Το Ιράκ λύγισε στα πέναλτι την Ν. Κορέα

Το Ιράκ προηγήθηκε τρεις φορές στην κανονική διάρκεια και την παράταση, αλλά χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση της Νοτίου Κορέας (5-4) και να προκριθεί στην ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U20.

Η υψηλή θερμοκρασία στην Καϊσέρι δεν εμπόδισε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να δημιουργήσουν ουκ ολίγες τελικές προσπάθειες και εν τέλει να προσφέρουν το πιο συναρπαστικό, μέχρι στιγμής, παιχνίδι της διοργάνωσης. Το Ιράκ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με πέναλτι του Αλί Φαγιέζ, αλλά η Νότια Κορέα απάντησε άμεσα με τον Κουόν Τσανγκ-Χουν. Τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, πάντως, ο Φάρχαν Σούκορ ξανάδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Μέσης Ανατολής.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λι Γκουάνγκ-Χουν έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα, σημειώνοντας το γκολ που έμελλε να στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί οι τυπικά γηπεδούχοι άγγιξαν την πρόκριση όταν ο Σούκορ σκόραρε στο 118', όμως, ο νεοεισελθών Γιουνγκ Χιουν-Τσουλ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με μακρινό σουτ που κόντραρε και άλλαξε πορεία στο κεφάλι ενός αμυντικού.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες του Ιράκ στάθηκαν πιο ψύχραιμοι, δεν πτοήθηκαν από τις τρεις ισοφαρίσεις των αντιπάλων τους και όταν ο Μοχάμεντ Χαμίντ απέκρουσε την πέμπτη προσπάθεια Νοτιοκορεάτη, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ τους. Ο MVP του αγώνα (Σούκορ) έγραψε το τελικό 5-4.