22η αγ.: Η Νάπολι ανέκτησε την κορυφή απ' τη Γιουβέντους

Η Νάπολι "σκότωσε" την πρώην του προπονητή της και ανέκτησε την κορυφή που είχε χάσει από τη Γιουβέντους, η οποία διέλυσε την Κιέβο στη Βερόνα.

Ινσίνιε-Νάπολι

Αυτήν τη φορά ο Μαουρίτζιο Σάρι βρήκε το κατάλληλο εργαλείο για να κάμψει την αντίσταση της Έμπολι και να φτάσει στη νίκη με 5-1, που επαναφέρει τη Νάπολι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στον 1ο γύρο, η τέως ομάδα του προπονητή των "παρτενοπέι" είχε αποσπάσει ισοπαλία 2-2 και έδειχνε από τότε τις υψηλές βλέψεις που διατηρεί για τη φετινή σεζόν. Στο 28ο λεπτό, μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο "Σαν Πάολο" με εκτέλεση φάουλ του Λεάντρο Παρέδες και κόντρα που εξουδετέρωσε τον Πέπε Ρέινα.

Νάπολι-Έμπολι

Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ίσως ο κορυφαίος επιθετικός των τελευταίων μηνών στον κόσμο, ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και έφτασε τα 22 γκολ σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος. Τέσσερα λεπτά αργότερα (37'), ο Λορέντζο Ινσίνιε εκτέλεσε φάουλ με αριστοτεχνικό τρόπο και νίκησε τον Λούκας Σκορούπσκι, κάνοντας την ανατροπή. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Μικέλε Καμπορέζε σημείωσε αυτογκόλ και "σκότωσε" τις όποιες ελπίδες για νέα έκπληξη των Τοσκανών. Το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του και ο Χοσέ Καγεχόν με δύο γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλάν, Ζορζίνιο, Καγεχόν, Χάμσικ (86' Λόπεθ), Ινσίνιε (75' Μέρτενς), Ιγκουαΐν (72' Γκαμπιαντίνι)

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Τονέλι, Καμπορέζε, Ρούι, Ζιελίνσκι, Παρέδες, Κρότσε (82' Κρούνιτς), Σαπονάρα (58' Μπίχελ), Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε (69' Μεχεντλίτζε)

Εύκολο έργο είχε η Γιουβέντους στην έδρα της Κιέβο, την οποία φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ ( 4-0) και ανέβηκε για μερικές ώρες στην κορυφή της Serie A. Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "μπιανκονέρι", αφού μόλις στο 6ο λεπτό ο Αλβάρο Μοράτα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Ισπανός επιθετικός επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και στο 40' διπλασίασε τα τέρματα της "Γιούβε" με πλασέ προ κενής εστίας, ύστερα από γύρισμα του Σάμι Κεντίρα.

Η "γηραιά κυρία" δεν... χαμήλωσε τις μηχανές στο δεύτερο μέρος και σε διάστημα εφτά λεπτών (61'-67') ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, με όμορφο πλασέ του Άλεξ Σάντρο από το ύψος του πέναλτι και με εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Πολ Πογκμπά. Αυτή ήταν η ενδέκατη σερί νίκη για τη Γιουβέντους, η οποία -παρά το κάκιστο ξεκίνημα- διεκδικεί πλέον επί ίσοις όροις το scudetto.

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Νταϊνέλι, Σάρντο, Φρεΐ, Κατσιατόρε, Ριγκόνι, Ραντοβάνοβιτς (61' Πίντσι), Κάστρο, Μπίρσα (68' Πελισιέρ), Εμποκού (73' Γκόμπι), Ινγκλέζε

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Μπαρτζάλι, Κεντίρα (46' Στουράρο), Πογκμπά, Μαρκίζιο (69' Ερνάνες), Λιχστσάιντερ (81' Παντοΐν), Άλεξ Σάντρο, Μοράτα, Ντιμπάλα

Εκπληκτική αναμέτρηση στο Μαράσι, με την Τζένοα και τη Φιορεντίνα να προσφέρουν ευκαιρίες, θέαμα, ρυθμό, αλλά όχι γκολ. Οι "βιόλα" προέρχονταν από νίκη επί της Τορίνο που τους επανέφεραν στον δρόμο των επιτυχιών, ωστόσο το ασφυκτικό πρέσινγκ των γηπεδούχων τους δυσκόλεψε στα πρώτα λεπτά. Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Ματία Περίν, ο οποίος είχε αρκετή δουλειά τόσο λόγω Κουμά Μπαμπακάρ, όσο και λόγω Μάουρο Σάρατε.

Στον αντίποδα, ο Ντιέγκο Περότι ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των "γκριφόνι", για τους οποίους ο Παναγιώτης Ταχτσίδης έμεινε στον πάγκο. Στο 50ό λεπτό, πάντως, ο Σούσο είχε δοκάρι και θα μπορούσε να αλλάξει την ροή του 2ου μέρους. Μετά από αυτήν τη χαμένη ευκαιρία, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Περίν. Δεν βρήκαν το γκολ και μάλιστα έχασαν και τον προπονητή τους, όταν ο Πάουλο Σόουζα βιαζόταν να επαναφέρει μια μπάλα που όδευε για πλάγιο και την κλότσησε πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Μουνιός, Μπουρδίσο, Ίτσο, Ανσάλντι, Ρινκόν, Τζεμαϊλί, Λασάλτ, Σούσο (64' Καπέλ), Παβολέτι, Περότι (64' Τσέρτσι)

Φιορεντίνα (3-4-2-1): Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Ροντρίγκες, Αστόρι, Μπερναρντέσκι, Βεσίνο, Βαλέρο, Πασκουάλ, Σάρατε (56' Κάλινιτς), Ίλιτσιτς (56' Κόστα), Μπαμπακάρ

# Ο Βαγγέλης Μόρας αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της εκτός έδρας "λευκής" ισοπαλίας της Βερόνα με την Τορίνο.

# Με τον Μάριο Οικονόμου βασικό και αναντικατάστατο, η Μπολόνια επικράτησε 3-2 της Σαμπντόρια και συνεχίζει την ανοδική πορεία της. Στον πάγκο των Γενοβέζων έμεινε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

# Ο Ορέστης Καρνέζης κράτησε το μηδέν στη "λευκή" ισοπαλία της Ουντινέζε με τη Λάτσιο στο "Φρίουλι". Στον πάγκο παρέμεινε ο Παναγιώτης Κονέ.

# Ο Γιώργος Μακρής αγωνίστηκε μόνο στο 1ο ημίχρονο της εκτός έδρας ήττας 2-0 της Πίζα από την Ανκόνα για τη Lega Pro.

21:45 Ρόμα - Φροζινόνε 3-1

(18' Ναϊνγκολάν, 48' Ελ Σαραουί, 84' Πιάνιτς - 24' Ντ. Τσιοφάνι)

Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

13:30 Κιέβο - Γιουβέντους 0-4

(6', 40' Μοράτα, 61' Σάντρο, 67' Πογκμπά)

16:00 Νάπολι - Έμπολι 5-1

(33' Ιγκουαΐν, 37' Ινσίνιε, 57' αυτ. Καμπορέζε, 83', 88' Καγεχόν - 28' Παρέδες)

16:00 Τζένοα - Φιορεντίνα 0-0

16:00 Τορίνο - Βερόνα 0-0

16:00 Ουντινέζε - Λάτσιο 0-0

16:00 Μπολόνια - Σαμπντόρια 3-2

(12' Μουνιέ, 24' Ντονσάχ, 87' πέν. Ντέστρο - 54' Μουριέλ, 80' Κορέα)

21:45 Μίλαν - Ίντερ 3-0

(35' Άλεξ, 73' Μπάκα, 77' Νιάνγκ)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μακσίμοβιτς, Γιάνσον, Μορέτι, Πέρες, Ακουά (58' Μπαζέλι), Γκάτσι, Μπενάσι, Μολινάρο (58' Τζαπακόστα), Μπελότι, Ιμόμπιλε (88' Μαρτίνες)

Βερόνα (4-4-2): Γκολίνι, Πιζάνο, Μόρας, Χελάντερ, Αλμπερτάτσι (78' Φαρ), Βσόλεκ (81' Μπιανκέτι), Ιονίτσα, Γκρέκο, Γιάνκοβιτς, Τόνι, Γκόμες (56' Πατσίνι)

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Ροσετίνι, Οικονόμου, Γκασταλντέλο, Μαζίνα, Ντονσάχ (61' Ρίτσο), Ντιαβαρά, Ταϊντέρ, Μουνιέ (66' Μπρίγκι), Ντέστρο, Τζιακερίνι (76' Φλόκαρι)

Σαμπντόρια (4-2-3-1): Βιβιάνο, Σάλα, Ρανόκια, Μόισαντερ, Ντοντό (84' Κόντα), Φερνάντο, Μπαρέτο (46' Σιλβέστρε), Ιβάν, Σοριάνο (76' Άλβαρες), Κορέα, Μουριέλ

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Γουαγκέ, Ντανίλο, Πίρις, Εντενίλσον, Μπαντού, Γκιλιέρμε (59' Λόντι), Κουζμάνοβιτς (69' Φερνάντες), Αντνάν, Τερό, Σαπάτα (54' Ερτό)

Λάτσιο (4-3-3): Μπερίσα, Μπάστα, Μπίσεβατς (8' Μαουρίσιο), Χουντ, Κονκό, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Κατάλντι, Παρόλο (75' Κλόζε), Καντρέβα, Τζόρτζεβιτς (44' Μάτρι), Κεϊτά