Γ' γύρος: Προκρίθηκε η Γιουνάιτεντ

Πολύ πιο εύκολα απ' όσο φανερώνει το τελικό 2-1, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Νιούκαστλ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του League Cup. Επιτέλους νίκη για τη Λίβερπουλ (2-1 τη Γουέστ Μπρόμ).

Η ομάδα του σερ Άλεξ Φέργκιουσον έχασε ουκ ολίγες ευκαιρίες για να προηγηθεί, με σημαντικότερη αυτή του Κλέβερλι στο 34ο λεπτό (έχασε τετ α τετ με τον Έλιοτ). Τελικά τη λύση έδωσε ο Άντερσον, ο οποίος σκόραρε, μετά από σχεδόν ένα χρόνο, με ωραία ατομική ενέργεια και ευθύβολο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 58' ο Κλέβερλι εξιλεώθηκε για τη χαμένη ευκαιρία του πρώτου μέρους, αφού έκανε το 2-0 με τεχνικό πλασέ στην κίνηση. Στο 61ο λεπτό ο Φέργκιουσον αντικατέστησε τον Κολοτσίνι και ο Σισέ τον Βούκιτς. Εξήντα πέντε δευτερόλεπτα αργότερα ο Βορειοϊρλανδός σέντραρε από τα δεξιά και ο Σενεγαλέζος με εξ επαφής κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λίβερπουλ πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα των τελευταίων 101 ετών στο πρωτάθλημα, την Τετάρτη όμως, έπιασε πολύ καλή απόδοση κόντρα στη Γουέστ Μπρομ και δίκαια πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Παρόλα αυτά το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την κάτοχο του τροπαίου, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Τάμας άνοιξε το σκορ. Ο νεοαποκτηθείς Νούρι Σαχίν, πάντως, απάντησε στο 17ο λεπτό με μακρινό σουτ (φέρει ευθύνη ο Φόστερ) και με τη συμπλήρωση 82 λεπτών αγώνα εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Ασαΐντι και έγραψε το τελικό 2-1.

# Σε ηλικία 16 ετών και έξι ημερών, ο Τζέρομ Σινκλέρ αντικατέστησε τον Γέσιλ στο 81ο λεπτό και έγινε ο νεότερος παίκτης που αγωνίστηκε με τη φανέλα της θρυλικής Λίβερπουλ. Το παράδοξο είναι ότι αποκτήθηκε από τη σημερινή αντίπαλο (Γουέστ Μπρομ) πριν από δύο χρόνια. Άλλοι παίκτες που ντεμπουτάρισαν σε νεαρή ηλικία ήταν μεταξύ άλλων οι Μάικλ Όουεν (17 ετών και 143 ημερών), Ρόμπι Φάουλερ (18 ετών και 169 ημερών) και Στίβεν Τζέραρντ (18 ετών και 182 ημερών).

# Τα 7 από τα 8 γκολ του Άντερσον με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχουν σημειωθεί στο "Ολντ Τράφορντ".

# Σε 7 αναμετρήσεις για το League Cup με τα χρώματα της Άρσεναλ, ο Αντρέι Αρσάβιν έχει συμμετοχή σε 8 γκολ (3 τέρματα και 5 ασίστ).