Σπουδαίο "διπλό" της Κύπρου στην Βοσνία (VIDEOS)

Με σκόρερ τον Δημήτρη Χριστοφή και ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αντώνη Γιωργαλλίδη, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι, η Κύπρος επικράτησε 2-1 της Βοσνίας στην Ζένιτσα, αρχίζοντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο 2ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γαλλίας. Η Ιταλία πέρασε από την Νορβηγία με 2-0, ενώ η Ολλανδία ηττήθηκε 2-1 στην Τσεχία.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της Κύπρου στο 2ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Γαλλίας, καθώς ο Αντώνης Γιωργαλλίδης απέκρουσε το πέναλτι του Μίραλεμ Πιάνιτς στο 90ό λεπτό και το 2-1 επί της Βοσνίας παρέμεινε μέχρι τέλους στην Ζένιτσα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με κεφαλιά του Βένταντ Ιμπίσεβιτς κι απείλησαν κατά βάση από τη δεξιά πτέρυγα, αλλά το γκολ του Δημήτρη Χριστοφή στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έδωσε μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της ομάδας του Πάμπου Χριστοδούλου μετά από ενάμισι χρόνο και συγκεκριμένα 926 αγωνιστικά λεπτά.

Οι Βόσνιοι προσπάθησαν να σκοράρουν κυρίως από στημένες φάσεις, ωστόσο η ομάδα που βρήκε δίχτυα ήταν και πάλι η Κύπρος με ιδανικό πλασέ του Χριστοφή στο 74ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ, είχαν δοκάρι με τον Μουχάμεντ Μπέσιτς στο 83' κι έχασαν πέναλτι, εντούτοις το πολύτιμο 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Επιτυχημένο ήταν το επίσημο ντεμπούτο του Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της Ιταλίας, αφού η νέα του ομάδα επικράτησε 2-0 της Νορβηγίας στο "Ούλεβαλ". Το 3-5-2 του 45χρονου τεχνικού απέδωσε καρπούς μόλις στο 16ο λεπτό, όταν ο Σιμόνε Τζάτζα άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ (η μπάλα βρήκε και στον Χάβαρντ Νόρντβαϊτ). Εν συνεχεία οι "ατζούρι" έχασαν δύο ευκαιρίες, προτού ο Λεονάρντο Μπονούτσι διπλασιάσει το προβάδισμα με καρφωτή κεφαλιά στο 62ο λεπτό.

Με γκολ του Βάτσλαβ Πιλάρ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Τσεχία "πίκρανε" τον Γκους Χίντινκ στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Ολλανδίας (σ.σ. δεύτερη θητεία), επικρατώντας 2-1 στην κατάμεστη "Γκενεράλι Αρένα" της Πράγας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τρομερό αριστερό σουτ του Μπόρεκ Ντότσκαλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με κεφαλιά του Στέφαν ντε Φράι στο 55ο. Το ματς όδευε προς το φινάλε, όταν ο Πιλάρ σκόραρε με ωραίο σουτ.

# O Ομάρ Ελαμπντελαουί του Ολυμπιακού αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του ματς της Νορβηγίας με την Ιταλία.

# Η Ισλανδία ισοφάρισε το σκορ της πιο ευρείας νίκης της σε προκριματική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

# Η Ιταλία νίκησε για πρώτη φορά επί νορβηγικού εδάφους από τον Μάιο του 1937.

# Η Ολλανδία έχασε για πρώτη φορά σε πρεμιέρα προκριματικής φάσης από το 1992 και το ματς με την Νορβηγία (προκρ. Παγκοσμίου Κυπέλλου 1994).

# Η Ανδόρα προηγήθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε προκριματική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

(6' Ιμπίσεβιτς - 45', 73' Χριστοφή)

Ισραήλ - Βέλγιο (αναβολή για τις 31 Μαρτίου 2015)

8ος όμιλος

19:00 Αζερμπαϊτζάν - Βουλγαρία 1-2

(54' Ναζάροβ - 14' Μικάνσκι, 87' Χρίστοβ)

Ισλανδία - Τουρκία 3-0

"Διπλό" της Αγγλίας στην Ελβετία, εύκολα η Ισπανία (VIDEOS)

"Επτάρα" η Πολωνία, τρέλανε τους Πορτογάλους η Αλβανία (VIDEOS)

"Σόκαρε" τους Ούγγρους η Β. Ιρλανδία, διπλό η Φιλανδία (VIDEOS)

Το live των αγώνων

21:15
Καλησπέρα σας! Σε λιγότερο από μισή ώρα έχουμε σέντρα σε 6 αναμετρήσεις με τις οποίες ολοκληρώνεται η 1η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2016.
21:21
Στα δύο ματς που έγιναν νωρίτερα (19:00), η Βουλγαρία νίκησε 2-1 εκτός έδρας το Αζερμπαϊτζάν ενώ Καζακστάν και Λετονία έμειναν στο 0-0.

21:25
Οδεύοντας προς την πρώτη σέντρα, ας δούμε τις συνθέσεις στα 6 ματς της βραδιάς...
21:25
ΤΣΕΧΙΑ: Τσεχ, Καντεράμπεκ, Προχάζκα, Κάντλετς, Λιμπέρσκι, Νταρίντα, Βάχα, Ροσίτσκι, Ντότσκαλ, Κρέτσι, Λαφάτα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (5-3-2): Σίλεσεν, Γιάνμαατ, Φέλτμαν, Ντε Φράι, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Ντεπάι, Φαν Πέρσι.
21:27
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλροντσον, Θίοντορ  Μπιάρνασον, Άρνασον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, Μπίρκιρ Μπιάρνασον, Χάλφρεντσον, Μπέντβαρσον, Σίγκθορσον.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Ονούρ Κιβράκ, Εμέρ Τοπράκ, Μεχμέτ Τοπάλ, Ερσάν Γκιουλιούμ, Εμρέ Μπελόζογλου, Σελτσούκ Ινάν, Γκιοκχάν Γκιονιούλ, Τσανέρ Ερκίν, Ολτσάν Αντίν, Αρντά Τουράν, Μπουράκ Γιλμάζ.
21:28
ΑΝΔΟΡΑ: Πολ, Ρούμπιο, Εμίλι Γκαρθία, Λίμα, Μανέιρο, Τζουζέπ Αγιάλα, Βάλες, Πέπε, Ιβάν Λορένθο, Κριστιάν Μαρτίνεθ, Γκάμπι Ριέρα.

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσι, Γκάντερ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Κινγκ, Τζο Άλεν, Μπέιλ, Νιλ Τέιλορ, Ράμσεϊ, Τσερτς.
21:29
ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Βρσάγεβιτς, Μπίτσακσιτς, Σούνιτς, Λούλιτς, Μπέσιτς, Πιάνιτς, Πρτσιτς, Σούσιτς, Τζέκο, Ιμπίσεβιτς.

ΚΥΠΡΟΣ: Γιωργαλλίδης, Κυριάκου, Μερκής, Ντόσα Ζούνιορ, Αντωνιάδης, Νικολάου, Λαμπάν, Μακρίδης, Εφραίμ, Αλωνεύτης, Χριστοφή.
21:30
ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Λόβρεν, Μίλιτς, Ράκιτιτς, Χαλίλοβιτς, Κόβατσιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς.

ΜΑΛΤΑ (5-3-2): Χογκ, Μποργκ, Άγκιους, Ράιαν Φένεχ, Καμιλιέρι, Φαΐλα, Πολ Φένεχ, Ζαχ Μούσκατ, Ρόουεν Μούσκατ, Σέμπρι, Μίφσουντ.
21:31
ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Ελαμπντελαουί, Νόρντβεϊτ, Φόρεν, Φλο, Γιόχανσεν, Σκιέλμπρεντ, Γένσεν, Κινγκ, Ντέλι, Νίλσεν.

ΙΤΑΛΙΑ (5-3-2): Μπουφόν, Νταρμιάν, Μπονούτσι, Ρανόκια, Αστόρι, Ντε Σίλιο, Ντε Ρόσι, Φλορέντσι, Τζακερίνι, Τζάτζα, Ιμόμπιλε.
21:34
Εξαιρετικά δύσκολη αποστολή για την Ανδόρα κόντρα στην Ουαλία του Γκάρεθ Μπέιλ, με τους γηπεδούχους να έχουν χάσει στα τελευταία 44 επίσημα παιχνίδια τους, μετά την ισοπαλία 0-0 με την Φινλανδία στις 3 Σεπτεμβρίου 2005 (προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου).
21:35
Στα έξι μέχρι τώρα ραντεβού τους, η Κροατία μετράει 5 νίκες και 1 ισοπαλία απέναντι στη Μάλτα.
21:37
Ο Ντάνιελ Πράνιτς δεν είναι στο αρχικό σχήμα, με τον τεχνικό των Κροατών Νίκο Κόβατς να επιλέγει τον Μίλιτς για το αριστερό άκρο της άμυνας.
21:40
Ιταλία και Νορβηγία έχουν αναμετρηθεί 13 φορές στο παρελθόν, με τους Ιταλούς να μετρούν 6 νίκες έναντι 3 των Νορβηγών ενώ 4 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.
21:41
Σε σχέση με την ομάδα που νίκησε την Ολλανδία σε φιλικό την περασμένη Πέμπτη, ο Αντόνιο Κόντε έχει προχωρήσει σε μία μόνο αλλαγή: ο Αλεσάντρο Φλορέντσι πήρε τη θέση του Κλαούντιο Μαρκίζιο στο αρχικό σχήμα.
21:45
Ευχές προς την Εθνική Ολλανδίας από τον άσο του ΠΑΟΚ, Μαντούρο, λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης των "οράνιε" κόντρα στην Τσεχία.
21:46
Καλή ευκαιρία για τη Βοσνία να ανοίξει το σκορ κόντρα στην Κύπρο από το 1ο λεπτό, με τον Τζέκο να αστοχεί σε κεφαλιά.
21:50
Η Ανδόρα άνοιξε το σκορ κόντρα στην Ουαλία με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λίμα στο 6ο λεπτό. Αυτό είναι το πρώτο της γκολ μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια!
21:51
Υπενθυμίζουμε πως η Ανδόρα μετράει 44 ήττες στα ισάριθμα τελευταία επίσημα παχνίδια της, με το τελευταίο θετικό αποτέλεσμα να είναι το 2005 (!) ισοπαλία με Φινλανδία!
21:53
Η Ανδόρα κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του Λορένθο από τον Μπεν Ντέιβις.
21:54
Η Νορβηγία όχι μόνο παίζει αμυντικά κόντρα στην Ιταλία αλλά στο ξεκίνημα του αγώνα είναι αρκετά επιθετική, ενθουσιάζοντας το κοινό της.
21:56
Η Ανδόρα πέτυχε το πρώτο της γκολ μετά από τις 7 Σεπτεμβρίου 2010 κόντρα στην Ιρλανδία, δηλαδή μετά από 1463 ημέρες!
21:59
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ! Ο Ντε Σίλιο έβγαλε την ασίστ και ο Τζάτζα άνοιξε το σκορ για την "σκουάντρα ατζούρα" κόντρα στη Νορβηγία.
22:00
Τα αποτελέσματα με τη συμπλήρωση των πρώτων 15 λεπτών:

1ος όμιλος

2ος όμιλος

Ανδόρα - Ουαλία 1-0 (6 (πεν.) Λίμα)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη - Κύπρος 1-0 (6' Ιμπίσεβιτς)

8ος όμιλος

Νορβηγία - Ιταλία 0-1 (16' Τζάτζα)

22:02
ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΛΑΝΔΙΑ! Ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους στο 18ο λεπτό ο Μπόντβαρσον κόντρα στην Τουρκία.
22:04
Λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ της Τουρκίας Κιβράκ μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Μπόντβαρσον να δέχεται το "δώρο" και να στέλνει τη μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα.
22:05
Έχουμε δύο μαζεμένα γκολ στη βραδιά. Ο Γκάρεθ Μπέιλ ισοφαρίζει σε 1-1 για την Ουαλία κόντρα στην Ανδόρα ενώ ο Ντότσκαλ ανοίγει το σκορ για την Τσεχία απέναντι στην Ολλανδία.
22:07
Ο Λαφάτα έδωσε την ασίστ στον Ντότσκαλ για το 1-0 επί της Ολλανδίας ενώ το γκολ του Μπέιλ για την Ουαλία προήλθε από ωραία ασίστ του Ντέιβις.
22:10
Έχουμε γκολ στα πέντε από τα έξι ματς της βραδιάς μέχρι στιγμής. Μόνο στο Κροατία-Μάλτα δεν έχουμε σκορ.
22:12
Εικόνα μέσα από το "Μάξιμιρ" του Ζάγκρεμπ. Οι Κροάτες κυριαρχούν, η ομάδα της Μάλτας αμύνεται, το 0-0 παραμένει...
22:14
Η Μάλτα μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μποργκ με απευθείας κόκκινη κάρτα.
22:16
Το γκολ της Τσεχίας ήταν σπάνιας ομορφιάς, καθώς από τη βολίδα του Ντότσκαλ με το αριστερό, η μπάλα βρήκε αριστερό και δεξί δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα!
22:20

22:23
Δείτε το γκολ του Τζάτζα με το οποίο προηγείται 1-0 η Ιταλία επί της Νορβηγίας.
22:25
Nα σημειωθεί πως σε περίπτωση που η Ιταλία φύγει με τη νίκη από τη Νορβηγία, αυτή θα είναι η πρώτη της επιτυχία απέναντι στους Σκανδιναβούς εκτός έδρας μετά από 77 χρόνια!
22:28
To γκολ του Μπέιλ με το οποίο ισοφάρισε 1-1 την Ανδόρα η Ουαλία!
22:31
Ισοφαρίζει 1-1 η Κύπρος τη Βοσνία με γκολ του Χριστοφή!
22:34
Τα αποτελέσματα στο ημίχρονο:

1ος όμιλος

Τσεχία - Ολλανδία 1-0 (21' Ντότσκαλ)
Ισλανδία - Τουρκία 1-0 (18' Μπόντβαρσον)

2ος όμιλος

Ανδόρα - Ουαλία 1-1 (6 (πεν.) Λίμα / 22' Μπέιλ)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη - Κύπρος 1-1 (6' Ιμπίτσεβιτς / 45' Χριστοφή)

8ος όμιλος

Κροατία - Μάλτα 0-0
22:46
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στις αναμετρήσεις και έχουμε ήδη γκολ στο μοναδικό ματς που δεν είχε στο πρώτο μέρος
22:47
Ο Λούκα Μόντριτς ανοίγει το σκορ για την Κροατία κόντρα στη Μάλτα στο 46ο λεπτό.
22:50
Να σημειωθεί ότι ο Χριστοφή ισοφάρισε για την Κύπρο κόντρα στη Βοσνία με φανταστική κεφαλιά λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τους Κύπριους μετά από εννέα ματς.

22:54
Χρειάστηκε μόλις 20'' παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο η Κροατία για να πετύχει γκολ. Ο Μόντριτς σκόραρε στα 29α γενέθλιά του, στο 80ο του ματς με τη φανέλα με το εθνόσημο.
22:57
Ισοφαρίζει 1-1 η Ολλανδία με σκόρερ τον Ντε Φράι!
22:59
Την ασίστ στο γκολ του Ντε Φράι την έδωσε ο Ντάλεϊ Μπιλντ.
23:01
Πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη ο Αντόνιο Κόντε στον πάγκο της Ιταλίας. Η "σκουάντρα ατζούρα" σκοράρει και δεύτερο γκολ επί των Νορβηγών με τον Μπονούτσι στο 62'.
23:02
Με 10 παίκτες μένει η Τουρκία, καθώς ο Τοπράκ αντικρύζει δεύτερη κίτρινη κάρτα.
23:04
Ο Μόντριτς κάνει το 1-0 για την Κροατία κόντρα στη Μάλτα!
23:05
Ο Ντε Φράι ισοφαρίζει 1-1 για την Ολλανδία!
23:06
Καλοζυγισμένη η σέντρα από τον Μπλιντ και ο Ντε Φράι με άπιαστη κεφαλιά άφησε άγαλμα τον Τσεχ.
23:07
Ο Μπονούτσι γράφει με κεφαλιά το 2-0 για την εθνική Ιταλίας!
23:09
Η Κύπρος όχι μόνο ισοφάρισε στο φινάλε του πρώτου μέρους αλλά έχει και δύο καλές ευκαιρίες για το 2-1 σε αυτό το δεύτερο μέρος.
23:10
Η Ανδόρα κρατάει το 1-1 χωρίς μεγάλη δυσκολία απέναντι σε μία Ουαλία που απογοητεύει.
23:11
Καλή στιγμή για την Τουρκία να φτάσει στην ισοφάριση με τον Γιλμάζ.
23:14
ΓΚΟΛ Η ΚΥΠΡΟΣ ΚΑΙ 2-1 ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΟΣΝΙΑ!
23:15
Σούπερ ανατροπή για την Κύπρο με τον Χριστοφή να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ (υπέροχο πλασέ) και να φέρνει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-1 επί της Βοσνίας.
23:16
Ο Μπονούτσι πανηγύρισε το 3ο του γκολ με τη φανέλα της εθνικής Ιταλίας, το αμέσως προηγούμενο ήταν τον Σεπτέμβριο του 2010 κόντρα στην Εσθονία.
23:17
Τρομερά νεύρα οι Βόσνιοι, με τον Τζέκο να δέχεται κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή και να λέει κάμποσα "γαλλικά" στον ρέφερι!
23:21
Η Ισλανδία κάνει περίπατο με την Τουρκία καθώς πετυχαίνει δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά και φτάνει στο 3-0!
23:22
Ο Γκάρεθ Μπέιλ ολοκληρώνει την ανατροπή για την Ουαλία απέναντι στην Ανδόρα καθώς βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα στο 83' από την άσπρη βούλα (2-1).
23:22
Δεύτερο γκολ για την Κροατία (2-0 τη Μάλτα) με σκόρερ τον Κράμαριτς στο 81ο λεπτό!
23:26
Τα αποτελέσματα στο 85ο λεπτό:

1ος όμιλος

Τσεχία - Ολλανδία 1-1 (21' Ντότσκαλ / 55' Ντε Φράι)
Ισλανδία - Τουρκία 3-0 (18' Μπόντβαρσον, 76' Σίγκουρντσον, 77' Σίγκθορσον)

2ος όμιλος

Ανδόρα - Ουαλία 1-2 (6 (πεν.) Λίμα / 22', 83' (πεν.) Μπέιλ)
Βοσνία/Ερζεγοβίνη - Κύπρος 1-2 (6' Ιμπίτσεβιτς / 45', 73' Χριστοφή)

8ος όμιλος

Κροατία - Μάλτα 2-0 (46' Μόντριτς, 81' Κράμαριτς)
Νορβηγία - Ιταλία 0-2 (16' Τζάτζα, 62' Μπονούτσι)

23:28
Ο Χριστοφή κάνει το 2-1 για την Κύπρο μέσα στη Βοσνία!
23:28
Ο Μπέιλ ολοκληρώνει την ανατροπή κόντρα στην Ανδόρα!
23:29
Κερδίζει πέναλτι η Βοσνία και είναι έτοιμος να το εκτελέσει ο Πιάνιτς!
23:30
Το απέκρουσε ο Γιωργαλλίδης που έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία!
23:31
Ο Κράμαριτς κάνει το 2-0 για την Κροατία.
23:32
Τα αποτελέσματα στο 90ο λεπτό:

1ος όμιλος

Τσεχία - Ολλανδία 2-1 (21' Ντότσκαλ, 91' Πίλαρ / 55' Ντε Φράι)

2ος όμιλος

8ος όμιλος

23:33
Η Τσεχία με γκολ του Πίλαρ στις καθυστερήσεις κάνει το 2-1 επί της Ολλανδίας!
23:35
Τελείωσαν τα πέντε από τα έξι ματς. Παραμένει η αγωνία στο Βοσνία-Κύπρος 1-2 που έχει μερικά δευτερόλεπτα για το φινάλε!
23:36
Τεράστια η νίκη για την Κύπρο! 2-1 στην έδρα της Βοσνίας και μάλιστα με ανατροπή!
23:37
Οι Βόσνιοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Ιμπίσεβιτς όμως ο Χριστοφή "χτύπησε" δύο φορές και με δύο πολύ όμορφα γκολ έδωσε μία πολύ σπουδαία νίκη με 2-1 στην έδρα του Πάμπου Χριστοδούλου.
23:39
ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1ος όμιλος

Καζακστάν - Λετονία 0-0

2ος όμιλος

8ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν - Βουλγαρία 1-2 (54' Ναζάροφ / 14' Μιτσάνσκι, 87' Χριστόφ)
23:40
Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ολλανδία έχασε σε πρεμιέρα προκριματικής φάσης (Euro ή Παγκόσμιο Κύπελλο) μετά το 1992.
23:42
Ενδιαφέρουσα η ερχόμενη αγωνιστική στον 2ο όμιλο, με την Ουαλία να φιλοξενεί τη Βοσνία η οποία θα προέρχεται από την ήττα-σοκ από την Κύπρο.