοι έδειξαν ιδιαίτερα απειλητικοί στην κόντρα επίθεση. Οι "τρικολόρ" έχουν σημαντικά προβλήματα στο κέντρο της άμυνας. Ο Ραμί δεν δείχνει ιδιαίτερα σταθερός.
22:56
Tα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου.
22:57
Ζιρού, δεν μας τα λες καλά...
23:02
Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο.
23:03

23:04
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
23:05

46'

Έναρξη του δευτέρου μέρους.
23:05
Αλέξανδρος Κ. : Κύριε Καλλονα εσείς ποια ομάδα βλέπετε να κατακτά την κούπα?
23:07
Θεωρώ πως η Γαλλία έχει τις περισσότερες πιθανότητες να κατακτήσει το Euro, όχι τόσο λόγω έδρας, αλλά επειδή διαθέτει αρκετούς ποδοσφαιριστές που την εφετινή σεζόν έχουν πραγματοποιήσει εξαιρετική χρονιά. Παίζει σημαντικό ρόλο σε τέτοιες διοργανώσεις το φορμάρισμα. Προσωπικά, θα ήθελα να το κατακτήσει η Πορτογαλία.
23:08

48'

Σημαντική στιγμή για τη Ρουμανία. O Στάνκιου σέντραρε, ο Στάνκου έκανε το κοντρόλ, επιχείρησε το γυριστό, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
23:09
Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο η Ρουμανία έχει μπει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.
23:11
Ο Θέμης Καίσαρης πιστεύει πως η Γαλλία χρειάζεται τον Κίνγκσλεϊ Κομάν αντί του Σανιά.
23:12

52'

Πάσα του Παγέ στον Ζιρού μέσα στην περιοχή, ο επιθετικός της Άρσεναλ έκανε το πλασέ, αλλά ο Ταταρουσάνου μπλόκαρε την μπάλα.
23:13
Ο πρωταθλητής Αγγλίας, Ενγκολό Καντέ έρχεται με... φόρα.
23:14
Τορρες 9 : Περίμενα μανγκαλα βασικό. Μου κάνει εντυπωζει που παίζει ο ραμι. Υπαρχει κάποιος λόγος ;
23:16
Το πιθανότερο είναι πως ο Ντεσάμπ επέλεξε τον Ραμί επειδή είναι ταχύτερος από τον Μαγκαλά και μπορεί να αντιμετωπίσει πιο εύκολα τους γρήγορους επιθετικούς της Ρουμανίας. Παρόλα αυτά, ο αμυντικός της Σεβίλλης, προς το παρόν, δεν πατάει καλά.
23:16

56'

Ευκαιρία για τη Γαλλία! Ο Παγέ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Πογκμπά έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Ταταρουσάνου έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.
23:17

57'

ΓΚΟΛ για τη Γαλλία! Ο Παγέ σέντραρε από δεξιά, ο Ζιρού πρόλαβε τον Ταταρουσάνου κι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
23:19
To 1-0 της Γαλλίας:
23:19
Κύπριος : Ο Ταταρουσάνου έπαθε Γιωργαλλίδη ;o
23:19
Ο άσος της Άρσεναλ ήταν... άφαντος για 55 λεπτά, αλλά χτύπησε την κατάλληλη στιγμή.
23:20

60'

Κεφαλιά του Αντόνε, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.
23:20

61'

Αλλαγή για τη Ρουμανία. Ο Αλιμπέκ στη θέση του Αντόνε.
23:21
Εντυπωσιακός ο Παγέ.
23:22
Ασταμάτητος ο Ζιρού.
23:23

64'

ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Ρουμανία! Ο Εβρά ανέτρεψε τον Στάνκιου μέσα στην περιοχή κι ο Κασάι έδειξε σωστά την άσπρη βούλα.
23:25

65'

ΓΚΟΛ για τη Ρουμανία! Ο Στάνκου ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι!
23:25
μιραλας : νομιζω ειναι καθαρο φαουλ του Ζιρου στον τερματοφυλακα του χτυπα τα χερια κακως μετρησε το γκολ
23:26

66'

Αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Κομάν στη θέση του Γκριεζμάν.
23:26
To 1-1 της Ρουμανίας:
23:27
Η φάση της ανατροπής του Στάνκιου από τον Εβρά.
23:28

68'

Κίτρινη κάρτα στον Ζιρού.
23:29
Γκολ Νο.11 για τον Μπόγκνταν Στάνκου με το εθνόσημο.
23:31

72'

Αλλαγή για τη Ρουμανία. Ο Τσίπτσιου στη θέση του Στάνκιου.
23:34
Πιέζουν οι "τρικολόρ" για το γκολ. Αντέχουν οι Ρουμάνοι.
23:34
Ο πανηγυρισμός στο γκολ του Ζιρού.
23:35
Ακόμα μία στιγμή μαγείας από τον Ντιμιτρί Παγέ.
23:36

77'

Αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Πογκμπά εκτός, ο Μαρσιάλ εντός.
23:37

78'

Κίτρινη κάρτα στον Πόπα.
23:39

80'

Μακρινό σουτ του Χόμπαν, η μπάλα ψηλά άουτ.
23:40

81'

Πλασέ του Μαρσιά, μπλόκαρε εύκολα ο Ταταρουσάνου.
23:41

82'

Τελευταία αλλαγή για τη Ρουμανία. Ο Τόρζε στη θέση του Πόπα.
23:41
Πόσο αλήθεια;
23:47
Παρά την ασφυκτική πίεση των Γάλλων, οι Ρουμάνοι κρατούν έναν πολύ σημαντικό βαθμό για τη συνέχεια της διοργάνωσης.
23:48

89'

ΓΚΟΛΑΡΑ από τον Παγέ! Ο άσος της Γουέστ Χαμ έκανε το κοντρόλ λίγο έξω από την περιοχή κι έπιασε ένα απίθανο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί "Γ" του ανύμπορου να αντιδράσει Ταταρουσάνου!
23:51

91'

Αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Παγέ εκτός, ο Σισοκό εντός.
23:53
"Όλε, όλε", από τους φίλους της Γαλλίας.
23:54

90 +4'

Τέλος του αγώνα. Ο Παγέ λύτρωσε τη Γαλλία, χαρίζοντας τη νίκη στους "τρικολόρ" με 2-1 επί της Ρουμανίας στην πρεμιέρα του Euro.
23:56
H συγκίνηση του Παγέ την στιγμή της αλλαγής του.
23:58
Οι αυριανές αναμετρήσεις:

16:00 Αλβανία - Ελβετία
19:00 Ουαλία - Σλοβακία
22:00 Αγγλία - Ρωσία
23:59
Τα στατιστικά του αγώνα κι οι πανηγυρισμοί των "τρικολόρ".
00:00
Το εκπληκτικό γκολ του Παγέ από ακόμα μία λήψη.
00:00
Κι η συγκίνηση του Γάλλου την στιγμή της αλλαγής του.
00:06
Η Γαλλία κέρδισε, αλλά όπως φαίνεται και στο γράφημα, θα πρέπει να λύσει άμεσα τα προβλήματα στην άμυνα αν θέλει να έχει μέλλον στη διοργάνωση.