38η αγ.: Απίθανη ανατροπή για Μίλαν, απογοήτευση για Φιορεντίνα, συντριβή για Ίντερ

Η Μίλαν φλέρταρε με την "αυτοκτονία" απέναντι στη βαθμολογικά αδιάφορη Σιένα, αλλά με ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτό, έφυγε με τη νίκη 2-1 από την Τοσκάνη και τερμάτισε στην 3η θέση της Serie A, που δίνει "εισιτήριο" για τα προκριματικά του Champions League. Η Φιορεντίνα έμεινε με τη χαρά της προσπάθειας, μετά από το 5-1 επί της Πεσκάρα και τερμάτισε 4η. Η Ουντινέζε ταπείνωσε την Ίντερ μέσα στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", η Ρόμα νίκησε τη Νάπολι και τερμάτισε πάνω από τη Λάτσιο.

Η αναμέτρηση της Τοσκάνης χρειάστηκε να φτάσει στο 84ο λεπτό για να υπάρξει ο πρώτος, υποτονικός πανηγυρισμός από τον ανήσυχο Αντριάνο Γκαλιάνι στις εξέδρες. Τότε κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Μάριο Μπαλοτέλι τη Σιένα και να δώσει το φιλί της ζωής στη Μίλαν. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φιλίπ Μεξές την ανέστησε ολοκληρωτικά και με τη νίκη 2-1, οι "ροσονέρι" τερμάτισαν στην 3η θέση και θα συμμετάσχουν στα προκριματικά του επόμενου Champions League. Η ομάδα του Μπέπε Ιακίνι, αν και υποβιβασμένη, πολέμησε με όλες τις δυνάμεις για ένα θετικό "αντίο" μπροστά στο κοινό της. Ο Κλαούντιο Τέρτζι, μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό κι έβαλε τη σφαίρα στο πιστόλι για την "αυτοκτονία" των Μιλανέζων.

Ο Μπαλοτέλι είχε μία κεφαλιά στο δοκάρι και πολλές τελικές προσπάθειες εκτός στόχου και όσο κυλούσε ο χρόνος, το άγχος αυξανόταν κατακόρυφα για τους φιλοξενούμενους. Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έριξε πρώτα στη μάχη τον Τζιαμπάολο Πατσίνι και στη συνέχεια τον Στεφάν ελ Σαραουί κυνηγώντας την ανατροπή, ωστόσο οι σέντρες στην περιοχή των γηπεδούχων δεν είχαν τύχη. Στο 69ο λεπτό, ο αρχηγός Μάσιμο Αμπροζίνι αποβλήθηκε για τη Μίλαν και όλα έδειχναν να τελειώνουν. Ένα λεπτό αργότερα, όμως, μία ανόητη ενέργεια του Κριστιάν Τερλίτσι επέφερε και τη δική του αποβολή και οι ελπίδες των φιλοξενουμένων αναπτερώθηκαν. Στο 84ο λεπτό, ο Μπαλοτέλι ανατράπηκε από τον Φελίπε στην περιοχή και με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι έφτασε τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα και 2 λεπτά αργότερα ήρθε η "λύτρωση" με τη διπλή προσπάθεια του Γάλλου στόπερ.

Η εκπληκτική Φιορεντίνα πάλεψε μέχρι τέλους για την επιστροφή της στο Champions League μετά από 14 σεζόν, αλλά έμεινε με την πικρή γεύση της ανατροπής των "ροσονέρι". Οι "βιόλα" συνέτριψαν με 5-1 την Πεσκάρα στο "Αντριάτικο" και περιορίστηκαν στην 4η θέση και στο ευρωπαϊκό "εισιτήριο" που οδηγεί στα πλέι οφ του Europa League. Η πιο θεαματική ομάδα της σεζόν αντιμετώπισε εκείνη με τη χειρότερη αμυντική επίδοση και τα αποτελέσματα ήταν ορατά από την πρώτη στιγμή. Ο Άντεμ Λιάγιτς σημείωσε 2 γκολ για τους φιλοξενούμενους και Ματίας Φερνάντες ακόμα ένα και από το ημίχρονο ο νικητής είχε κριθεί.

Η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα δεν μείωσε ούτε στο ελάχιστο το ρυθμό, παρότι σε εκείνο το σημείο τα νέα που έρχονταν πίσω από την βάση της, την Τοσκάνη, ήταν θετικά. Σημείωσε ακόμα 2 γκολ με τους Λιάγιτς και Στέβαν Γιόβετιτς και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Η μείωση του σκορ από τον 19χρονου αμυντικού Μάρκο Βιτίλιο στο ντεμπούτο του στη Serie A δεν στενοχώρησε τη Φιορεντίνα, όσο το άκουσμα των νέων πως η Μίλαν είχε ανατρέψει τα δεδομένα και "έκλεψε" την 3η θέση μέσα από τα χέρια της.

Η "ατμομηχανή" των τελευταίων αγωνιστικών που ονομάζεται Ουντινέζε δεν έκανε στάση ούτε στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", από όπου πέρασε θριαμβευτικά με 5-2 απέναντι στην Ίντερ. Οι φίλοι των "νερατζούρι" είχαν για ακόμα ένα παιχνίδι πανό με μήνυμα προς τη διοίκηση ("Θέλουμε ένα σοβαρό σύλλογο, με σοβαρό πλάνο. Δεν θα ανεχθούμε κι άλλη χαμένη χρονιά"), ωστόσο δεν είχαν το ενθουσιώδες σύνολο του Φραντσέσκο Γκουιντολίν που παίζοντας έξυπνα, κατάφερε να διαλύσει την ούτως ή άλλως προβληματική άμυνα των γηπεδούχων.

Μέσα σε 10 λεπτά, οι Τζιαμπιέρο Πίντζι και Μαουρίτζιο Ντομίτσι είχαν βάλει μπροστά στο σκορ τους "μπιανκονέρι" με 2 γκολ. Ο Ζουάν Ζεζούς μείωσε άμεσα, αλλά το επόμενο γκολ των φιλοξενουμένων ήταν θέμα χρόνου εξαιτίας των κενών στα μετόπισθεν των γηπεδούχων. Αυτό επετεύχθη με μία εκπληκτική προσπάθεια του Αντόνιο ντι Νατάλε, ο οποίος έκλεισε τη σεζόν με 23 γκολ και χειροκροτήθηκε ακόμα και από τους φιλάθλους της Ίντερ. Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Γκαμπριέλ Σίλβα να νικήσει τον Σαμίρ Χαντάνοβιτς και παρά τη μείωση του σκορ από τον Τομάζο Ρόκι (ο οποίος είχε και δοκάρι λίγο αργότερα), η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για τους "νερατζούρι". Ο Λουίς Μουριέλ έκλεισε το σκορ μετά από λάθος των γηπεδούχων και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Ουντινέζε, η οποία έφτασε τους 66 πόντους, ισοφάρισε την καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή στην ιστορία της και θα συμμετάσχει στο επόμενο Europa League.

Η Ρόμα ίσως να έσωσε στο τέλος ένα μικρό μέρος της σεζόν, αφού υπέταξε τη Νάπολι με 2-0 στο "Ολίμπικο" και τερμάτισε πάνω από τη Λάτσιο στον πίνακα της βαθμολογίας, αλλά εκτός ευρωπαϊκών "εισιτηρίων". Οι "τζιαλορόσι" έδωσαν ένα θεαματικό παιχνίδι με την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι (ο οποίος μετά το τέλος της συνάντησης ανακοίνωσε την αποχώρησή του) που έχει εξασφαλίσει τη 2η θέση, αλλά στο 1ο ημίχρονο καμία εκ των 2 δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να χάνουν μοναδική τριπλή ευκαιρία.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Μαρκίνιο άνοιξε το σκορ για τη Ρόμα, που άρχισε με βασικούς τους Βασίλη Τοροσίδη και Παναγιώτη Ταχτσίδη. Ένα λάθος του αναπληρωματικού τερματοφύλακα των "παρτενοπέι" Αντόνιο Ροζάτι λίγο αργότερα έδωσε την ευκαιρία στον Ματία Ντέστρο να κάνει το 2-0. Η πίεση των "παρτενοπέι" για ένα γκολ "καρποφόρησε" στο 84ο λεπτό, όταν ο Έντινσον Καβάνι βρήκε δίχτυα για 29η φορά φέτος στο πρωτάθλημα, κατακτώντας τον τίτλο του 1ου σκόρερ της Serie A. Παρά την πίεση, η Νάπολι δεν κατάφερε να φτάσει σε άλλο τέρμα και γνώρισε την "αναίμακτη" ήττα, την ώρα που η Ρόμα ευελπιστεί να κερδίσει ευρωπαϊκή συμμετοχή μέσω του τελικού κυπέλλου.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο, η οποία έχυσε την καρδάρα με το γάλα στα τελευταία ματς. Από διεκδικήτρια μιας θέσης στο Champions League... κατόρθωσε να τερματίσει στην 7η θέση του πίνακα της βαθμολογίας, πίσω από την "αιώνια" αντίπαλό της και να έχει πλέον ως μοναδικό στόχο το κύπελλο Ιταλίας. Απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά Κάλιαρι, στο άδειο γήπεδο της Τεργέστης το οποίο χρησιμοποιούν ως έδρα οι Σαρδήνιοι λόγω των προβλημάτων με την "ΙΣ Αρένα", οι "λατσιάλι" απέτυχαν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και ηττήθηκαν με 1-0.

Από το 1ο ημίχρονο, οι παίκτες του Ίβο Πούλγκα είχαν καλύτερο ρυθμό και απειλούσαν σε μεγαλύτερο βαθμό την αντίπαλη εστία. Στο τέλος του ημιχρόνου, μάλιστα, είχαν δοκάρι με τον Ντανίλο Αβελάρ. Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο των τύποις γηπεδούχων και στο 76ο λεπτό δικαιώθηκαν για την επιμονή τους, με τον Ντανιέλε Ντεσένα να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

# Το πανό που έκανε την εμφάνισή του στο "Ολίμπικο", στην αναμέτρηση της Ρόμα με τη Νάπολι: "Μετά από ακόμα μία σεζόν που μας άφησε με πικρή γεύση, είναι επιτακτική η κατάκτηση του κυπέλλου".

# Μετά από σχεδόν 2 χρόνια εκτός δράσης λόγω 2 ρήξεων χιαστού, ο Τζιουζέπε Ρόσι έκανε ντεμπούτο με τη νέα ομάδα του, τη Φιορεντίνα, περνώντας ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο του "Αντριάτικο" απέναντι στην Πεσκάρα στο 64'.

# Ο Σωτήρης Νίνης έμεινε στον πάγκο κατά τη νίκη της Πάρμα επί της Παλέρμο στη Σικελία.

# Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Παναγιώτης Κονέ άρχισαν βασικοί στην ισοπαλία της Μπολόνια με την Τζένοα στο "Ρενάτο νταλ' Άρα", με τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού να αντικαθίσταται στο 71'. Εκτός αποστολής ο Αλέξανδρος Τζόρβας για τους "γκριφόνι".