Ανέβηκε δεύτερος ο Εθνικός Γαζώρου

Το εκπληκτικό γκολ του Ντάβορ Σκέριαντς στο 42ο λεπτό χάρισε στον Εθνικό Γαζώρου τη νίκη με 1-0 επί του Τυρνάβου και, παράλληλα, τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα (εκκρεμεί η αναμέτρηση Νίκη Βόλου-Αναγέννηση Γιαννιτσών).

Το πρώτο ημίχρονο θα έθετε σοβαρή υποψηφιότητα για το πιο ανιαρό της χρονιάς αν ολοκληρωνόταν στο 40ό λεπτό, αφού μέχρι εκείνο το σημείο τα λάθη των δύο ομάδων διαδέχονταν το ένα το άλλο και οι τελικές προσπάθειες ήταν ελάχιστες.

Στο 41ο λεπτό ο Μιχάλης Χατζηδημητρίου σέντραρε και ο Ντάβορ Σκέριαντς σημάδεψε το δοκάρι του Χρήστου Ντάλλα με προβολή, αλλά στην επόμενη φάση η συνεργασία των δύο παικτών του Εθνικού Γαζώρου απέδωσε καρπούς (ο πρώτος εκτέλεσε και ο δεύτερος σκόραρε με τρομερό ανάποδο ψαλίδι).

Αμέσως μετά ο Τύρναβος άγγιξε την ισοφάριση (η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκο Μπάρος.

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη διασφάλισε με άνεση την πέμπτη εντός έδρας νίκη της σε έξι αναμετρήσεις (7-0 τα γκολ), αφού αμύνθηκε σωστά και με εξαίρεση το σουτ του Νίκου Τσούκαλου στο 81ο λεπτό δεν απειλήθηκε καθόλου.

Εθνικός Γαζώρου: Μέλκας, Κωφοκώτσιος, Μερεσιώτης, Δέντσας, Τζούριτς, Χατζηδημητρίου, Παπαδόπουλος (71' Παναγιωτίδης), Γαϊδαρτζής (86' Σρίντιτς), Σκέριαντς, Ναστέφσκι (80' Κοσμίδης), Τσουβαλτσίδης.

Τύρναβος:Ντάλλας, Σκούπρας, Τέλλος, Βαγκέλι, Σαχινίδης (52' Γεωργίου), Ντατίδης, Ροντρίγκο, Κάρλος, Όμο (53' Τσούκαλος), Ντε Πάουλα, Σιάτρας (83' Ευαγγέλου).