32η αγ.: Χαστούκι σε Νάπολι, σόου Ντέστρο για Ρόμα, συνέρχεται η Φιορεντίνα

Η Πάρμα επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών με "θύμα" της τη Νάπολι την οποία νίκησε με 1-0 στο "Ένιο Ταρντίνι". Ο Ματία Ντέστρο σημείωσε χατ τρικ σε μία σπάνια νίκη της Ρόμα στο Κάλιαρι με 3-1 για την 32η αγωνιστική της Serie A, βάζοντας σοβαρή υποψηφιότητα για την εθνική Ιταλίας. Με πρωταγωνιστή τον Χουάν Κουαδράδο που ανήκει και στις δύο ομάδες, η Φιορεντίνα νίκησε 2-1 την Ουντινέζε.

Ο θρίαμβος επί της Γιουβέντους ανήκει στο... μακρινό παρελθόν για τη Νάπολι, η οποία "σκόνταψε" στο "Ένιο Ταρντίνι" και το 1-0 ουσιαστικά της στερεί κάθε όνειρο προσπέρασης της Ρόμα στη 2η θέση του πίνακα της βαθμολογίας που αποδίδει "εισιτήριο" για τους ομίλους του Champions League. Το 1ο ημίχρονο δεν είχε φάσεις, με τους "παρτενοπέι" να μην βρίσκουν χώρους για να αξιοποιήσουν την ταχύτητα και τις κάθετες των εξτρέμ.

Στο 55ο λεπτό, η "αχίλλειος πτέρνα" αυτής της ομάδας έκανε την εμφάνισή της σε ακόμα ένα παιχνίδι. Η άμυνα άφησε αμαρκάριστο τον Μάρκο Παρόλο σε εφόρμηση στην περιοχή και ο Ιταλός μέσος με σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι. Μετά από 3 σερί ήττες, η Πάρμα ξαναβρήκε τον δρόμο προς την επιτυχία και παρέμεινε σε κοντινή απόσταση με τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Κασάνι, Παλέτα, Φελίπε, Μολινάρο, Ακουά, Μαρκιόνι, Παρόλο (80' Μουνάρι), Στσελότο, Παλαντίνο (89' Γκόμπι), Μπιαμπιανί

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Ενρίκε, Φερνάντες, Αλμπιόλ, Γκουλαμ, Ινλέρ, Ζορζίνιο, Καγεχόν (68' Μέρτενς), Χάμσικ (81' Πάντεφ), Ινσίνιε, Ιγκουαΐν (68' Σαπάτα)

Η Ρόμα έψαχνε την πρώτη νίκη στο Κάλιαρι απέναντι στην τοπική ομάδα από τον Οκτώβριο του 1995 και τη βρήκε ( 3-1) στη φετινή καταπληκτική σεζόν που διανύει, με έναν εξίσου φανταστικό Ματία Ντέστρο. Ο Ιταλός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ στη νίκη των "τζιαλορόσι" επί των Σαρδήνιων και διατηρεί ανοιχτή τη... χαραμάδα της ελπίδας για τον φετινό τίτλο της Serie A, αφού η απόσταση από τη Γιουβέντους έχει "ψαλιδιστεί" σε μονοψήφιο επίπεδο. Οι Ρωμαίοι δεν ήταν θεαματικοί, αλλά πόνταραν στην ουσία στο 1ο ημίχρονο.

Ο Ντέστρο άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό και αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να χρίσει τους φιλοξενούμενους ξεκάθαρο φαβορί της συνάντησης. Ακόμα κι αν ο καταλύτης Φραντσέσκο Τότι παρέμεινε στον πάγκο, η Ρόμα διατήρησε το πάνω χέρι και με ακόμη δύο τέρματα του 23χρονου διεθνή φορ, έφτασε σε άνετη επικράτηση μέσα στο "Σαντ' Ελια". Οι περίπου 5.000 φίλοι των γηπεδούχων πανηγύρισαν μόνο μία φορά, στο εύστοχο πέναλτι του Μαουρίσιο Πινίγια στο τελος. Ως εκ τούτου, η ελληνική "μονομαχία" του Μάριου Οικονόμου (αγωνίστηκε για 90 λεπτά στο ντεμπούτο του) με τον Βασίλη Τοροσίδη (μπήκε στο ημίχρονο) έληξε με νικητή τον δεύτερο.

Κάλιαρι (4-4-2): Αβράμοφ, Πιζάνο, Οικονόμου, Αστόρι, Ντανίλο, Κόντι, Ντεσένα, Έκνταλ (50' Έρικσον), Κόσου (68' Ιμπραϊμί), Πινιγια, Νενέ (58' Ιμπάρμπο)

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτιτς, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν, Ρομανιόλι (46' Τοροσίδης), Ναϊνγκολάν (83' Μπάστος), Ντε Ρόσι, Πιάνιτς (74' Ταντέι), Ζερβινιο, Ντέστρο, Φλορέντζι

Ο Χουάν Κουαδραδο ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη 2-1 της Φιορεντινα επί της ομάδας που κατέχει το 50% των δικαιωμάτων του, Ουντινεζε, που διατηρείται πάνω από την Ίντερ στη μάχη του Europa League. Η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα προερχόταν από δύο σερί αποτυχίες και παρότι ο Ιταλός τεχνικός αντιμετώπιζε προβλήματα τραυματισμού, η πληρότητα της μεσαίας γραμμής στο ρόστερ του επέτρεψε να παρατάξει μία ομάδα που για ακόμα μια αφορά είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα. Ο Κολομβιανός εξτρέμ, μάλιστα, άνοιξε το σκορ με σουτ που κόντραρε στο 25ο λεπτό και οι Φριουλιάνοι που είχαν με τη σειρά τους προβλήματα τραυματισμού, δεν κατάφεραν να απαντήσουν δίχως τον Αντόνιο ντι Νατάλε.

Ο Ρίντερ Μάτος και ο Γιόσιπ Ίλιτσιτς ήταν οι πιο επικίνδυνοι παίκτες για τους "βιολα", ωστόσο ο Σιμόνε Σκουφέτ εκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του ώστε οι "μπιανκονερι" να μην φύγουν για 7η σερί σεζόν από την Τοσκάνη με κατεβασμένα τα χέρια. Το αυστηρό πέναλτι που κέρδισε ο Κουαδράδο στο 72ο λεπτό έχρισε σκόρερ τον Γκονσάλο Ροντρίγκες και παρά τη μείωση του σκορ από τον Μπρούνο Φερνάντες λίγο αργότερα, η Ουντινέζε (που έχασε ευκαιρία στο τέλος με τον Τομά Ερτό), το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Φιορεντίνα (4-3-2-1): Νέτο, Τόμοβιτς, Ντιακιτέ, Ροντρίγκες, Πασκουάλ, Αμπροζίνι, Πισάρο (90+4' Άντερσον), Ακουιλάνι, Ίλιτσιτς (75' Βόλσκι), Κουαδράδο, Μάτος (78' Μάτρι)

Ουντινέζε (3-5-1-1): Σκουφέτ, Ερτό, Ντανίλο, Μπούμπνιτς (58' Λάτσαρι), Γουιντμέρ, Αζιεμάνγκ Μπαντου (85' Λόπες), Αλάν, Περειρα, Σίλβα, Φερνάντες (90+4' Γεμπντά), Μουριέλ

# Ο πολυσυζητημένος 17χρονος Καμερουνέζος μέσος Τζόζεφ Μινάλα έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Λάτσιο, ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά της νίκης 2-0 επί της Σαμπντόρια.

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης αγωνίστηκε ως βασικός στην εκτός έδρας νίκη της Τορίνο επί της ουραγού Κατάνια, από την οποία είναι δανεικός.

# Ο Δημήτρης Βοσνακίδης παρακολούθησε από τον πάγκο τη νικη 3-0 της Μπάρι επί της Έμπολι για τη Serie B.