"Έφτυσε αίμα" ο Ηρακλής, σπουδαίο "διπλό" της Ζακύνθου στον Βόλο

Ο σοκαριστικός τραυματισμός του Νίκου Ζιαμπάρη δεν πτόησε τον Ηρακλή, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Πιερικού στην Κατερίνη με γκολ του Εμάνουελ Περόνε. Ένα τέταρτο χρειάστηκε η Ζάκυνθος για να ρίξει τον Ολυμπιακό Βόλου στο καναβάτσο και να νικήσει 2-0 στο ΕΑΚ.

1ος όμιλος

Ο Ηρακλής Ψαχνών ήταν ο μεγάλος νικητής της ημέρας, καθώς αφενός επικράτησε 2-0 της Καλλιθέας κι αφετέρου οι άλλες τρεις αναμετρήσεις των 16:00 έληξαν ισόπαλες. Η ομάδα της Εύβοιας πήρε σαφές προβάδισμα μέσα σε οκτώ λεπτά (35' Γουόρντεν με πλασέ, 43' Νάκας με φάουλ), στάθηκε τυχερή στο 53', όταν ο Παγώνης σημάδεψε το δοκάρι και κλείδωσε τους τρεις βαθμούς με την αποβολή του Μπριλάκη στο 74'.

Ερμιονίδα και Άλιμος δεν κατάφεραν να χαμογελάσουν στις πρώτες αναμετρήσεις της ιστορίας τους στη Football League, αφού αναδείχθηκαν ισόπαλοι με Χανιά και Πανηλειακό αντίστοιχα (στο Κρανίδι ο διαιτητής έβγαλε δύο φορές την κόκκινη κάρτα). Τέλος, από ένα βαθμό μοιράστηκαν Επισκοπή και Αχαρναϊκός σε ένα ματς με ελάχιστες συγκινήσεις.

2ος όμιλος

Με γκολ του Εμάνουελ Περόνε στο 53ο λεπτό (κεφαλιά), ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 του Πιερικού στην Κατερίνη κι άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο εφετινό πρωτάθλημα. Το πρώτο μέρος σημαδεύτηκε από το σοκαριστικό τραυματισμό του Ζιαμπάρη, στον οποίον έγιναν ράμματα για να συνεχίσει ν' αγωνίζεται. Στο δεύτερο ημίχρονο ο "γηραιός" μπήκε δυνατά, άνοιξε το σκορ κι έχασε μία κλασική ευκαιρία στο 57' με τον Πουρτουλίδη, αλλά στο 77' ο αμυντικός Στάμου έσωσε την εστία της ομάδας του με το χέρι χωρίς να το αντιληφθεί ο διαιτητής.

INTIME

Ένα τέταρτο χρειάστηκε η Ζάκυνθος για να σκοράρει δύο φορές επί του Ολυμπιακού Βόλου στο ΕΑΚ, να επικρατήσει εν τέλει 2-0 και να μπει με το δεξί στο πρωτάθλημα. Αντίθετα, η θεσσαλική μονομαχία μεταξύ της Αναγέννησης Καρδίτσας και του Τυρνάβου έληξε ισόπαλη χωρίς γκολ, όπως και το ματς Εθνικός Γαζώρου-Αιγινιακός.

Ρεπό: Φωκικός

Ο ανατριχιαστικός τραυματισμός του Ζιαμπάρη (VIDEOS)

Χαμογέλασαν στο φινάλε Απόλλων και Λαμία

Το live των αγώνων

15:38
Καλωσήρθατε στο live των αναμετρήσεων της 1ης αγωνιστικής της Football League.

15:45
Υπενθυμίζεται ότι την Παρασκευή η Λαμία επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα κι ο Απόλλων 1-0 του Φωστήρα.
15:48
Σέντρα στα ματς
15:50
Πιερικός: Παπατολίκας, Νικολίτσης, Λαμπάκης, Ντόικιτς, Κοντσίδης, Τσιάρας, Σπάσιτς, Ελιομάρ, Σταματής, Μυστακίδης, Μάρκοβιτς.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Στάμου, Τσιλιανίδης, Ιντζόγλου, Περόνε, Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης, Κυριακίδης, Βαλεριάνος, Ζιάμπαρης.
15:53
Ολυμπιακός Βόλου: Κολίτσι, Γιαλούσης, Χιντζίδης, Μπάρμπας, Μακρυδημήτρης, Κορνελάτος, Πινάρες, Μπιτάνγκ, Μέζα, Νικολιάς, Κούτσι.

Ζάκυνθος: Ξενοδόχοφ, Οικονόμου, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Φωτιάς, Κρισμάρεβιτς, Αποστόλου, Βαρέλα, Ευθυμιάδης, Χατζησάββας.
15:53
Ηρακλής Ψαχνών: Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος, Παληγεώργος, Παπαδόπουλος, Ραπτάκης, Γκεμίσης, Νάκα, Φλίγκος, Γουόρντεν, Ράντι.

Καλλιθέα: Κατσούλης, Λεβέντης, Παγώνης, Νικολάου, Μπριλάκης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης, Μπέλης, Πιταράς, Μασάδο, Σταματάκος.
15:54
Άλιμος: Mπαντίκος, Βιγιαφάνε, Καλαϊτζίδης, Νικολόπουλος, Γαβριήλ, Μανωλιάδης, Καραμέρης, Παντελής, Ιωάννου, Μπεριέξ, Σιμάο.

Πανηλειακός: Γκίνης, Μπαξεβάνου, Γεωργόπουλος, Δημητρουλόπουλος, Μπουντόπουλος, Νικολόπουλος, Φορτούνης, Γραικός, Τσίτας, Εμμανουήλ, Κασνέτσι.
15:55
Εθνικός Γαζώρου: Κραβαρίτης, Τσουβαλτσίδης, Νικολίτσας, Κουκόλης, Κωφοκώτσιος, Δέντσας, Μερεσιώτης, Χατζηδημητρίου, Πάλλας, Μαρίνου, Κωνσταντινίδης.

Αιγινιακός: Τόλιος, Τέλλος, Λιόλιος, Πάβλοβιτς, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο, Πλύζος, Πέντα, Ναουμτσέβσκι, Κουτσοσπύρος, Καζάκης.
15:59
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός Βόλου - Ζάκυνθος 0-1 (9ο λεπτό): O Γιαλούσης απομακρύνει, η μπάλα καταλήγει στον Αποστόλου, ο οποίος τη σταματά με το στήθος και με σουτ δίνει το προβάδισμα στην Ζάκυνθο.
16:03
ΓΚΟΛ! Άλιμος - Πανηλειακός 1-0 (4ο λεπτό): Πλάγιο του Βιγιαφάνε, η μπάλα φτάνει στη μεγάλη περιοχή κι ο Ιωάννου ανοίγει το σκορ με διαγώνιο σουτ.
16:04
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός Βόλου - Ζάκυνθος 0-2 (15ο λεπτό): Μακρινό σουτ του Τσόπελα, η μπάλα στα δίχτυα του Κολίτσι για δεύτερη φορά.
16:05
Ερμιονίδα: Πονηρός, Μουσταφίδης, Τζανής, Κολόκας, Σιμελίδης, Όμο, Τσακόν, Τούντοριτς, Σβόγιτς, Βλαχόπουλος, Παβίσεβιτς.

Χανιά: Ρίζος, Μανωλάς, Παγώνης, Κόντοβος, Παπατζίκος, Πάγκαλος, Γκούμας, Καραλής, Καραγιάννης, Κρητικός, Σιλιγαρδάκης.
16:05
Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσάμης, Χατζηρίζος, Ρόβας, Κουλουχέρης, Σάββας, Μίχος, Γκουγκούδης, Νίκιτς, Βουτσιάς, Μπουντούρης, Τζέκος.

Τύρναβος: Πρίφτης, Καραμανλής, Σαμαράς, Χαλούλος, Πεχλιβανοπουλος, Ζυγκερίδης, Ντατίδης, Μιλουτίνοβιτς, Ποκόνγκ, Τσούκαλος, Σολφερίνο.
16:07
ΓΚΟΛ! Άλιμος - Πανηλειακός 1-1 (14ο λεπτό): Σέντρα-σουτ του Δημητρόπουλου, ο Τσίτας αλλάζει την πορεία της μπάλας με σουτ και ισοφαρίζει.

16:17
Πιερικός-Ηρακλής: Ανατριχίλα προκαλεί ο τραυματισμός του Ζιαμπάρη από αγκωνιά του Σταματή. "Ποτάμι" τρέχει το αίμα από το πρόσωπο του άσου του Ηρακλή.
16:21
Πιερικός-Ηρακλής: Όλα καλά με τον Ζιαμπάρη. Επιστρέφει με επίδεσμο στον αγωνιστικό χώρο.
16:24
ΓΚΟΛ! Ηρακλής Ψαχνών - Καλλιθέα 1-0 (35ο λεπτό): Ο Ράντι βγάζει στον κενό χώρο για τον Γουόρντεν κι εκείνος με πλασέ ανοίγει το σκορ.
16:24
Δείτε ΕΔΩ σε videos τον ανατριχιαστικό τραυματισμό του Ζιαμπάρη.
16:34
ΓΚΟΛ! Ηρακλής Ψαχνών - Καλλιθέα 2-0 (43ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Νάκα, η μπάλα στα δίχτυα του Κατσούλη για δεύτερη φορά.
16:40
Τα αποτελέσματα (στο ημίχρονο)

Ηρακλής Ψαχνών - Καλλιθέα 2-0

16:51
Σέντρα στο δεύτερο μέρος των αγώνων.
16:55
ΓΚΟΛ! Επισκοπή - Αχαρναϊκός 0-1 (49ο λεπτό): Ο Παπατόλιος ανοίγει το σκορ με δυνατό σουτ.
17:02
ΓΚΟΛ! Πιερικός - Ηρακλής 0-1 (53ο λεπτό): Ο Περόνε δίνει το προβάδισμα στο "γηραιό" με κεφαλιά.
17:03
ΓΚΟΛ! Επισκοπή - Αχαρναϊκός 1-1 (58ο λεπτό): Ο Δουμάνης ισοφαρίζει με διαγώνιο σουτ.
17:03
Τα αποτελέσματα (στο 60')

Επισκοπή - Αχαρναϊκός 1-1

Πιερικός - Ηρακλής 0-1
17:10
Ολυμπιακός Βόλου - Ζάκυνθος: Μεγάλη ευκαιρία χάνει ο Φωτιάς για να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του Ιονίου.
17:12
Εθνικός Γαζώρου - Αιγινιακός: O Κωνσταντινίδης αιφνιδιάζεται και σπαταλά μία σπουδαία ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
17:13
Αναγέννηση Καρδίτσας - Τύρναβος: Οι φιλοξενούμενοι έχουν καταγράψει ένα δοκάρι σε σουτ του Μιλουτίνοβιτς κι ένα ακυρωθέν γκολ του Ζυγκερίδη, ωστόσο το 0-0 παραμένει.
17:15
Ερμιονίδα - Χανιά: Το αριθμητικό μειονέκτημα εξαιτίας της αποβολής του Γκότοβου δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα μέχρι στιγμής στους φιλοξενούμενους.