Μίλαν - Ίντερ 3-0

Η Μίλαν έκανε... πάρτι κόντρα στην Ίντερ στο 2ο ημίχρονο και έφτασε σε σπουδαία νίκη με 3-0 στο Derby della Madonnina.

Μίλαν

Η Μίλαν σημείωσε μία μεγαλειώδη νίκη 3-0 επί της Ίντερ στο 164o Derby della Madonnina, σε μία βραδιά που οι "ροσονέρι" παρουσίασαν στοιχεία μεγάλης ομάδας και οι "νερατζούρι" έδειξαν ότι δεν μπορούν να αντέξουν στην κούρσα του σκουντέτο.

Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς επέλεξε δύο επιθετικούς για το βασικό σχήμα, με τον Κάρλος Μπάκα να έχει δίπλα του τον Εμπάιγ Νιάνγκ, ενώ η έκπληξη ήρθε από την πλευρά του Ρομπέρτο Μαντσίνι, που χρησιμοποίησε βασικό τον άρτι αφιχθέντα Έντερ και κράτησε στον πάγκο τον Μάουρο Ικάρντι.

Ίντερ-Μίλαν

Στα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επιχειρούσαν περισσότερο, χωρίς να βρίσκουν τους χώρους που θα ήθελαν για να τροφοδοτήσουν τον Στέβαν Γιόβετιτς στην κορυφή. Παρ' όλα αυτά, ο Έντερ δοκίμασε δύο φορές τα αντανακλαστικά του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, του 16χρονου τερματοφύλακα που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο ντέρμπι της πόλης. Γιουράι Κούτσκα και Τζιάκομο Μποναβεντούρα ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες των γηπεδούχων, που δεν απειλούσαν.

Στο 35ο λεπτό ήρθε η ώρα του γκολ, με τον Άλεξ να... αναπαριστά το σπουδαίο κορεό των φίλων της ομάδας, να παίρνει την κεφαλιά πάνω από αντίπαλο και να ανοίγει το σκορ.

Ένα λάθος του Ντοναρούμα λίγο έλειψε να χρίσει σκόρερ τον Έντερ, στην αρχή του 2ου μέρους, ενώ το ίδιο ζευγάρι διεκδίκησε μία μπάλα στο 50', ο τερματοφύλακας της Μίλαν πρόλαβε να τη διώξει και μάλιστα πάνω στο χέρι του πολιτογραφημένου Ιταλού, ο οποίος έπεσε ζητώντας πέναλτι. Ο Μαντσίνι αποβλήθηκε για τις έντονες διαμαρτυρίες του και κάπου εκεί το παιχνίδι πήρε "φωτιά".

Στο 64ο λεπτό πέρασε στον αγώνα ο Ικάρντι και στο 69' έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε πέναλτι από τον Άλεξ. Ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μίλαν-Νιάνγκ-Ίντερ

Αυτή ήταν η στιγμή που το μομέντουμ πέρασε στην πλευρά των "ροσονέρι". Στο 73', μάλιστα, μία σέντρα του Νιάνγκ βρήκε τον Μπάκα στη μικρή περιοχή και ο Κολομβιανός έκανε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γάλλου επιθετικού να χριστεί σκόρερ, με δύο προσπάθειες απέναντι στον αβοήθητο από την άμυνα Σαμίρ Χαντάνοβιτς.

Στο γήπεδο είχε απομείνει μόνο μία ομάδα και γι' αυτό ο Μιχάιλοβιτς βρήκε την ευκαιρία να ρίξει στον αγώνα και τον Μάριο Μπαλοτέλι. Ο Μπάκα έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία και ο δείκτης του σκορ παρέμεινε στο 3-0, όσο και η τελευταία νίκη της Μίλαν με διαφορά άνω του ενός τέρματος, τον Απρίλιο του 2011.

Μίλαν (4-4-2): Ντοναρούμα, Αμπάτε, Άλεξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Χόντα (89' Μπόατενγκ), Κούτσκα, Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Νιανγκ (79' Μπαλοτέλι), Μπάκα (85' Μπερτολάτσι)

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μιράντα, Μουρίγιο, Ζεζούς, Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (77' Μέλο), Έντερ, Λιάγιτς (87' Τέλες), Γιόβετιτς (64' Ικάρντι)