17η αγ.: Έσπασε τα κοντέρ η Ατλέτικο, πρώτη νίκη στο "Μεστάγια" για Βαλβέρδε

Η Ατλέτικο Μαδρίτης εμφανίστηκε ανεπηρέαστη από την ήττα στο "Καμπ Νόου" και έφτασε στην 9η εντός έδρας νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην Primera Division, επικρατώντας 1-0 της Θέλτα για τη 17η αγωνιστική. Πρώτη και θεαματική νίκη στο "Μεστάγια" για τη Βαλένθια του Ερνέστο Βαλβέρδε, 4-2 τη Χετάφε.

Στην ιστορία θα μείνει το έτος 2012 για την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία επιβλήθηκε 1-0 της Θέλτα στο "Βιθέντε Καλδερόν" κι έφτασε τους 77 πόντους σε 39 παιχνίδια, καταρρίπτοντας τη σχετική επίδοση του 1996, όταν είχε συγκεντρώσει 74 πόντους σε 41 παιχνίδια, κατακτώντας και το νταμπλ εκείνο το καλοκαίρι. Η ομάδα του Βίγκο, πάντως, αντιστάθηκε σθεναρά, περιορίζοντας το Ρανταμέλ Φαλκάο, ειδικά στο 1ο ημίχρονο, όταν ο "τίγρης" δεν πλησίασε στο γκολ (πιο κοντά πλησίασε ο Κόκε, που είχε δοκάρι).

Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο αυξανόταν το άγχος των γηπεδούχων, που έβλεπαν και τον διαιτητή να εναντιώνεται στο "κακό" παιδί των "ροχιμπλάνκος", στον Ντιέγο Κόστα, αφού του αρνήθηκε εμφανέστατο πέναλτι. Τη λύση έδωσε ο Άντριαν Λόπεθ στο 77ο λεπτό, όταν με εξαιρετικό σουτ σημείωσε το 107ο τέρμα της Ατλέτικο φέτος στο πρωτάθλημα και της έδωσε τους 3 βαθμούς της νίκης, που τη διατηρούν σε απόσταση ασφαλείας από τη μισητή συμπιολίτισσα Ρεάλ.

Οι φίλοι της Βαλένθια χειροκρότησαν για πρώτη φορά τον Ερνέστο Βαλβέρδε, αφού ο Βάσκος τεχνικός πήρε την πρώτη εντός έδρας νίκη του στον πάγκο της Βαλένθια, επικρατώντας με 4-2 της Χετάφε. Οι "νυχτερίδες" μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του "Μεστάγια" και σημείωσαν 2 τέρματα με τον Ρομπέρτο Σολδάδο και Ζόνας μέσα σε 7 λεπτά. Οι Μαδριλένοι απάντησαν γρήγορα με τον Άλβαρο Βάθκεθ και σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι, είχαν κάποιες καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν το σκορ. Ο Ρικάρντο Κόστα φρόντισε να διώξει το άγχος από τους Λεβαντίνους στο 30ό λεπτό και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Σολδάδο είχε δοκάρι. Ο πρώην στόπερ της Βαλένθια, Αλέξις Ρουάνο, μείωσε αμέσως μετά, αλλά η Χετάφε ήταν ανήμπορη να κάνει κάτι περισσότερο, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά και να κλείνουν το σκορ με τον Νέλσον Βαλδές.

# Ο Ρομπέρτο Σολδάδο σκόραρε για 6η φορά εναντίον της Χετάφε με τη φανέλα της Βαλένθια, περισσότερες φορές από κάθε άλλη ομάδα ομάδα.

# "Κουράγιο Τίτο" έγραφαν τα μπλουζάκια των παικτών της Ατλέτικο Μαδρίτης, κάνοντας αναφορά στο πρόβλημα υγείας του προπονητή της Μπαρτσελόνα, Τίτο Βιλανόβα.

# Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το 9/9 στην έδρα της στο φετινό πρωτάθλημα, καλύτερη επίδοση από το 1975-1976 (10 σερί εντός έδρας νίκες).