X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3

Το φάουλ του Φαν Πέρσι και το... πόδι του Νασρί λύτρωσε τη Γιουνάιτεντ στο 93'. Οι "κόκκινοι διάβολοι" νίκησαν 3-2 στο ντέρμπι του Μάντσεστερ και αύξησαν στο +6 τη διαφορά τους από τη Σίτι. Οι Τουρέ και Σαμπαλέτα είχαν απαντήσει στα δύο γκολ του Ρούνεϊ.

Μετά την περσινή... μπλε σεζόν, οι πρωταθλητές Αγγλίας μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, ευνοούμενοι από μία Γιουνάιτεντ με αμυντικούς προσανατολισμούς. Η καλοστημένη οπισθοφυλακή του Άλεξ Φέργκιουσον δεν λύγισε στην πίεση, αλλά μαγνήτισε έναν μεγάλο αριθμό αντιπάλων, με συνέπεια να δημιουργηθούν κενά μπροστά από τον Τζο Χαρτ.

Η ταχύτητα του Άσλεϊ Γιανγκ και οι αρετές των Ρόμπιν φαν Πέρσι και Γουέιν Ρούνεϊ γέμιζαν αυτούς τους χώρους και στο 16ο λεπτό ο Άγγλος φορ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για το Ρομπέρτο Μαντσίνι, όταν λίγα λεπτά αργότερα αναγκάστηκε να αλλάξει τον αρχηγό του, Βενσάν Κομπανί, λόγω τραυματισμού. Η επιλογή του Κόλο Τουρέ αντί του Τζολέον Λέσκοτ ξένισε, αλλά ο στόπερ από την Ακτή Ελεφαντοστού είχε καλή απόδοση, έστω κι αν είδε τον Ρούνεϊ να σκοράρει ξανά στο 29ο λεπτό. Το μομέντουμ ήταν εμφανώς με το μέρος των φιλοξενουμένων, που παρουσιάστηκαν ευχαριστημένοι από την εξέλιξη του αγώνα και δεν άλλαξαν πλάνο.

Στο 2ο ημίχρονο, όμως, ο Φέργκιουσον αναγκάστηκε να αποσύρει κι αυτός τον τραυματία Τζόνι Έβανς, με τον Κρις Σμόλινγκ να περνάει στο ματς. Ένα αχρείαστο τακουνάκι του αθόρυβου Μάριο Μπαλοτέλι επέφερε και τη δική του αντικατάσταση (και το αναμενόμενο άγριο βλέμμα στο Μαντσίνι), με τη Σίτι να παίρνει τον έλεγχο και να προσπαθεί να βρει διαδρόμους για την εστία του Ντε Χέα. Στα μετόπισθεν παρέμεινε ανοχύρωτη, όμως, και μετά από δοκάρι του Φαν Πέρσι, ο Γιανγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 60ό λεπτό. Ο βοηθός όχι μόνο ακύρωσε το γκολ, αλλά στην επόμενη φάση ο Γιάγια Τουρέ μείωσε σε 2-1 και έδωσε πνοή στο ματς.

Σε ένα από τα καλύτερα ημίωρα στη φετινή σεζόν, οι "πολίτες" άσκησαν ασφυκτική πίεση στους "κόκκινους διαβόλους", οι οποίοι με τη σειρά τους χτυπούσαν διαρκώς στην κόντρα. Ένα δοκάρι του Ντάβιντ Σίλβα προειδοποίησε για τη συνέχεια και στο 86ο λεπτό ο Πάμπλο Σαμπαλέτα ισοφάρισε μετά από κόρνερ. Παρά τους πανηγυρισμούς των πρωταθλητών Αγγλίας, μία κόντρα σε φάουλ του Φαν Πέρσι στο 91ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους πρωτοπόρους της Premier League, που αύξησαν στους 6 τους βαθμούς διαφοράς από τους γείτονές τους, στη μάχη του τίτλου.