9η αγ.: Η σειρά του Σουάρες στην Μπαρτσελόνα

Ο Λουίς Σουάρες σημείωσε χατ τρικ και η Μπαρτσελόνα υπέταξε (δύσκολα) την Εϊμπάρ στο "Καμπ Νόου". Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε εύκολα τη Βαλένθια και ακολουθεί στην 3η θέση.

Σουάρες-Μπαρτσελόνα

Μία εβδομάδα μετά από το σόου του Νεϊμάρ, ήταν η σειρά του Λουίς Σουάρες να ντυθεί... Λιονέλ Μέσι και με χατ τρικ να οδηγήσει την Μπαρτσελόνα σε νίκη 3-1 επί της Εϊμπάρ για την 9η αγωνιστική της Primera Division. Ο Ουρουγουανός είχε όρεξη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χάνοντας ευκαιρίες, ωστόσο στο 10' ήρθε η "ψυχρολουσία" του Μπόρχα Μπαστόν να υπενθυμίσει τις αμυντικές αδυναμίες των τρεμπλούχων. Στο 21ο λεπτό δέχθηκε την ασίστ από τον Σάντρο Ραμίρεθ (ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης) και άνοιξε το σκορ, φτάνοντας τα οκτώ στη σεζόν και τα πέντε στο πρωτάθλημα.

Μπαρτσελόνα

Οι καθαρές ευκαιρίες δεν ήταν πολλές για τους "μπλαουγκράνα", ωστόσο με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ήρθε το γκολ που αποτίναξε το άγχος από το "Καμπ Νόου". Ο Νεϊμάρ έκλεψε, ο Σουάρες έκανε μία κίνηση -γύρισμα που μας έχει συνηθίσει τα τελευταία χρόνια και έγραψε το 2-0. Οι Βάσκοι δεν είχαν τη δύναμη ή την ποιότητα να αντιδράσουν. Η μπάλα, εξάλλου, ήταν μόνιμα στα πόδια των γηπεδούχων, που όδευαν στην 11η σερί νίκη σε αυτό το γήπεδο σε αγώνες όπου απουσιάζει ο Μέσι. Η αποβολή του Χαβιέρ Μαστσεράνο στο 83' δεν θορύβησε τον Λουίς Ενρίκε, που άφησε αχρησιμοποίητο το δικαίωμα τρίτης αλλαγής και δύο λεπτά αργότερα ο Σουάρες τον δικαίωσε, κάνοντας χατ τρικ και πιάνοντας τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον πίνακα των σκόρερ, όντας πίσω μόνο από τον Νεϊμάρ.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μπάρτρα (56' Ματιέ), Άλμπα, Ράκιτιτς, Μαστσεράνο, Μπουσκέτς, Σάντρο (56' Μουνίρ), Σουάρες, Νεϊμάρ

Εϊμπάρ (4-2-3-1): Ριέσγο, Κάπα, Ντος Σάντος, Πάντιτς, Χουνκά, Εσκαλάντε, Γκαρθία (46' Ισραφίλοβ), Κέκο, Βέρντι (54' Ενρίτς), Ινούι (79' Μπερχόν), Μπαστόν

Φερέιρα Καράσκο-Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και έκαμψε την αντίσταση της Βαλένθια με 2-1, συνεχίζοντας στο κυνήγι της Ρεάλ Μαδρίτης και της Μπαρτσελόνα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι "ροχιμπλάνκος" μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχασαν ευκαιρίες και σημείωσαν και δύο τέρματα στο 1ο ημίχρονο, πρώτα με τον Τζάκσον Μαρτίνες (32') και στη συνέχεια με τον Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο (40').

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαλένθια

Ο Χάουμε Ντομένετς εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή της συνάντησης, αφού έκανε ό,τι δεν έκαναν οι αμυντικοί του και δη στις στημένες φάσεις, όπου ο Ντιέγκο Γκοδίν κυριαρχούσε τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα. Ο τραυματισμός του Ροντρίγκο στο 1ο ημίχρονο αποδείχθηκε ευεργετικός για τις "νυχτερίδες", αφού ο αντικαταστάτης του, Πάκο Αλκάθερ, ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η Βαλένθια και προσπάθησε να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε, ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων άντεξε.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένες, Γκοδίν, Λουίς, Φερέιρα Καράσκο (69' Ο. Τόρες), Γκάμπι, Τιάγκο, Κόκε, Γκριεζμάν (82' Κορέα), Μαρτίνες (59' Φ. Τόρες)

Βαλένθια (4-3-3): Ντομένετς, Κανσέλο, Μουστάφι, Σάντος, Γκαγιά, Παρέχο (55' Μπακάλι), Πέρες (80' Πιάτι), Μπαρμπόσα, Γκόμες, Ροντρίγκο (23' Αλκάθερ), Μίνα

# Ο Νίκος Καράμπελας έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας συντριβή της Λεβάντε από τη Ρεάλ Σοθιεδάδ με 4-0.