27η αγ.: Μαγικός Ιμπραχίμοβιτς στη νίκη της Παρί, έχασε ρεκόρ ο Ανρί

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς έκανε τα πάντα για ακόμα μία φορά και η Παρί Σεν Ζερμέν τρέχει ολοταχώς προς τον τέταρτο σερί τίτλο. Ο Τιερί Ανρί έχασε ένα σπουδαίο ρεκόρ στη νίκη της Μονακό.

Ιμπραχίμοβιτς-Παρί Σεν Ζερμέν

Δύο γκολ και δύο ασίστ ήταν ο απολογισμός του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς στη νίκη της Παρί Σεν Ζερμέν με 4-1 επί της Ρεμς στο "Παρκ ντε Πρενς". Ο Σουηδός επιθετικός ήταν ξανά όλα τα λεφτά για τους πρωταθλητές Γαλλίας, που σε δύο αγωνιστικές είναι πιθανό να κατακτήσουν και μαθηματικά και τον φετινό τίτλο. Το σκορ άνοιξε ο Γκρέγκορι φαν ντερ Βιλ στο 12' για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προέρχονταν από τη δύσκολη αλλά σημαντική νίκη 2-1 επί της Τσέλσι για το Champions League. Ο Λοράν Μπλαν δεν δίστασε να παρατάξει μία βασική ενδεκάδα παρά τη μεσοβδόμαδη κόπωση και τον χαμηλής δυναμικότητας αντίπαλο και εν μέρει δικαιώθηκε. Στο 34ο λεπτό, μετά από φάουλ του Νικολά ντε Πρεβίγ, ο Κέβιν Τραπ έκανε λάθος και ο Πρινς Ονιανγκέ ισοφάρισε σε 1-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Γάλλο τεχνικό, αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή τον Άνχελ ντι Μαρία στο 40' για προληπτικούς λόγους, λόγω προβλήματος στον μηρό. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος αρχικά σε φάση διαρκείας έκανε το 2-1 στο 43' και λίγο αργότερα τροφοδότησε τον "ήρωα" της Τετάρτης, Έντινσον Καβάνι, για το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και στο 68' δέχθηκαν και τέταρτο γκολ από τον "Ίμπρα", αν και ο πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν οφσάιντ για τουλάχιστον δύο μέτρα. Κανείς δεν τον σταμάτησε και έφτασε τα 23 γκολ στο πρωτάθλημα και τις 11 ασίστ, πιάνοντας τον Ντι Μαρία στη σχετική κατάταξη.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Φαν ντερ Βιλ, Σίλβα, Λουίζ, Κιρζαβά, Βεράτι (46' Ματουιντί), Μότα (72' Μαρκίνιος), Ραμπιό, Ντι Μαρία (40' Λούκας), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι

Ρεμς (3-4-1-2): Καρασό, Τακαλφρέντ, Μαντί, Ελ Καουταρί, Κοντ (64' Εντόμ), Ντεβό, Κανκάβα, Σινιορινό, Ονιανγκέ, Μπιφουμά (76' Φόρτες), Ντε Πρεβίλ (50' Μπανγκουρά)

Μονακό-Τρουά

Ο Γκουίντο Καρίγιο... ξύπνησε και με δύο γκολ οδήγησε τη Μονακό στη νίκη 3-1 επί της ουραγού Τρουά. Οι Μονεγάσκοι έψαχναν... εκδίκηση για την γκέλα του 1ου γύρου, όταν έμειναν στο μηδέν με αντίπαλο τη χειρότερη ομάδα της κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, επιχείρησαν να σοκάρουν τους παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ και μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας την εστία του Ντάνιελ Σούμπασιτς.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας δεν νικήθηκε και ήρθε η ώρα του Αργεντινού φορ. Ο Καρίγιο είχε να σκοράρει έναν μήνα, ωστόσο σημείωσε δύο τέρματα σε 12 λεπτά (25', 37') και έδωσε σημαντικό προβάδισμα στη Μονακό. Μετά από ένα ισορροπημένο διάστημα, ο Μπαμπακάρ Γκέιγ μείωσε στο 79ο λεπτό για την ομάδα του Μοχαμέντ Μπρατζά και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Ο Ζαρντίμ, όμως, είχε κάνει ήδη την κίνηση ματ με την είσοδο του Κιλιάν Μπαπ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε τη νίκη στη Μονακό και σε ηλικία 17 ετών και 2 μηνών έγινε ο νεαρότερος σκόρερ των Μονεγάσκων στη Ligue 1, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Τιερί Ανρί.

Μονακό (4-4-2): Σούμπασιτς, Ράτζι, Γουάλας, Καρβάλιο, Ετσιετζίλε, Λεμάρ (86' Μπαλουλί), Τουλαλάν, Μπακαγιοκό, Κόστα, Λοβ (73' Μπαπ), Καρίγιο (90' Τραορέ)

Τρουά (4-2-3-1): Ντρέιγ, Καραμπουέ, Ενγκονγκά, Βέσκοβατς, Μαβινγκά, Νιβέ, Πι, Αζαμούμ (80' Χιμέτ), Καμί (80' Κουρ), Μπεν Σααντά (64' Νταρμπιόν), Γκέιγ

# Έτσι αποχαιρέτησαν οι παίκτες της Παρί Σεν Ζερμέν τον Εσεκιέλ Λαβέτσι, που μετά από 3,5 χρόνια στο "Παρκ ντε Πρενς", θα συνεχίσει την καριέρα του στην Κίνα και την Χεμπέι Φόρτσιουν.

# Η αναμέτρηση της Μπαστιά με τη Ναντ στην Κορσική αναβλήθηκε για τις 9 Μαρτίου, λόγω των αναταραχών που επικρατούν στην πόλη μετά από τον αγώνα με τη Ρεμς και τις συμπλοκές οπαδών - αστυνομικών.