Νίκησε η Γκάνα και το ποδόσφαιρο

Το εκπληκτικό παιχνίδι της Γκάνας με την Χιλή ανέδειξε νικήτρια την αφρικανική ομάδα (με 4-3 στην παράταση), η οποία προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U20.

Ο τελευταίος -χρονικά- προημιτελικός ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Γκάνα, αφού μόλις στο 11ο λεπτό ο Μόουζες Ότζερ άνοιξε το σκορ με μία εκπληκτική ενέργεια (κοντρόλ και σουτ στον αέρα), αλλά μέσα σε ένα τέταρτο η Χιλή ανέτρεψε τα δεδομένα χάρη στο υπέροχο γκολ του Νικολάς Καστίγιο (στο 23') και το σουτ του Άνχελο Ενρίκες στη δεξιά γωνία του Έρικ Όφορι Αντούι (στο 27').

Ο Καστίγιο απείλησε με δύο ακόμη φαρμακερά σουτ την εστία του Αντούι, ωστόσο δεν έβαλε το γκολ που ενδεχομένως να χάριζε την πρόκριση στην ομάδα της Νοτίου Αμερικής. Στη συνέχεια τα "μαύρα αστέρια" ανέβασαν ρυθμούς και αφού έχασαν κάποιες ευκαιρίες, ισοφάρισαν με τον Εμπενέζερ Ασιφούα (στο 72ο λεπτό, μετά από παλικαρίσια ενέργεια του Κλίφορντ Αμποάγκιε).

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου ο ρυθμός παρέμενε σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα. Η Γκάνα είχε δοκάρι στο 91', ενώ η Χιλή είχε ένα χαμένο τετ α τετ με τον Καστίγιο και προηγήθηκε με κεφαλιά του Ενρίκες στο 98' (μετά από εκπληκτική ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Κλαούντιο Μπαέθα).

Όλα έδειχναν ότι οι Λατινοαμερικανοί θα έπαιρναν την πρόκριση, όμως, οι Αφρικανοί απέδειξαν ότι διαθέτουν μεγάλη ψυχή και αφού ισοφάρισαν στο 113' με τον Σεϊντού Σαλιφού, ξανασκόραραν σε νεκρό χρόνο (στο 121' με τον Ασιφούα - εκπληκτική ενέργεια του Φρανκ Ατσεαμπόνγκ, τραγική η αμυντική λειτουργία) και πήραν το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά.