X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

32η αγ.: Ρεκόρ με Γιορέντε η Γιουβέντους, πέρασε από την Γένοβα η Μίλαν

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Γιορέντε, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Λιβόρνο, έκανε το 16/16 στην έδρα της και ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ που κατείχε η Τορίνο από τη σεζόν 1947-48. Νίκη της Μίλαν επί της Τζένοα.

Ένα τρίλεπτο χρειάστηκε ο Φερνάντο Γιορέντε για να συνεχίσει την εξαιρετική παράδοση της Γιουβέντους κόντρα στην Λιβόρνο (14 νίκες και πέντε ισοπαλίες από τον Ιανουάριο του 1942), ενώ το τελικό 2-0 την επανέφερε στο +8 από την Ρόμα.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια πήρε προβάδισμα δύο γκολ: στο 32ο λεπτό ο Βάσκος επιθετικός άνοιξε το σκορ με σουτ εντός περιοχής και στο 35ο "ξαναχτύπησε" με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ (μεγάλη ευθύνη για το δεύτερο τέρμα φέρει ο Φεντερίκο Τσεκερίνι που αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό).

Στο δεύτερο μέρος η Γιουβέντους διατήρησε με χαρακτηριστική άνεση το προβάδισμα, ξεπέρασε την ήττα από την Νάπολι και έφτασε στην 27η νίκη της σε 32 αναμετρήσεις.

Γιουβέντους (3-5-2): Μπουφόν, Λιχστάινερ, Ασαμόα, Κιελίνι, Μπονούτσι, Κάσερες, Πογκμπά (83' Παντοΐν), Μαρκίζιο, Τέβες (66' Τζιοβίνκο), Γιορέντε (77' Βούτσινιτς), Πίρλο.

Λιβόρνο (3-5-2): Μπάρντι, Τσεκερίνι (59' Ντι Κάρλο), Μεσμπά, Καστελίνι, Βαλεντίνι, Κόντα, Μπενάσι, Ντάνκαν, Εμεγκάρα (64' Μπελφοντίλ), Σιλιγκάρντι, Μπιατζιάντι (74' Μοσκέρα).

Η Μίλαν πέρασε δύσκολες στο "Λουίτζι Φεράρις", ωστόσο άντεξε στην πίεση της Τζένοα και επικρατώντας 2-1 επανήλθε στη 10η θέση της βαθμολογίας (συγκατοικεί με την Τορίνο).

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών παιχνιδιού, ο Αμπέλ Τααράμπτ άνοιξε το σκορ με υπέροχη ενέργεια και σουτ, ενώ στο 56ο ο Κεϊσούκε Χόντα διπλασίασε τα γκολ των "ροσονέρι" με εκπληκτική ατομική ενέργεια.

Στο 66ο λεπτό ο Σεμπαστιάν ντε Μάιο έκανε τραγικό λάθος που έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Κακά και η Μίλαν λίγο έλειψε να το πληρώσει, αφού η Τζένοα μείωσε με αυτογκόλ του Κρίστιαν Αμπιάτι (το σουτ του Μάρκο Μότα βρήκε στο δοκάρι και εν συνεχεία στο σώμα του αντίπαλου γκολκίπερ) και πίεσε για την ισοφάριση.

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Μότα, Αντονέλι (83' Κονατέ), Μαρκέζε, Ντε Μάιο, Μπουρντίσο, Μπερτολάτσι, Στουράρο, Τζιλαρντίνο, Φετφατζίδης (82' Καλαϊό), Σκούλι (69' Σεντουριόν).

Μίλαν (4-2-3-1): Αμπιάτι, Μπονέρα, Κονστάντ, Μοντολίβο, Ραμί, Μεξές, Χόντα, Ντε Γιονγκ, Πατσίνι (74' Μπαλοτέλι), Κακά (88' Πόλι), Τααράμπτ (83' Μπίρσα).

# Ο Φερνάντο Γιορέντε και ο Μάριο Μάντζουκιτς της Μπάγερν είναι οι πρώτοι σκόρερ με κεφαλιά στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (7 γκολ)