Φιρέντσε-Ολυμπιακός 9-10

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το LEN Trophy, το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο του γυναικείου τμήματος, επικρατώντας με 10-9 της οικοδέσποινας Φιρέντσε στον τελικό του final-4 της Φλωρεντίας.

Παρά την "εχθρική" -σε πολλές περιπτώσεις- διαιτησία τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη ήταν αυτά που χαμογέλασαν στο τέλος με το ψηλοκρεμαστό σουτ της Νοξ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε τις Ιταλίδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Με αφετηρία την άμυνα και με δύο γκολ της Φιλιώς Μανωλιουδάκη από την περιφέρεια σε μια μεγάλη βραδιά για την αρχηγό του Ολυμπιακού, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και ουσιαστικά "έχτισε" τις βάσεις για το μεγάλο αποτέλεσμα που έφερε την κούπα.

Τα κορίτσια του Σελαρόλι αντέδρασαν, απείλησαν στο τελευταίο οκτάλεπτο (9-9 το σκορ), αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα το γκολ αλά... Ζιοβάνι επί της Γαλατά της Νοξ, ήταν αρκετό για να έρθει ένας ακόμη θρίαμβος του ελληνικού πόλο.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 3-4, 1-2, 3-3

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Τετζαλίδου, Ελ. Πλευρίτου, Σώρα, Μανωλιουδάκη 4, Αβραμίδου, Καλογεράκου, Μαργ. Πλευρίτου 2, Νιαρχάκου, Μπούικα 2, Βασιλακοπούλου, Νοξ 2, Σταματοπούλου.

Φιρέντσε (Αντρέα Σελαρόλι): Λάβι, Μότα 2, Φερίνι, Κολαιότσο, Σετόντσε, Λάπι, Μπαρτολίνι 4, Μάσι, Ρεπέτο 1, Ολίμπι, Τζιάκι 1, Κρέγκ 1.

Καλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του τελικού του LEN Trophy γυναικών ανάμεσα στην ιταλική Φιρέντσε και τον Ολυμπιακό.
20:38
Μετά τη θριαμβευτική πρόκριση επί του φαβορί του τουρνουά, της Κίνεφ Κίρισι ο Ολυμπιακός αναμετράται με την οικοδέσποινα στη Φλωρεντία.
20:42
Oι δύο φιναλίστ ξεκίνησαν μαζί την πορεία τους φέτος στο Euro League. Στον όμιλο η Φιρέντσε νίκησε 8-7 τον Ολυμπιακό. Πέρασαν και οι δύο ομάδες στην επόμενη φάση.
20:44
Στην ιταλική ομάδα αγωνίζονται δύο γνωστές παίκτριες στο ελληνικό κοινό. Η τερματοφύλακας Φεντερίκα Λάβι που την περίοδο 2010-12 έπαιξε στη Βουλιαγμένη και φυσικά η Αμερικανίδα φουνταριστός, Κάμι Κρεγκ που αγωνίστηκε για μια σεζόν στον Ολυμπιακό.
20:48
Πρώτη καλή απόκρουση για τη Χρυσούλα Διαμαντοπούλου.
20:49
Καλό ξεκίνημα στην άμυνα για τον Ολυμπιακό. Πέντε λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου στη Φλωρεντία.
20:49
Άουτ το σουτ της Μότα.
20:50
Αρκετοί φίλοι του Ολυμπιακού έκαναν το ταξίδι από το Λονδίνο για να συμπαρασταθούν στην ομάδα του Χάρη Παυλίδη.
20:50
Ακόμα τέσσερα λεπτά για το πρώτο οκτάλεπτο.
20:51
Μπλοκ της Μπούικα στην παίκτρια παραπάνω της Φιρέντσε.
20:51
0-2: Μανωλιουδάκη από την περιφέρεια.
20:52
Τρία λεπτά ακόμα για το πρώτο οκτάλεπτο.
20:54
Εκπληκτική προσπάθεια από τον Ολυμπιακό στην άμυνα. Απομένουν δύο λεπτά για το πρώτο οκτάλεπτο.
20:54
Ελευθερία Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω, απέκρουσε η Λάβι.
20:58
Ζήτησε τάιμ άουτ ο Ιταλός προπονητής Αντρέα Σελαρόλι. 37 δευτερόλεπτα και η μπάλα στις Ιταλίδες.
20:58
Αδύναμο σουτ στην αγκαλιά της Διαμαντοπούλου.
20:59
Ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.
21:01
Ξεκίνησε το δεύτερο οκτάλεπτο με χαμένη επίθεση για τον Ολυμπιακό.
21:02
Πολύ κακές οι Ιταλίδες, δεν έκαναν ούτε τώρα μια σωστή προσπάθεια.
21:04
2-2: Μπαρτολίνι με πέναλτι. Το κέρδισε η Κρεγκ.
21:05
2-3: Μπούικα στα 5:33. Το χρειαζόταν ο Ολυμπιακός.
21:08
3-3: Μότα από την περιφέρεια
21:09
3-4: Ψιλοκρεμαστό σουτ από την Νοξ. Υπέροχο γκολ. Τέσσερα λεπτά για την ολοκλήρωση του δεύτερου οκταλεπτου.
21:10
Αποκρούει η Διαμαντοπούλου το σουτ της ιταλικής ομάδας. Στη συνέχεια της φάσης η Μότα αστοχεί.