14η αγ.: Πήρε το ντέρμπι κι ανέβηκε στην κορυφή η Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε με 2-1 της Ίντερ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν (2 γκολ) και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Άντεμ Λιάγιτς μείωσε για τους "νερατζούρι" που αγωνίστηκαν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ναγκατόμο (44') κι είχαν δύο δοκάρια στο 94'.

Με το... καλησπέρα στην αναμέτρηση και συγκεκριμένα στα 64 δευτερόλεπτα η Νάπολι άνοιξε το σκορ με τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν. Ο Αργεντινός επιθετικός ελίχθηκε λίγο έξω από την μικρή περιοχή, απέφυγε τους αμυντικούς της Ίντερ και με τρομερό σουτ έδωσε το προβάδισμα στους "παρτενοπέι".

Οι "νερατζούρι" προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, όμως αποδείχθηκαν, σ' αρκετές περιπτώσεις "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, αφού ο Γιούτο Ναγκατόμο αντίκρισε την -αυστηρή- δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Άλαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μαουρίτσιο Σάρι μπήκαν αποφασισμένοι να αποκτήσουν ξεκάθαρο προβάδισμα στην υπόθεση νίκη. Και τα κατάφεραν στο 62', με τον μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα, Γκονζάλο Ιγκουαΐν. Ο 28χρονος άσος ξέφυγε από το στενό μαρκάρισμα των Μιράντα και Μουρίγιο, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Άντεμ Λιάγιτς με όμορφο σουτ μείωσε σε 2-1 για τους Μιλανέζους. Οι "νερατζούρι" αναθάρρησαν πίεσαν για την ισοφάριση κι είχαν δύο δοκάρια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τους Γιόβετιτς και Μιράντα.

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ζορζίνιο, Αλάν, Χάμσικ (80' Λόπεζ), Καγεχόν (87' Μάτζο), Ινσίνιε (70' Ελ Καντουρί), Ιγκουαΐν.

Ίντερ (4-3-3): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ναγκατόμο, Μεδέλ, Γκουαρίν (62' Μπιαμπιανί), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (83' Γιόβετιτς), Λιάγιτς, Ικάρντι (46' Τέγιες).