22η αγ.: Εξάσφαιρη Μπάγερν, σοκ στο τέλος για Σάλκε, Λεβερκούζεν (VIDEOS)

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Πάντερμπορν, επικρατώντας με 6-0 και συνεχίζοντας την προέλαση τίτλου μετά από 22 αγωνιστικές στη Bundesliga. Η Λεβερκούζεν δέχθηκε γκολ από τον τερματοφύλακα της Άουγκσμπουργκ και έμεινε στην ισοπαλία 2-2, ενώ η Βέρντερ Βρέμης σόκαρε τη Σάλκε επίσης στις καθυστερήσεις.

Στο τέλος μιας εβδομάδας όπου ακούστηκαν πολλά για τον ίδιο και το μέλλον του στην Μπάγερν Μονάχου, ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι αποφάσισε να μιλήσει. Με δύο γκολ, ο Πολωνός επιθετικός οδήγησε τους Βαυαρούς στη νίκη 6-0 επί της Πάντερμπορν και δεν έδειξε να επηρεάζεται από τα όσα συμβαίνουν εκτός των τεσσάρων γραμμών του αγωνιστικού χώρου. Οι καταπληκτικές κινήσεις του και το υποδειγματικό τελείωμα στο 24' και στο 37' έφεραν τους φιλοξενούμενους σε θέση... νίκης από το 1ο ημίχρονο, απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται σε... ελεύθερη πτώση.

Οι "νεοφώτιστοι" δεν κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση στην ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, έστω κι αν οι φιλοξενούμενοι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Μπορεί ο Τσάμπι Αλόνσο να επιχείρησε 91 πάσες μόνο στο 1ο ημίχρονο της συνάντησης, ωστόσο η Μπάγερν παρουσίασε πρόβλημα στην κυκλοφορία. Όσο υπάρχει, όμως, η σταθερά που ονομάζεται Άριεν Ρόμπεν, οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν θα σκοντάφτουν. Ο Ολλανδός σκόραρε με πέναλτι στο 63' (φάση στην οποία αποβλήθηεκ ο Φλόριαν Χάρτερτς) και έφτασε τα 159 γκολ στα οποία είχε ενεργό συμμετοχή σε 199 αγώνες με την Μπάγερν, έχοντας πλέον σκοράρει εναντίον όλων των ομάδων στην Bundesliga. Λίγα λεπτά αργότερα, τροφοδότησε τον Φρανκ Ριμπερί για το 4-0, με τον Γάλλο να αρχίζει για πρώτη φορά βασικός στον 2ο γύρο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο 20χρονος μέσος Μίτσελ Βάιζερ με το πρώτο τέρμα του για την πρώτη ομάδα και ο Ρόμπεν, μετά από ασίστ του Ριμπερί.

Πάντερμπορν (4-1-4-1): Κρούζε, Χάινλοτ, Ράφα, Χίνεμαϊερ, Χάρτερτς, Τσίγκλερ, Κοτζ, Ρουπ, Μπάκαλορτς (71' Πέπιτς), Μέχα, Κατσούνγκα (59' Λάκιτς)

Μπάγερν Μονάχου (4-2-3-1): Νόιερ, Ραφίνια (76' Βάιζερ), Μπόατενγκ, Μπάντστουμπερ, Μπερνάτ (78' Ντάντε), Αλόνσο (73' Ρόντε), Αλάμπα, Ρόμπεν, Μίλερ, Ριμπερί, Λεβαντόβσκι

Η Βέρντερ Βρέμης απέφυγε την πρώτη ήττα μέσα στο 2015, αφού απέσπασε ισοπαλία 1-1 με αντίπαλο τη Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν χάρη σε κεφαλιά του Ζεμπάστιαν Πρεντλ στις καθυστερήσεις. Κάθε ομάδα είχε τα διαστήματά της, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά, αλλά τους γηπεδούχους γρήγορα να αναλαμβάνουν τα "ηνία" και να απειλούν με τους Φέλιξ Πλάτε και Μαξ Μέγερ.

Ο τελευταίος έμελλε να χριστεί και σκόρερ στο 61ο λεπτό, όταν δοκιμασε ένα αριστερό σουτ, ο Ράφαελ Βολφ έκανε λάθος και το 1-0 ήταν γεγονός. Η Βέρντερ βρέθηκε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά από τα μέσα Δεκεμβρίου και δεν κατάφερε να αντιδράσει. Οι "βασιλικοί μπλε" είχαν την κατοχή της μπάλας και σπαταλούσαν χρόνο έξω από την περιοχή του Βολφ, ωστόσο δεν βρήκαν το γκολ με το οποίο θα "κλείδωναν" τη νίκη. Αντιθέτως, από μία στημένη φάση, η Βέρντερ ισοφάρισε στο 92' και διατήρησε το αήττητο.

Σάλκε (3-3-2-2): Βέλενροϊτερ, Χέντεβες, Ματίπ (73' Αόγκο), Νάστασιτς, Μπαρνέτα, Νόισταντερ, Φουχς, Χέγκερ, Μέγερ (86' Αϊχάν), Τσούπο Μότινγκ, Πλάτε (70' Μπόατενγκ)

Βέρντερ Βρέμης (4-1-2-1-2): Βολφ, Γκέμπρε Σελασιέ, Λουκίμια, Βέστεργκααρντ, Γκαρσία, Κρόος (70' Αϊτσιτσέκ), Φριτς, Γιουνούζοβιτς, Μπάρτελς (85' Πρεντλ), Ζέλκε (72' Χαΐροβιτς), Ντι Σάντο

Ο Μάρβιν Χιτς προωθήθηκε σε κόρνερ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και έγραψε ιστορία ως ο πρώτος τερματοφύλακας της Άουγκσμπουργκ που σκοράρει στη Bundesliga. Το γκολ αυτό έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 στην ομάδα έκπληξη της σεζόν απέναντι στη Λεβερκούζεν, που απομακρύνθηκε από την πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Τα πράγματα άρχισαν τελείως διαφορετικά για την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι), η οποία προηγήθηκε με τον Γιόζιπ Ντέρμιτς μόλις στο 8ο λεπτό.

Η άμυνα των φιλοξενουμένων, όμως, αποτελεί το "αγκάθι" στα πλάνα του Ρόγκερ Σμιντ τον τελευταίο καιρό και μετά από τα 5 γκολ που δέχθηκε εντός έδρας πριν από μία εβδομάδα απέναντι στη Βόλφσμπουργκ, για ακόμα μία φορά απέτυχε να κρατήσει το μηδέν. Ο Καϊουμπί που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο ισοφάρισε σε 1-1 στο 59ο λεπτό και προσέδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Μία ακόμα αλλαγή, ο Στέφαν Ράιναρτς, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της Λεβερκούζεν στο 84', ωστόσο 10 λεπτά αργότερα ο Χιτς έκανε δουλειά... επιθετικού και έγραψε το 2-2. Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι χειρότερα για τη Λεβερκούζεν, αφού στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι, αλλά τελικά περιορίστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας.

Άουγκσμπουργκ (4-1-4-1): Χιτς, Κορ (86' Πάρκερ), Κάλσεν Μπράκερ, Κλάβαν, Μπαμπά, Μπάιερ, Μπομπαντίγια, Χιέιμπιεργκ, Αλτιντόπ, Βέρνερ, Τζι (46' Καϊουμπί)

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Κάστρ, Τοπράκ, Παπαδόπουλος, Γουεντέλ, Χακάν, Ρόλφες, Μπελαράμπι, Μπραντ (58' Ράιναρτς), Σον (74' Χίλμπερτ), Ντέρμιτς (87' Κίσλινγκ)

# Στην έδρα της Πάντερμπορν, η Μπάγερν Μονάχου αγωνίστηκε για 275 σερί αγώνα Bundesliga σε γήπεδο που σημειώθηκε sold out.

# Ο Λόρις Κάριους εξέτισε την ποινή του και επέστρεψε στην εστία της Μάιντς, στη νίκη 3-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με συνέπεια ο Στέφανος Καπίνο να μείνει στον πάγκο.

# Ο Γιάννης Γκέλιος έμεινε εκτός αποστολής στην ισοπαλία της Άουγκσμπουργκ με τη Λεβερκούζεν.