4η αγ.: Τα πάνω κάτω η Σπόρτινγκ

Χρειάστηκε να έρθουν τα πάνω κάτω ώστε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας να σημειώσει την 1η φετινή νίκη στη σεζόν. Τα "λιοντάρια" επικράτησαν της Ζιλ Βισέντε με 2-1 για την 4η αγωνιστική της πορτογαλικής Liga, μετά από ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο, και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για να συμβεί αυτό, ο Ρικάρντο Σα Πίντο έπρεπε να αλλάξει τη μισή ενδεκάδα από τις 3 πρώτες αγωνιστικές και από το παιχνίδι του Europa League κόντρα στη Βασιλεία (0-0), όπου αποδοκιμάστηκε. Ακόμα κι έτσι, στο 6ο λεπτό, ένα τραγικό λάθος της άμυνας έφερε το Λουίς Κάρλος σε θέση βολής. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός νίκησε το Ρούι Πατρίσιο και οι αποδοκιμασίες του "Ζοζέ Αλβαλάδε" έκαναν για ακόμα μία φορά την εμφάνισή τους. Τα "λιοντάρια" κινδύνευαν να μείνουν για 4ο σερί ματς πρωταθλήματος δίχως νίκη, που θα σηματοδοτούσε τη χειρότερη εκκίνηση μετά το 1956-1957 (1 ισοπαλία, 3 ήττες). Δυσκολεύθηκαν πολύ, όμως, στην επίθεση και εάν δεν ήταν ο Ρούι Πατρίσιο, η ομάδα που άρχισε τον αγώνα με τη χειρότερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα (0-0 τα γκολ των φιλοξενουμένων στους πρώτους 3 αγώνες), θα μπορούσε να φτάσει στο 2-0. Απέτυχε κι η είσοδος του Χέφρεν Σουάρες έκανε ακόμα πιο επιθετικούς τους γηπεδούχους. Μέσα σε 10 λεπτά (76'-86'), οι Ντιέγο Καπέλ και Ρίκι φαν Βόλφσβινκελ ανέτρεψαν το σκορ και το 2-1 έδωσε βαθιά ανάσα στον Πορτογάλο τεχνικό.