Φάση των 16: Μεγάλο βήμα πρόκρισης η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να νικά την Οσασούνα (7Χ7) στο Copa del Rey και επικρατώντας 2-0, έκανε το μεγάλο βήμα για να προκριθεί στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Καρίμ Μπενζεμά δεν εκτέλεσε όπως θα ήθελε στο 11', όμως, οκτώ λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με πολύ ωραία κεφαλιά και έβαλε τις βάσεις για μία ακόμα νίκη επί της Οσασούνα στο δεύτερο τη τάξει θεσμό της χώρας.

Σε γενικές γραμμές η Ρεάλ δεν φόρτσαρε στο πρώτο ημίχρονο (εκτός από το γκολ είχε ακόμα μία καλή ευκαιρία με φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο), ενώ αντίθετα ο χαζομπαμπάς Ίκερ Κασίγιας την έσωσε στο 7ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση 61 λεπτών στην αναμέτρηση ο Χεσέ Ροντρίγκεθ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι και ο Ρονάλντο απείλησε σε δύο περιπτώσεις, ωστόσο η νίκη της δεν ήταν τίποτα περισσότερο από επαγγελματική.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-2-3-1): Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Μπενζεμά (80' Μοράτα), Μπέιλ, Μαρσέλο, Αρμπελόα, Μόντριτς, Χεσέ (69' Ίσκο), Ιγιαραμέντι (87' Κασεμίρο).

# Μοναδικό μελανό σημείο για την Ρεάλ το γεγονός ότι ο Χεσέ αποχώρησε τραυματίας.

23:00 Χετάφε - Μπαρτσελόνα

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 8 Ιανουαρίου κι οι επαναληπτικοί στις 15 Ιανουαρίου.

ΙΙ. Νικητής Γ - Νικητής Δ

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου κι οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου.