Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 2-0

Τι κι αν αγωνίστηκε για 65 λεπτά με παίκτη λιγότερο, τι κι αν "έχασε" τον Σουάρες, τι κι αν η Σεβίλλη ήταν καλύτερη, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-0 στην παράταση χάρη σε γκολ των Άλμπα και Νεϊμάρ και κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας για 28η φορά στην ιστορία της. Με 9 παίκτες τελείωσαν το ματς οι Σεβιγάνοι. Double οι Καταλανοί!

Η Μπαρτσελόνα μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο του "Βιθέντε Καλντερόν" και θέλησε από νωρίς να επιβάλει τον ρυθμό της. Η Σεβίλλη με όπλο της καλή της άμυνα, προσπάθησε να περιορίσει τα ατού των "μπλαουγκράνα" και η αλήθεια είναι πως τα κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Παράλληλα δε, επιχειρούσε με βαθιές μπαλιές να βρει τον Γκαμερό στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Από μια τέτοια μπαλιά ο Γάλλος έφυγε πίσω από τον Μαστσεράνο στο 35', ο Αργεντινός τον ανέτρεψε, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα και η Μπαρτσελόνα να συνεχίσει με δέκα παίκτες.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, με τη Σεβίλλη πλέον να κρατάει μπάλα και να επιχειρεί με κάποια μακρινά σουτ να απειλήσει την εστία του Τερ Στέγκεν. Το 0-0 παρέμεινε στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη οι Σεβιγιάνοι αύξησαν την πίεσή τους.

Στο 51' μάλιστα έφτασε μια "ανάσα" από το 1-0, όμως το συρτό σουτ του Μπανέγκα, σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Ήταν φανερό πως η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στους παθιασμένους παίκτες του Ουνάι Έμερι. Στο 55' έχασαν και τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα. Παρά τις δύο πολύ καλές εκτελέσεις φάουλ του Μέσι στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε. Ώσπου στις καθυστερήσεις, η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε. Ο Μπανέγκα ανέτρεψε τον Νεϊμάρ, αποβλήθηκε και η Σεβίλλη συνέχισε κι αυτή με δέκα παίκτες.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου όπως ήταν λογικό η κούραση έπαιξε σημαντικό ρόλο. Η Μπαρτσελόνα όμως αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Στο 97' ο Λιονέλ Μέσι έβγαλε μια υπέροχη μπαλιά στον ακούραστο Τζόρντι Άλμπα, εκείνος έφυγε στην πλάτη του κουρασμένου Βιτόλο και με σουτ από πλάγια θέση άνοιξε το σκορ!

Η Σεβίλλη ανέβηκε μαζικά στην επίθεση στα τελευταία λεπτα, γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις το 2-0, χάρη στον σπουδαίο Ρίκο στο τέρμα, όμως τελικά... η Μπαρτσελόνα τη "σκότωσε" στις καθυστερήσεις. Ο Μέσι βρήκε τον Νεϊμάρ κι εκείνος από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Καρίσο είχε αποβληθεί κι αυτός με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τους Σεβιγιάνους με εννέα παίκτες.

Με αυτό το σκορ η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το 28ο Copa Del Rey στην ιστορία της και πέτυχε το double!

Δείτε το 1-0:

Δείτε το 2-0:

Οι πανηγυρισμοί:

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα (120' Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ράκιτιτς (46' Ματιέ), Νεϊμάρ, Σουάρες (57' Ραφίνια), Μέσι

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Μαριάνο (80' Κονοπλιάνκα), Καρίκο, Ραμί, Εσκουδέρο, Ιμπόρα, Κρισόβιακ, Ιμπόρα (106' Γιορέντε), Βιτόλο, Μπανέγκα, Κόκε, Γκαμερό

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η εξέλιξη που δεν επιθυμούσε η Ένωση. Σε περίπτωση που η Σεβίλλη κατακτούσε το Κύπελλο, τότε η ΑΕΚ ως Κυπελλούχος Ελλάδας θα βρισκόταν στους ομίλους του Europa League. Ωστόσο η Μπαρτσελόνα δεν της έκανε το χατήρι και έτσι η Ένωση θα μπει στη διοργάνωση από τον τρίτο προκριματικό γύρο.

Τραυματίστηκε και ξέσπασε σε κλάματα ο Σουάρες
Η Μπαρτσελόνα στέρησε από την ΑΕΚ 2.5 εκατομμύρια ευρώ!
Η "χρυσή Βίβλος" του Copa del Rey

TO LIVE

22:22
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Κυπέλλου Ισπανίας μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Σεβίλλης.
22:23
Τελικός με έντονο ελληνικό ενδιαφέρον καθώς σε περίπτωση που η Σεβίλλη κατακτήσει τον τίτλο, τότε η ΑΕΚ θα βρεθεί στους ομίλους του Europa League ως Κυπελλούχος Ελλάδας.
22:25
Η πρωταθλήτρια Ισπανίας αντιμετωπίζει την Κυπελλούχο του Europa League, οπότε σήμερα και οι δύο διεκδικούν το double.
22:27
Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Ράκιτιτς, Νεϊμάρ, Σουάρες, Μέσι

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Μαριάνο, Καρίκο, Ραμί, Εσκουδέρο, Ιμπόρα, Κρισόβιακ, Ιμπόρα, Βιτόλο, Μπανέγκα, Κόκε, Γκαμέιρο
00:34
Στην παράταση αυτή την ώρα το παιχνίδι!
00:34
Κουρασμένες και οι δύο ομάδες. Παίζουν άλλωστε και με 10 παίκτες.
00:35

97'

ΓΚΟΛ! Ο Άλμπα ανοίγει το σκορ στο Καλντερόν και λυτρώνει τη Μπαρτσελόνα.
00:36
Τρομερή η μπαλιά του Μέσι.
00:39
Δείτε σε VIDEO το 1-0 της Μπαρτσελόνα.
00:39
Πολύ κουρασμένοι οι παίκτες της Σεβίλλης. Θυμίζουμε έχει άλλες δύο αλλαγές να κάνει ο Έμερι!
00:42
Πολλές οι κίτρινες κάρτες στο ματς. Τώρα μία ακόμη για τον Εσκουδέρο.
00:43

104'

Κεφαλιά του Πικέ και τρομερή επέμβαση του Ρίκο!
00:45
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στην παράταση. Έχουμε ακόμη 15 λεπτά αγώνα. Αλλάζουν εστίες οι δύο ομάδες.
00:47

106'

Δεύτερη αλλαγή για τη Σεβίλλη. Μπαίνει ο Γιορέντε στο γήπεδο και αποχωρεί ο κουρασμένος Ιμπόρα.
00:47
Όλα για όλα τώρα από τους Σεβιγιάνους.
00:53
Έχει τραυματιστεί ο διαιτητής και δέχεται τις πρώτες βοήθειες!
00:54

112'

Η Σεβίλλη πιέζει αρκετά. Ψάχνει την ισοφάριση.
00:55

114'

Κίτρινη κάρτα στον Γκαμερό.
00:56
Συνολικά 12 κάρτες έχουμε δει στον αποψινό αγώνα.
00:59

118'

Κεφαλιά του Νεϊμάρ από κοντά με τον Ρίκο να σώζει και πάλι τη Σεβίλλη!
00:59
Λίγα λεπτά μένουν πλέον για το φινάλε.
01:01
Τέσσερα λεπτά είναι ο έξτρα χρόνος!
01:02

119'

Αλλαγή για τη Μπαρτσελόνα. Αποχωρεί ο σκόρερ του τελικού, Τζόρντι Άλμπα και μπαίνει στη θέση του ο Σέρχι Ρομπέρτο.
01:02

120+1'

Κίτρινη κάρτα στον Καρίσο. Είναι η δεύτερη και αποβάλλεται!
01:04

120+2'

ΓΚΟΛ! Ο Νεϊμάρ τελειώνει το παιχνίδι με δικό του τέρμα, μετά από απίστευτη πάσα του Λιονέλ Μέσι.
01:06
ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΜΑΤΣ!
01:07
Η Μπαρτσελόνα είναι Κυπελλούχος Ισπανίας και πετυχαίνει το double!
01:07
Δείτε το γκολ του Νεϊμάρ που έκρινε την αναμέτρηση.
01:11
Αυτά λοιπόν από εμάς! Παρακολουθήσαμε ένα σπουδαίο τελικό. Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ.