Στα ημιτελικά η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα επικράτησε 2-1 της Σιένα στο βροχερό ντέρμπι της Τοσκάνης και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Coppa Italia (αντίπαλος η Ουντινέζε) για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 2009-10.

Απόντος του Αλεσάντρο Μάτρι, η Φιορεντίνα μπήκε φορτσάτη απέναντι στη 14η ομάδα της Serie B και μόλις στο 2ο λεπτό ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιόζιπ Ίλιτσιτς από τον Ζουέρ Φεντάλ. Τελικά, αφού προηγήθηκε μία καλή ευκαιρία του Χουάν Κουαντράδο, το σκορ άνοιξε στο 20ό λεπτό με σουτ του Ίλιτσιτς έπειτα από λάθος αντίδραση του Πάολο Ερνάν Ντελαφιόρε.

Η αντίδραση της Σιένα ήταν μία κεφαλιά του Μιτσέλε Παολούτσι, εν συνεχεία όμως, έμεινε μακριά από τα αντίπαλα καρέ, με συνέπεια ο Βιντσέντο Μοντέλα να αναθαρρήσει και να αντικαταστήσει τον Μπόρχα Βαλέρο.

Οι "βιόλα" έχασαν τη συγκέντρωσή τους και τελικά το πλήρωσαν στο 59ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκιγέρμο Τζιακομάτσι έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά. Ο τελευταίος λόγος, πάντως, ανήκε στους -τυπικά- γηπεδούχους, οι οποίοι σκόραραν με κεφαλιά του Μάρβιν Κόμπερ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 75ο λεπτό.

Φιορεντίνα (4-3-2-1): Νέτο, Ρονκάγλια, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Κόμπερ, Πασκουάλ (71' Βάργκας), Ακουιλάνι, Φερνάντες, Βαλέρο (56' Πισάρο), Κουαντράδο, Χοακίν, Ίλιτσιτς (79' Μάτος).

Σιένα (3-4-3): Φαρέλι, Ματέου (82' Μπελμόντε), Τζάκομο, Ντελαφιόρε, Βαλιάνι, Πουλτζέτι, Άνζελο, Φεντάλ, Ροζίνα, Τζανέτι (74' Πλασμάτι), Παολούτσι (59' Ροσέτι).

# Ο Γιόζιπ Ίλιτσιτς έχει βάλει πέντε γκολ στα τρία τελευταία ματς Κυπέλλου

# Η Φιορεντίνα έχει επικρατήσει και στις τρεις μονομαχίες του Κυπέλλου με την Σιένα. Οι δύο είχαν γίνει το μακρινό 1958 (1-0 και 4-1)

# Η Σιένα προερχόταν από ένα μίνι εκτός έδρας σερί στο Κύπελλο με τρεις νίκες και μία ισοπαλία στο "Ολίμπικο" κόντρα στην Λάτσιο

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Τρίτη 21 Ιανουαρίου 2014

21:45 Ρόμα - Γιουβέντους 1-0

(79' Ζερβίνιο)

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014

22:00 Μίλαν - Ουντινέζε 1-2

(6' Μπαλοτέλι - 41' πέν. Μουριέλ, 78' Λόπες)

Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2014

22:00 Φιορεντίνα - Σιένα 2-1

(20' Ίλιτσιτς, 75' Κόμπερ - 59' Τζιακομάτσι)

Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2014

21:45 Νάπολι - Λάτσιο

* Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 22 Ιανουαρίου 2014.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Ουντινέζε - Φιορεντίνα

2. Ρόμα - Νάπολι ή Λάτσιο

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου 2014.