X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Φάση των 16: Νίκησε με γκολκίπερ τον Παλάσιο η Ίντερ

Η Ίντερ μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς κανονικό τερματοφύλακα στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης με τη Βερόνα, ωστόσο επικράτησε 2-0 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Coppa Italia.

Οι "νερατζούρι" άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα του "Μεάτσα", αφού ο Ροντρίγκο Άλβαρες δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράφαελ στο τετ α τετ του 42ου λεπτού. Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, πάντως, οι παίκτες του Αντρέα Στραματσιόνι ήταν κυρίαρχοι.

Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών παιχνιδιού, ο Φρέντι Γκουαρίν έκλεψε την μπάλα από τον Βαγγέλη Μόρα και έδωσε πέφτοντας στον Αντόνιο Κασάνο, ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ στο 54' ο Γκουαρίν εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Ράφαελ για δεύτερη φορά.

Η σημαντικότερη ευκαιρία για να ξαναμπεί η Βερόνα στο παιχνίδι χάθηκε στο 70ό λεπτό με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Βαλέρι Μποζίνοφ, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτικότατη θέση. Το highlight του αγώνα, πάντως, έγινε επτά λεπτά αργότερα όταν ο Ροντρίγκο Παλάσιο πήρε τη θέση του τραυματία Λούκα Καστελάτσι κάτω από τα γκολπόστ, αφού οι γηπεδούχοι είχαν πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές τους.

# Ο Ροντρίγκο Παλάσιο έκανε μία εκπληκτική επέμβαση στο πρώτο λεπτό καθυστερήσεων, εξουδετερώνοντας την προσπάθεια του Αλεσάντρο Καρότσα.

# Σύμφωνα με την ιστοσελίδα "footballitalia.com", την αναμέτρηση παρακολούθησαν 11.840 φίλαθλοι, από τους οποίους οι 8.000 ήταν υποστηρικτές της Βερόνα!